Poetin en Zelenski bellen over conflicten in oosten Oekraïne
MOSKOU (ANP/RTR) - De presidenten van Rusland en Oekraïne, Vladimir Poetin en Volodimir Zelenski, hebben getelefoneerd over de conflicten in het oosten van Oekraïne. Beiden zeiden voorstander te zijn van een nieuw staakt-het-vuren dat maandag moet ingaan. Poetin klaagde dat het plan van Zelenski om dit jaar nog regionale verkiezingen te houden, in strijd is met de afspraken die eerder in Minsk (Wit-Rusland) zijn gemaakt om de strijd in Oost-Oekraïne te bezweren. Zelenski benadrukte dat Oekraïners die worden vastgehouden in Oost-Oekraïne, de Krim en in Rusland vrij moeten komen.
In het oosten van Oekraïne woedt al jaren strijd tussen separatistische milities die liever bij Rusland zouden horen en milities en legeronderdelen van de regering in Kiev. In 2014 grepen met steun van westerse mogendheden radicale anti-Russische Oekraïners de macht in Kiev. Dat leidde tot strijd in het economisch en cultureel op Rusland gerichte oosten, waar delen zich feitelijk afscheidden. Het leidde ook tot de annexatie door Rusland van het schiereiland de Krim.
Meer uit Buitenland
TEHERAN (ANP) - De leider van de Iraanse veiligheidsraad, Ali Larijani, is dood. Dat meldt Al Jazeera op basis van Iraanse staatsmedia. In een verklaring bevestigt de Iraanse veiligheidsraad dat Larijani is omgekomen bij gerichte aanvallen. Israël beweerde eerder op dinsdag al hem te hebben gedood.
35 minuten geledenTEHERAN (ANP/RTR) - De Iraanse Revolutionaire Garde (IRG) heeft bevestigd dat Gholamreza Soleimani is omgekomen bij Amerikaans-Israëlische aanvallen. Soleimani gaf leiding aan de zogenoemde Basij, een paramilitaire beweging die onder meer verantwoordelijk wordt gehouden voor het gewelddadig neerslaan van de protesten in Iran in januari.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft Amerikaanse ambassades wereldwijd opgedragen "onmiddellijk" hun veiligheidsmaatregelen te herzien. Dit in verband met de oorlog in Iran, schrijft The Washington Post. Ambassades in het Midden-Oosten hadden deze oproep al gekregen.
1 uur geledenLONDEN (ANP/AFP/RTR) - Meer dan tweehonderd Oekraïense drone-experts zijn naar het Midden-Oosten gestuurd om te helpen bij de verdediging tegen Iraanse Shahed-drones. Dat zei de Oekraïense president Zelensky in een toespraak tot het Britse parlement. De Shahed wordt ook veel door Rusland gebruikt in de oorlog in Oekraïne.
3 uur geledenBUENOS AIRES (ANP/AFP) - Argentinië is officieel uit de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) gestapt. Dat meldt minister van Buitenlandse Zaken Pablo Quirno op X. Met het verstrijken van de formele afkoelingsperiode na de aankondiging maakt het land nu geen deel meer uit van de WHO.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben tot nu toe meer dan 157 mensen gedood bij aanvallen op vermeende drugsboten in de Cariben en de oostelijke Stille Oceaan. Sinds september heeft de Amerikaanse krijgsmacht zeker 45 aanvallen uitgevoerd op boten, om zo naar eigen zeggen de toevoer van illegale drugs te stoppen.
4 uur geledenMEXICO-STAD (ANP/AFP) - De Mexicaanse president Claudia Sheinbaum is blij dat de Spaanse koning Felipe heeft erkend dat er veel misstanden hebben plaatsgevonden tijdens de Spaanse veroveringen op het Amerikaanse continent. Ze noemt het "een gebaar van verzoening".
4 uur geleden