Poetin en Zelenski bellen over conflicten in oosten Oekraïne
MOSKOU (ANP/RTR) - De presidenten van Rusland en Oekraïne, Vladimir Poetin en Volodimir Zelenski, hebben getelefoneerd over de conflicten in het oosten van Oekraïne. Beiden zeiden voorstander te zijn van een nieuw staakt-het-vuren dat maandag moet ingaan. Poetin klaagde dat het plan van Zelenski om dit jaar nog regionale verkiezingen te houden, in strijd is met de afspraken die eerder in Minsk (Wit-Rusland) zijn gemaakt om de strijd in Oost-Oekraïne te bezweren. Zelenski benadrukte dat Oekraïners die worden vastgehouden in Oost-Oekraïne, de Krim en in Rusland vrij moeten komen.
In het oosten van Oekraïne woedt al jaren strijd tussen separatistische milities die liever bij Rusland zouden horen en milities en legeronderdelen van de regering in Kiev. In 2014 grepen met steun van westerse mogendheden radicale anti-Russische Oekraïners de macht in Kiev. Dat leidde tot strijd in het economisch en cultureel op Rusland gerichte oosten, waar delen zich feitelijk afscheidden. Het leidde ook tot de annexatie door Rusland van het schiereiland de Krim.
Meer uit Buitenland
MIDDELBURG (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft bij de inontvangstname van zijn Four Freedoms Award in Middelburg Nederland bedankt voor de steun in de oorlog tegen Rusland. Naast premier Rob Jetten, die Zelensky de prijs uitreikte, zijn ook onder anderen koning Willem-Alexander en prinses Beatrix aanwezig.
23 minuten geledenEAST-LONDON (ANP/RTR) - De extreemlinkse Zuid-Afrikaanse oppositieleider Julius Malema is veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf wegens wapenbezit en het publiekelijk afvuren van een vuurwapen. De leider van de Economic Freedom Fighters (EFF) wil volgens zijn advocaten in hoger beroep.
27 minuten geledenMIDDELBURG (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft in Middelburg de International Four Freedoms Award in ontvangst genomen van premier Rob Jetten. Hij krijgt de prijs voor zijn niet-aflatende strijd voor vrijheid en onafhankelijkheid. Naast Zelensky wordt de prijs ook uitgereikt aan het Oekraïense volk.
1 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Een Iraanse functionaris zegt tegen persbureau Reuters dat er vooruitgang is geboekt in de onderhandelingen met de Verenigde Staten. Een bezoek van de Pakistaanse legerleider aan Teheran zou hebben geholpen om de landen dichter bij elkaar te brengen, maar nog niet alle grote struikelblokken zijn weg.
1 uur geledenCANBERRA (ANP/AFP) - Australië schroeft zijn defensiebudget binnen zeven jaar op naar 3 procent van de omvang van zijn economie. Het land vreest de groeiende macht van China én voelt de druk van de Verenigde Staten, die vinden dat bondgenoten daartegen meer moeten doen.
2 uur geledenJERUZALEM (ANP/RTR) - De Israëlische minister Gila Gamliel meldt dat premier Benjamin Netanyahu een gesprek zal hebben met de Libanese president Joseph Aoun. De Amerikaanse president Donald Trump kondigde dat overleg eerder al aan, maar een officiële Libanese bron zei vervolgens dat Libanon daar niet van op de hoogte was.
2 uur geledenKYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky blijft aandringen op druk op Rusland. "Een nieuwe nacht heeft bewezen dat Rusland geen versoepeling van het mondiale beleid of opheffing van sancties verdient", verklaart hij na nieuwe fatale aanvallen.
2 uur geleden