
Poetin en Xi hebben eerste persoonlijke ontmoeting in maanden
SAMARKAND (ANP) - De Russische president Vladimir Poetin en de Chinese leider Xi Jinping treffen elkaar in Oezbekistan. Het wordt hun eerste persoonlijke ontmoeting sinds Rusland in februari Oekraïne binnenviel. Het Kremlin zegt dat de twee wereldleiders tijdens hun "langverwachte persoonlijke contact" gaan praten over onder meer Oekraïne, Taiwan en de samenwerking tussen hun landen.
Poetin en Xi spreken elkaar tijdens een tweedaagse top van de Shanghai-samenwerkingsorganisatie (SSO) in Samarkand. Daar worden ook andere internationale leiders verwacht, onder wie de Indiase premier Narendra Modi, de Iraanse president Ebrahim Raisi en de Turkse president Recep Tayyip Erdogan. Zij overleggen naar verwachting ook met Poetin tijdens de top.
De laatste persoonlijke ontmoeting tussen de leiders van buurlanden Rusland en China vond begin februari plaats, toen China de Olympische Winterspelen hield. De invasie in Oekraïne heeft sindsdien geleid tot een harde botsing tussen Rusland en het Westen. Westerse landen steunen Oekraïne en hebben Rusland zware sancties opgelegd.
Moskou probeert daarom de banden aan te halen met Aziatische landen, vooral met grootmacht China. Dat koopt veel olie van het grondstofrijke Rusland en heeft de oorlog niet veroordeeld. Het Kremlin presenteert de SSO als een geloofwaardig alternatief voor organisaties die worden gedomineerd door westerse landen.
Meer uit Buitenland
BRUSSEL (ANP) - Twee EU-lidstaten hebben zich niet achter een verklaring over het versterken van de democratie in de EU geschaard. De tekst werd besproken tijdens de vergadering van EU-ministers van Buitenlandse Zaken. Hoewel er wel "brede steun" was voor de tekst, "bereikten de ministers geen consensus", staat in een persbericht.
22 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - Donald Trump heeft op zijn socialmediakanaal Truth Social opnieuw uitgehaald naar de Russische president Vladimir Poetin. Hij schrijft dat Poetin "met vuur speelt".
50 minuten geledenOTTAWA (ANP) - De Britse koning Charles heeft in Ottawa het Canadese parlementaire jaar geopend. Hij benadrukte daarin het belang van zelfbeschikking voor Canada, een verwijzing naar de uitlatingen van de Amerikaanse president Donald Trump, die meerdere malen heeft gezegd Canada te willen annexeren als 51e staat van de Verenigde Staten.
1 uur geledenLIVERPOOL (ANP) - De man die maandag inreed op een menigte in Liverpool wordt verdacht van poging tot moord, gevaarlijk rijden en rijden onder invloed. De politie houdt hem voorlopig vast en sprak op een persconferentie van een verdenking van "rijden terwijl hij daar ongeschikt voor was door drugs". Drugs kunnen in het Engels doelen op zowel harddrugs als geneesmiddelen en de politie specificeerde niet om wat voor middelen het ging.
2 uur geledenPARAMARIBO (ANP) - Als voorlopige winnaar van de Surinaamse verkiezingen voert de Nationale Democratische Partij (NDP) van Jennifer Simons "aftastende gesprekken" met mogelijke regeringspartners, zegt woordvoerder Ricardo Panka dinsdag via de media. De voorlopige einduitslag van de Surinaamse verkiezingen komt mogelijk woensdag.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump is van plan om alle financiële contracten van de overheid met de universiteit Harvard te beëindigen. Het gaat naar schatting om contracten ter waarde van 100 miljoen dollar (88 miljoen euro).
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De NPR en andere Amerikaanse omroeporganisaties stappen naar de rechter om stopzetting van hun overheidsfinanciering te voorkomen. Ze betogen dat president Donald Trump niet bevoegd is om per decreet de geldkraan dicht te draaien, schrijft de krant The New York Times.
4 uur geleden