Poetin en Xi bellen over toekomstige relatie met Trump
MOSKOU/BEIJING (ANP/AFP/RTR) - De Russische president Vladimir Poetin en zijn Chinese ambtgenoot Xi Jinping hebben dinsdag met elkaar gebeld over "mogelijke toekomstige contacten" met de net aangetreden Amerikaanse president Donald Trump, meldt het Kremlin. De twee landen herhaalden bereid te zijn betrekkingen met de Verenigde Staten op te bouwen op basis van respect en wederzijds profijt, "als het team-Trump daar interesse in heeft".
Trump, die maandag werd geïnaugureerd als president, heeft beloofd een streng beleid tegen China te voeren en hoge handelstarieven in te voeren voor Chinese producten. Ook wil hij dat Poetin snel de oorlog in Oekraïne beëindigt. Volgens Trump komt Rusland "in grote problemen" als er niet vlug een deal komt.
Volgens Kremlinwoordvoerder Joeri Oesjakov is het toeval dat Xi en Poetin binnen 24 uur na de inauguratie met elkaar bellen en hebben ze het over veel uiteenlopende onderwerpen gehad, zoals de situatie in Oekraïne, Taiwan en het Midden-Oosten. De twee hebben tijdens hun videogesprek de betrekkingen tussen Rusland en China bewierookt. Poetin noemde Xi zijn "dierbare vriend"en zei dat de relatie tussen Moskou en Beijing gebaseerd is op "vriendschap, wederzijds vertrouwen en steun". Xi vertelde de Russische president dat de banden tussen hun landen dit jaar "nieuwe hoogtes" kunnen bereiken.
Meer uit Buitenland
TEHERAN (ANP/RTR) - Iraanse autoriteiten hebben vijfhonderd mensen gearresteerd die ervan worden beschuldigd informatie te hebben gedeeld met vijanden. Dat zei Ahmadreza Radan, een brigadegeneraal die als politiechef van de Islamitische Republiek fungeert, zondag tegen staatsmedia.
35 minuten geledenJERUZALEM (ANP/RTR) - De belangrijkste toegangspoort van Gaza, de grensovergang met Egypte in Rafah, gaat woensdag open voor beperkt personenverkeer in beide richtingen. Dat meldt COGAT, de Israëlische militaire instantie die verantwoordelijk is voor humanitaire zaken.
2 uur geledenBAGDAD (ANP/AFP) - Bij een raketaanval op het internationale vliegveld van de Iraakse hoofdstad Bagdad zijn vijf gewonden gevallen. Volgens de autoriteiten van de luchthaven gaat het om vier medewerkers en beveiligers en een ingenieur. De Verenigde Staten hebben op dat vliegveld een diplomatieke post.
2 uur geledenJERUZALEM (ANP/RTR) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft zondag een video van zichzelf geplaatst waarin te zien is hoe hij een kop koffie haalt en een praatje maakt met een medewerker. Dit deed hij nadat Iraanse staatsmedia geruchten hadden verspreid dat hij dood of gewond zou zijn.
3 uur geledenBOEDAPEST (ANP/AFP) - De Hongaarse premier Viktor Orbán en zijn belangrijkste uitdager Peter Magyar hebben beiden zondag grote marsen gehouden, vier weken voor de spannende verkiezingen in het land. Tienduizenden mensen bezochten beide bijeenkomsten in de hoofdstad Boedapest.
4 uur geledenTEHERAN (ANP/DPA) - Door de Israëlisch-Amerikaanse aanvallen op Iran zijn volgens mensenrechtenorganisatie HRANA meer dan 3000 mensen omgekomen, onder wie meer burgers dan militairen. De in de VS gevestigde ngo zegt zich bij die cijfers te baseren op een uitgebreid Iraans netwerk, evenals op meldingen uit de gezondheidszorg en van hulpdiensten.
4 uur geledenROME (ANP/AFP) - De luchtbasis Ali Al Salem in Koeweit, waar zowel Italiaanse als Amerikaanse troepen zijn gestationeerd, is getroffen door een droneaanval, meldt het Italiaanse leger. Er vielen geen gewonden. De drone "trof een hangar waarin zich een op afstand bestuurd vliegtuig van de Italiaanse Task Force Air (TFA) bevond", schrijft de Italiaanse generaal Luciano Portolano op X. "Dit toestel is daarbij vernietigd."
5 uur geleden