Poetin en Saudische kroonprins roepen op tot steunen OPEC-deal
RIYADH (ANP/RTR) - De Russische president Vladimir Poetin en de Saudische kroonprins Mohammed bin Salman dringen erop aan dat alle landen van oliekartel OPEC en bondgenoten zich aansluiten bij het recente akkoord over productieverlagingen. Dat hebben de twee leiders donderdag in een gemeenschappelijke verklaring naar buiten gebracht. Daarin staat ook dat zowel Rusland als Saudi-Arabië het erover eens zijn dat het belangrijk is om de samenwerking op het gebied van olie en gas te stimuleren.
Poetin is momenteel bezig aan een bezoek aan het Midden-Oosten en had woensdag een ontmoeting met Bin Salman. Hij ging langs in Saudi-Arabië om te praten over onder andere olie, de oorlog in Gaza en de oorlog in Oekraïne. Op de oliemarkt is het de laatste tijd onrustig en de prijzen zijn behoorlijk gedaald ten opzichte van eerder dit jaar.
Onlangs was er ook onenigheid onder de grote olielanden over het terugbrengen van de olieproductie. Vorige week lukte het na strubbelingen binnen de OPEC alsnog om overeenstemming te vinden. Maar volgens Poetin en Bin Salman is het belangrijk dat alle aangesloten olielanden meedoen. Door de productie extra te beperken hopen ze de daling van de olieprijzen een halt toe te roepen en de prijzen weer wat omhoog te krijgen.
Goedkope pompen
Na de OPEC-bijeenkomst van vorige week kondigden acht aangesloten landen productieverlagingen aan die optelden tot 2,2 miljoen vaten per dag. Maar niet alle landen kwamen met toezeggingen. Richting die landen lijken Poetin en Bin Salman zich in hun verklaring te richten.
Dat de olieprijzen de laatste maanden behoorlijk zijn gedaald is ook te merken aan de Nederlandse pomp. Volgens consumentencollectief UnitedConsumers ligt de adviesprijs voor een liter Euro95 nu op 2,084 euro. In september steeg die prijs nog tot iets boven de 2,30 euro per liter. Pompstationhouders kunnen wel afwijken van de adviesprijzen van de grote oliemaatschappijen. Bij enkele goedkope pompen elders in het land moet het nu mogelijk zijn om te tanken voor minder dan 1,80 euro per liter.
Meer uit Financieel
SYDNEY (ANP/RTR) - Berichtendienst X heeft tegenover een rechtbank in Australië toegegeven de regels voor de bestrijding van onlinekindermisbruik te hebben geschonden. Daarmee is een einde gekomen aan een slepende juridische zaak en moet het bedrijf van Elon Musk een boete van 650.000 Australische dollar (ongeveer 400.000 euro) betalen.
16 minuten geledenAUSTIN (ANP) - Het ruimtevaartbedrijf SpaceX, dat techmiljardair Elon Musk binnenkort naar de beurs wil brengen, heeft in het afgelopen kwartaal een miljardenverlies geleden. Dat staat in een melding die is gedaan bij de Amerikaanse beurstoezichthouder SEC.
25 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Nederlandse huishoudens profiteerden in het eerste kwartaal van 2026 stevig van beleggingen in oliebedrijven. De koerswinsten op andere beleggingen verdampten juist door de oorlog in het Midden-Oosten. Dat becijfert De Nederlandsche Bank (DNB) na het eerste beurskwartaal van het jaar.
27 minuten geledenAMERSFOORT (ANP) - Werkenden die het minimumloon verdienen gaan er vanaf 1 juli enkele tientallen euro's per maand op vooruit. Dat blijkt volgens hr- en salarisdienstverlener Youforce, voorheen Visma Raet, uit doorrekeningen van de verhoging van het minimumloon. Voor werkenden met een hoger inkomen blijft het netto maandsalaris echter gelijk.
38 minuten geledenTOKIO (ANP) - De aandelenbeurzen in Tokio en Seoul zijn donderdag hard gestegen door de hoop op een spoedig einde aan de oorlog in het Midden-Oosten. De Amerikaanse beurzen sloten woensdag ook stevig hoger, nadat president Donald Trump zei dat de Verenigde Staten in de "laatste fases" van de vredesgesprekken met Iran zijn. Ook waren er berichten over de doorvaart van olietankers door de Straat van Hormuz, de belangrijke transportroute voor olie uit het Midden-Oosten.
40 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De werkloosheid in Nederland is in april licht gedaald naar 3,9 procent. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). In maart zat 4 procent van de beroepsbevolking zonder betaald werk. In februari lag de werkloosheid met 4,1 procent nog op het hoogste niveau in vier jaar.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het vertrouwen van consumenten is in mei verder verslechterd ten opzichte van een maand eerder, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Het vertrouwen staat sinds het begin van de oorlog in het Midden-Oosten, die eind februari begon, flink onder druk. In april liet het consumentenvertrouwen al de op een na grootste daling ooit zien. Alleen in april 2020, aan het begin van de coronapandemie, was de daling van het vertrouwen groter.
1 uur geleden