Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Poetin en Merkel uiten in gesprek zorgen over spanningen Oekraïne

Poetin en Merkel uiten in gesprek zorgen over spanningen Oekraïne

MOSKOU (ANP/RTR/AFP) - De Russische president Vladimir Poetin en de Duitse bondskanselier Angela Merkel hebben in een telefoongesprek hun zorgen geuit over de opgelopen spanningen in Oekraïne, meldt het Kremlin. Er wordt gevreesd voor een verdere escalatie van het gewelddadige conflict in het oosten van het land.

Er vinden in de afgelopen weken steeds meer botsingen plaats tussen de pro-Russische separatisten en Oekraïense troepen. Daarnaast wordt Rusland door Oekraïne beschuldigd van troepenopbouw aan de grens. Het Kremlin ontkent dit niet, maar zegt wel dat troepenbewegingen geen bedreiging voor het buurland vormen.

"De president van Rusland en de bondskanselier van Duitsland uitten hun bezorgdheid over de escalatie van de spanningen in het zuidoosten van Oekraïne", laat het Kremlin in een verklaring weten. "Vladimir Poetin vestigde de aandacht op de provocerende acties van Kiev, die onlangs doelbewust de situatie aan de frontlinie hebben verergerd."

Wapenstilstand

Vorig jaar werd een wapenstilstand gesloten, maar de spanningen zijn begin dit jaar weer toegenomen. Rusland, dat ervan wordt beschuldigd de separatisten te bewapenen, en Oekraïne vinden allebei dat de ander hier verantwoordelijk voor is.

President Volodimir Zelenski, die zijn westerse bondgenoten om hulp vraagt, reisde donderdag naar de frontlinie om daar de aanwezige militairen steun te betuigen. Het Oekraïense leger maakte donderdag bekend dat dit jaar 25 eigen militairen waren gedood. Dat is de helft van het totale aantal in 2020.

De gevechten in het oosten van Oekraïne begonnen nadat Rusland in 2014 de Krim annexeerde. Door het gewelddadige conflict zijn naar schatting meer dan 13.000 mensen om het leven gekomen.

Meer uit Buitenland

Vicepresident Vance spreekt met bemiddelaars over Iran

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse vicepresident JD Vance heeft gesproken met bemiddelaars over het einde van de oorlog in Iran, zegt een ingewijde tegen persbureau Reuters. Vance zou hebben doorgegeven dat president Donald Trump openstaat voor een staakt-het-vuren, zolang de Iraniërs aan bepaalde Amerikaanse eisen voldoen.

26 minuten geleden
Gestrande walvis voor Duitse kust opgegeven

WISMAR (ANP/DPA) - De Duitse autoriteiten geven een herhaaldelijk voor de Oostzeekust van het land gestrande bultrug op. Er worden geen pogingen meer ondernomen om te proberen het dier naar dieper water te loodsen. Het dier is opnieuw vastgelopen.

32 minuten geleden
Trump brengt historisch bezoek aan Hooggerechtshof VS

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft een historisch bezoek gebracht aan het Hooggerechtshof. Hij is persoonlijk aanwezig bij de zaak over zijn presidentieel decreet over burgerschap op basis van geboorteplaats. Het is volgens historici de eerste keer dat een zittende president pleidooien in een zaak van het Hooggerechtshof bijwoont.

55 minuten geleden
Frankrijk, Duitsland en Polen stoïcijns na dreigement Trump

ARIJS/WARSCHAU (ANP/RTR/AFP) - Europese landen reageren vooralsnog onderkoeld op het nieuwe dreigement van de Amerikaanse president Donald Trump dat de VS nadenken over het verlaten van de NAVO. Trump verwijt hen dat ze de VS niet genoeg helpen bij de oorlog met Iran. De Finse president Alexander Stubb heeft naar eigen zeggen inmiddels met Trump gebeld en dat zou "constructief" zijn geweest.

1 uur geleden
Trump claimt dat Iraanse leider om wapenstilstand vroeg

WASHINGTON/TEHERAN/MOSKOU (ANP/RTR/DPA) - De Amerikaanse president Donald Trump claimt op zijn sociaal medium Truth Social dat "de president van het nieuwe regime" in Iran de Verenigde Staten om een wapenstilstand heeft gevraagd. Volgens Trump is de door hem bedoelde leider "veel minder geradicaliseerd en intelligenter dan zijn voorgangers".

2 uur geleden
Leger Rusland claimt inname hele provincie Loehansk

MOSKOU (ANP/DPA) - Het leger van Rusland claimt de inname van de hele provincie Loehansk in het oosten van Oekraïne. "Eenheden van de legergroep west hebben de bevrijding van de volksrepubliek Loehansk voltooid", aldus het leger. Oekraïne heeft nog niet op het bericht gereageerd. Op Oekraïense kaarten van het front is nog steeds een gehucht in de provincie in handen van de Oekraïense strijdkrachten.

3 uur geleden
Rechtszaak over dodelijk treinongeluk in Griekenland hervat

LARISSA (ANP/AFP) - Het proces tegen 36 mogelijke verantwoordelijken voor de treinramp in Griekenland in februari 2023 is woensdag hervat. Een week geleden werd de eerste zitting in de overvolle rechtszaal zo chaotisch dat de zitting werd geschorst en uitgesteld.

3 uur geleden