Poetin en Merkel uiten in gesprek zorgen over spanningen Oekraïne
MOSKOU (ANP/RTR/AFP) - De Russische president Vladimir Poetin en de Duitse bondskanselier Angela Merkel hebben in een telefoongesprek hun zorgen geuit over de opgelopen spanningen in Oekraïne, meldt het Kremlin. Er wordt gevreesd voor een verdere escalatie van het gewelddadige conflict in het oosten van het land.
Er vinden in de afgelopen weken steeds meer botsingen plaats tussen de pro-Russische separatisten en Oekraïense troepen. Daarnaast wordt Rusland door Oekraïne beschuldigd van troepenopbouw aan de grens. Het Kremlin ontkent dit niet, maar zegt wel dat troepenbewegingen geen bedreiging voor het buurland vormen.
"De president van Rusland en de bondskanselier van Duitsland uitten hun bezorgdheid over de escalatie van de spanningen in het zuidoosten van Oekraïne", laat het Kremlin in een verklaring weten. "Vladimir Poetin vestigde de aandacht op de provocerende acties van Kiev, die onlangs doelbewust de situatie aan de frontlinie hebben verergerd."
Wapenstilstand
Vorig jaar werd een wapenstilstand gesloten, maar de spanningen zijn begin dit jaar weer toegenomen. Rusland, dat ervan wordt beschuldigd de separatisten te bewapenen, en Oekraïne vinden allebei dat de ander hier verantwoordelijk voor is.
President Volodimir Zelenski, die zijn westerse bondgenoten om hulp vraagt, reisde donderdag naar de frontlinie om daar de aanwezige militairen steun te betuigen. Het Oekraïense leger maakte donderdag bekend dat dit jaar 25 eigen militairen waren gedood. Dat is de helft van het totale aantal in 2020.
De gevechten in het oosten van Oekraïne begonnen nadat Rusland in 2014 de Krim annexeerde. Door het gewelddadige conflict zijn naar schatting meer dan 13.000 mensen om het leven gekomen.
Meer uit Buitenland
BEIROET (ANP/RTR) - Israëlische aanvallen hebben woensdag een flatgebouw in het centrum van Beiroet getroffen, aldus de Libanese staatsmedia. Het is nog onduidelijk of er slachtoffers zijn gevallen. Het Israëlische leger heeft nog niet gereageerd op de aanval.
2 minuten geledenKYIV (ANP/RTR) - Oekraïense troepen hebben dinsdag een belangrijke fabriek die raketonderdelen produceert getroffen in de Russische grensregio Bryansk, meldt de Oekraïense president Volodymyr Zelensky.
4 uur geledenNEW YORK (ANP/RTR) - Door de Amerikaanse en Israëlische luchtaanvallen sinds 28 februari zijn volgens de Iraanse ambassadeur bij de VN, Amir-Saeid Iravani, meer dan 1300 burgers gedood. Bijna 8000 woningen van burgers zijn verwoest volgens de gezant.
7 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Unie wil dat de Biënnale van Venetië het besluit terugdraait om Rusland weer toe te laten tot de internationale kunsttentoonstelling. Doet de organisatie dit niet, dan zal de EU sancties opleggen, zeggen Henna Virkkunen, vicevoorzitter van de Europese Commissie, en Eurocommissaris Glenn Micallef.
8 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - President Donald Trump heeft Iran gewaarschuwd voor ongekende militaire represailles als het land mijnen legt in de Straat van Hormuz. Hij zei dat indien er mijnen zijn gelegd, die onmiddellijk verwijderd moeten worden. Hij herhaalde evenwel dat de Amerikaanse inlichtingendiensten geen aanwijzingen hebben dat Iran mijnen zou hebben gelegd.
8 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse regering heeft Israël gevraagd geen verdere aanvallen uit te voeren op Iraanse energie-infrastructuur, daarbij vooral doelend op de oliesector. Dat zeggen drie bronnen tegen de Amerikaanse nieuwssite Axios.
9 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Zo'n 140 Amerikaanse militairen zijn gewond geraakt tijdens de oorlog met Iran. Het gaat vooral om lichte verwondingen, meldt een woordvoerder van het Pentagon aan Reuters.
10 uur geleden