Poetin en Macron bespreken missie VN-atoomwaakhond naar Zaporizja
PARIJS/MOSKOU (ANP/RTR) - De Russische president Vladimir Poetin en zijn Franse ambtgenoot Emmanuel Macron hebben elkaar telefonisch gesproken over de beschietingen bij de kerncentrale van Zaporizja. Ze vinden dat een team van het Internationaal Atoomenergieagentschap (IAEA) zo snel mogelijk naar het terrein moet worden gestuurd, aldus het Kremlin.
Rusland maakte eerder deze week bekend "al het nodige" te zullen doen om het bezoek van de VN-atoomwaakhond te faciliteren. Het is niet duidelijk wanneer de missie plaatsvindt. De Franse president uitte in het telefoongesprek zijn zorgen over de veiligheidssituatie bij de kerncentrale, laat zijn kantoor weten.
Poetin zei volgens het Kremlin dat de beschietingen het risico op een "grootschalige catastrofe" met zich meebrengen. Ook gaf hij Oekraïne de schuld van de aanvallen op het complex. De Oekraïense autoriteiten zeggen dat juist Rusland, die de kerncentrale sinds maart bezet, verantwoordelijk is. De landen beschuldigen elkaar ook van het voorbereiden van "provocaties".
De Oekraïense president Volodimir Zelenski en VN-chef António Guterres maakten donderdag afspraken over een mogelijke IAEA-missie naar de centrale. Dat gebeurde tijdens een bezoek van Guterres aan de West-Oekraïense stad Lviv. Zelenski wil dat de Verenigde Naties, waar de IAEA onder valt, zorgen voor veiligheid rond de grootste kerncentrale van Europa.
Meer uit Buitenland
SEOUL (ANP) - De oud-president van Zuid-Korea, Yoon Suk-yeol, gaat in beroep tegen zijn veroordeling tot levenslange gevangenisstraf voor het leiden van een opstand.
53 minuten geledenMOSKOU (ANP) - Een explosie bij een treinstation in de Russische hoofdstad Moskou heeft het leven gekost aan een politieagent. Twee anderen raakten gewond. Dat meldt het Russische ministerie van Binnenlandse Zaken in een verklaring op Telegram.
55 minuten geledenPYONGYANG (ANP) - De zus van de Noord-Koreaanse leider Kim Jong-un heeft een promotie gekregen tijdens een zeldzaam partijcongres, melden staatsmedia dinsdag.
56 minuten geledenRAQQA (ANP) - Vier Syrische veiligheidsfunctionarissen zijn maandag gedood in een aanval op een checkpoint ten westen van de stad Raqqa. Volgens het Syrische staatspersbureau zitten strijders van Islamitische Staat (IS) achter de aanval, al heeft de terreurbeweging de aanval nog niet opgeëist.
57 minuten geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump ontkent dat er onenigheid bestaat tussen hem en zijn generaal Daniel Caine over aanvallen op Iran. Amerikaanse media schreven dat Caine had gewaarschuwd dat zo'n aanval risico's met zich meebrengt.
5 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - Een groot aantal landen heeft zich uitgesproken tegen recente stappen van Israël om de controle over de Westelijke Jordaanoever te vergroten. In een gezamenlijke verklaring bestempelden de buitenlandministers van bijna twintig landen, waaronder een groot aantal Europese landen, deze stappen als "pogingen om het gebied te annexeren en de Palestijnse staat te ondermijnen".
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - Door een Amerikaanse aanval op een vermeende drugsboot in de Caribische Zee zijn opnieuw drie doden gevallen. Dat meldt het Amerikaanse leger.
6 uur geleden