Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Poetin en Loekasjenko gaan skiën na overleg in Sotsji

Poetin en Loekasjenko gaan skiën na overleg in Sotsji

SOTSJI (ANP/DPA/RTR) - De Wit-Russische president Aleksandr Loekasjenko en zijn Russische ambtgenoot Vladimir Poetin hebben elkaar in het Zuid-Russische Sotsji voor het eerst sinds september ontmoet. Loekasjenko benadrukte de nauwe banden tussen beide landen. Na het overleg gingen de leiders samen skiën.

Sinds Loekasjenko de winst claimde van de verkiezingen op 9 augustus is er massaal gedemonstreerd in Wit-Rusland. Actievoerders eisen zijn aftreden omdat hij zou hebben gefraudeerd met de verkiezingsuitslag. De protesten zijn met harde hand neergeslagen. Meerdere oppositieleiders zitten vast.

Moskou heeft het buurland steun toegezegd en verstrekte in de herfst een lening van 1,5 miljard dollar. Loekasjenko bedankte Poetin daarvoor. "Het geld is niet verspild", zei hij. De protesten tegen hem zouden niet ter sprake zijn gekomen.

Afhankelijk

De Wit-Russische economie is sterk afhankelijk van Rusland. Poetin gaf aan dat er dagelijks overleg is tussen beiden landen, waarbij "bepaalde problemen" worden opgelost. Moskou ziet het armlastige buurland als een strategische bufferzone tegen de NAVO.

De Wit-Russische oppositieleider Svetlana Tichanovskaja erkende afgelopen weekend dat de protestbeweging tegen Loekasjenko vooralsnog niet aan de winnende hand is. "Onze strategie is om ons beter te organiseren, om het regime constant onder druk te zetten totdat de mensen weer klaar zijn om de straat op te gaan, misschien in het voorjaar", zei ze tegen een Zwitserse krant. Ze heeft haar toevlucht gezocht in Litouwen.

Meer uit Buitenland

Zweden: VS-gezant regelde in Belarus de vrijlating van gevangenen

MINSK (ANP) - De Amerikaanse gezant Keith Kellogg heeft bij Belarus de vrijlating geregeld van politieke gevangenen. Dat meldt de Zweedse premier Ulf Kristersson op X. Onder de veertien die zijn vrijgelaten was een Zweedse vrouw. "Veel dank aan Trump en zijn gezant", schrijft Kristersson in verwijzing naar de Amerikaanse president Donald Trump en zijn gezant Keith Kellogg.

2 minuten geleden
Belarussische oppositieleider Sergej Tichanovski vrijgelaten

MINSK (ANP/RTR) - De Belarussische oppositieleider Sergej Tichanovski is vrijgelaten. Dat meldden zijn vrouw Svetlana Tichanovskaja en mensenrechtenorganisatie Viasna zaterdag op X en op Telegram. Op beelden is te zien hoe Tichanovski onder applaus uit een busje stapt en zijn vrouw omhelst.

1 uur geleden
Zelensky benoemt nieuwe hoofdaanklager

KYIV (ANP/DPA) - President Volodymyr Zelensky heeft Roeslan Kravtsjenko officieel aangesteld als de nieuwe hoofdaanklager van Oekraïne. Hij volgt Andri Kostin op, die opstapte na de vaststelling van dienstplichtfraude bij onder meer het Openbaar Ministerie. Verscheidene medewerkers werden aan een invaliditeitsverklaring geholpen waardoor ze het leger niet in hoefden. Volgens een onderzoek van de veiligheidsdienst gebeurde dat ook op grote schaal bij andere overheidsinstanties.

2 uur geleden
Syrische veiligheidsdienst pakt neef van Assad op

DAMASCUS (ANP/RTR) - De Syrische veiligheidsdienst heeft volgens het nationale persbureau SANA Wassim al-Assad gearresteerd, een neef van de voormalige machthebber Bashar al-Assad. De VS zetten hem in 2023 op de sanctielijst als leider van een paramilitaire groepering die het regime van zijn oom steunde, en wegens drugshandel.

3 uur geleden
Japan en VS ruziën over door VS geëiste verhoging defensiebudget

TOKIO (ANP) - Japan en de Verenigde Staten zijn in aanloop naar de NAVO-top hard gebotst over de Amerikaanse eis dat Japan meer in defensie zou moeten steken. Japan heeft topoverleg met de VS afgezegd, meldt de Financial Times.

4 uur geleden
Erdogan beschuldigt Israël van sabotage besprekingen

ISTANBUL (ANP/RTR/AFP) - De Turkse president Recep Tayyip Erdogan heeft gezegd dat de Israëlische aanvallen op Iran vlak voor een nieuwe nucleaire gespreksronde met de VS bedoeld waren om de onderhandelingen te saboteren. Het laat volgens hem zien dat de regering Netanyahu niet van plan is kwesties op te lossen door diplomatie.

6 uur geleden
Pakistan nomineert Donald Trump voor Nobelprijs voor Vrede 2026

ISLAMABAD (ANP/DPA) - De Pakistaanse regering draagt president Donald Trump voor als kandidaat voor de Nobelprijs voor de Vrede 2026. Pakistan zegt dit doen uit erkentelijkheid voor Trumps snelle "diplomatieke ingrijpen" tijdens de recente escalerende spanningen met het buurland India. Trump toonde volgens Islamabad toen strategisch inzicht en leiderschap en kwam met "een robuuste diplomatie".

6 uur geleden