Poetin en Italiaanse premier Draghi bespreken Oekraïne-crisis
ROME/MOSKOU/KIEV (ANP/DPA/RTR) - De Russische president Vladimir Poetin en de Italiaanse premier Mario Draghi hebben telefonisch overlegd over de crisis in Oekraïne. Volgens de Italiaanse regering zijn de twee leiders het eens dat er een oplossing voor de crisis gevonden moet worden die standhoudt. Dan kan er een klimaat van wederzijds vertrouwen worden geschapen volgens Poetin en Draghi. Beiden vrezen zeer ernstige gevolgen als de crisis escaleert.
Draghi heeft er bij Poetin op aangedrongen dat de toestand "moet de-escaleren". Italië heeft veel economische belangen bij goede betrekkingen met Rusland.
Rusland en het Westen hebben sinds 2014 ruzie over Oekraïne. In Russische ogen hebben westerse mogendheden, vooral de VS, er een staatsgreep laten plegen, maar volgens het Westen is de machtswisseling het gevolg van een volksopstand en is het land daarom een pro-westerse koers ingeslagen.
Boris Johnson
Westerse mogendheden beschuldigen Rusland er nu van met een invasie te dreigen door veel troepen langs de Oekraïense grens te plaatsen. De Britse premier Boris Johnson bezoekt Kiev dinsdag en belt woensdagmiddag met Poetin. De Russische president heeft laten weten dat hij dinsdagmiddag met de pers spreekt over de crisis.
Premier Mark Rutte en minister Wopke Hoekstra van Buitenlandse Zaken bezoeken dinsdag ook Kiev. Woensdag gaan ze naar Moldavië, een klein land dat ligt ingeklemd tussen Oekraïne en Roemenië. Een deel van Moldavië op de oostelijke oever van de rivier de Dnjestr is in handen van pro-Russische separatisten en er is een Russisch legeronderdeel gelegerd.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil dat kinderen niet meer automatisch alleen de achternaam van hun vader krijgen, als de ouders het niet eens worden over de naam. Een aangenomen motie van die strekking van PRO en D66 is vertaald in een wetsvoorstel dat in januari in consultatie gaat. Belanghebbenden krijgen dan de gelegenheid hun mening te geven voor het wetsvoorstel wordt ingediend.
37 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De politie heeft vrijdag naar schatting tussen de 150 en 200 demonstranten aangehouden bij de bouwplaats van een datacentrum van Microsoft aan de Plimsollweg in Amsterdam-West. Ze worden verdacht van huisvredebreuk, meldt de politie.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Hackers gebruiken AI om hun cyberaanvallen sneller, groter en efficiënter te maken. Daarvoor waarschuwt antiterrorismecoördinator NCTV. Marc Kuipers, hoofd van de organisatie, zegt dat bestuurders snel de bescherming op orde moeten brengen. "Door AI komt cyberdreiging in een stroomversnelling en we moeten nu actie ondernemen."
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het is volgens premier Rob Jetten "niet passend" als hij bij de Rode Lijn-demonstratie zondag tegen het voortdurende geweld in Gaza aanwezig zou zijn. Dat zei hij vrijdag op zijn wekelijkse persconferentie. Toen hij vorig jaar nog in de oppositie zat, was hij wel bij een Rode Lijn-protest aanwezig.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft de rechtbank in Den Haag vrijdag gevraagd om de 44-jarige bestuurder die eind maart 2024 in Den Haag in zijn tram over een man heen reed schuldig te verklaren, maar geen straf op te leggen. Het 37-jarige slachtoffer zonder vaste woon- of verblijfplaats was op het spoor gaan liggen en is honderden meters meegesleept door de tram, die daardoor ontspoorde. De man overleefde de aanrijding niet.
9 uur geledenHAARLEMMERMEER (ANP) - Het vliegtuig waarover een bommelding binnenkwam tijdens een vlucht van Praag naar Amsterdam is veilig op Schiphol geland. Het gaat opnieuw om een vlucht van KLM. Het vliegtuig is doorzocht, maar er zijn geen explosieven gevonden, laat de marechaussee weten.
9 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Nederland moet ook komend jaar asielzoekers van andere EU-landen overnemen. Nederland kan ervoor kiezen dit af te kopen of op een andere manier bij te dragen aan landen waar dit jaar bovengemiddeld veel asielzoekers aankwamen. Het gaat om Griekenland, Cyprus, Italië en Spanje.
11 uur geleden