Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Poetin en Erdogan spreken in Sotsji over graandeal

Poetin en Erdogan spreken in Sotsji over graandeal

SOTSJI (ANP/RTR) - De Russische president Vladimir Poetin en zijn Turkse collega Recep Tayyip Erdogan ontmoeten elkaar maandag in de Zuid-Russische badplaats Sotsji. De twee leiders zullen zich richten op de graandeal die Oekraïense export via de Zwarte Zee moet regelen, zei een adviseur van Erdogan afgelopen weekend op de Turkse televisie.

Turkije doet zijn best Rusland zover te krijgen de graandeal weer te tekenen, nadat Moskou zich in juli had teruggetrokken. Turkije was samen met de Verenigde Naties betrokken bij de totstandkoming van de overeenkomst.

De Russische landbouwexport wordt volgens Moskou te veel belemmerd door internationale sancties. Het land eist dat handelsbeperkingen worden opgeheven voor het zich weer aansluit bij de overeenkomst, maar dat lijkt onwaarschijnlijk. Er zijn geen directe sancties op de Russische voedselexport, maar Moskou zegt dat de sector indirect last heeft bij betalingen en logistiek.

Volgens Erdogans adviseur Akif Cagatay Kilic is Turkije "voorzichtig", maar hoopt het met de bijeenkomst van maandag toch de nodige successen te behalen. Een beslissing van Poetin is van belang als het gaat om de Russische zorgen rondom de sancties, aldus Kilic. "Ik denk dat de bilaterale ontmoeting tussen president Erdogan en Poetin de belangrijkste rol zal spelen in deze kwestie", zei hij.

De buitenlandministers van Rusland en Turkije spraken vorige week al over de graandeal. De Turkse minister Hakan Fidan noemde die "cruciaal" voor de wereldwijde voedselzekerheid. Oekraïne en Rusland zijn twee van de belangrijkste graanexporteurs.

Meer uit Buitenland

Europees Parlement wil maatregelen tegen Israël om Gaza

STRAATSBURG (ANP) - Het Europees Parlement heeft donderdag ingestemd met een resolutie over Gaza. Daarin roept het parlement de Europese Commissie en de EU-lidstaten op het handelsdeel van het associatieverdrag met Israël op te schorten.

51 minuten geleden
VS spraken in Minsk met Belarus, delegatie terug met gevangenen

VILNIUS (ANP/RTR) - Een Amerikaanse delegatie onder leiding van de speciale gezant John Coale heeft in de Belarussische hoofdstad Minsk onderhandeld met onder anderen president Aleksandr Loekasjenko. De delegatie heeft volgens de Amerikaanse ambassade in de Litouwse hoofdstad Vilnius op de terugreis ex-gevangenen van verschillende nationaliteiten kunnen meenemen.

53 minuten geleden
Polen, Litouwen en Oekraïne stemmen luchtverdediging af

VILNIUS (ANP) - Polen, Litouwen en Oekraïne willen dat hun luchtverdediging beter gaat samenwerken. Dat is nodig om "de Russische agressie te pareren", zeggen hun buitenlandministers daags nadat een flink aantal Russische drones Polen was binnengevlogen.

1 uur geleden
Duitse kritiek op weren Israëlische dirigent door festival Gent

BERLIJN (ANP/BELGA) - De Duitse regeringscommissaris voor antisemitisme veroordeelt het besluit van het Gent Festival van Vlaanderen om een Israëlische dirigent te weren. Het optreden van het Münchner Philharmoniker gaat niet door wegens "onvoldoende duidelijkheid over de houding van de dirigent tegenover het genocidaire regime in Tel Aviv", aldus de organisatie.

1 uur geleden
Twee moties van wantrouwen ingediend tegen Von der Leyen

STRAATSBURG (ANP) - Er zijn twee moties van wantrouwen ingediend tegen voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie. De ene is ingediend door de Partij voor de Dieren, samen met andere leden van de Linkse fractie, en de tweede door de radicaal-rechtse fractie Patriotten voor Europa. In beide moties wordt het leiderschap en het gevoerde beleid van Von der Leyen sterk bekritiseerd.

1 uur geleden
Turkse justitie grijpt in bij eigenaar grote tv-stations

ISTANBUL (ANP/AFP/RTR) - De openbaar aanklager in Istanbul heeft in het kader van een fraudeonderzoek ingegrepen bij een bedrijf dat eigenaar is van drie grote tv-zenders: Habertürk TV, Show TV en Bloomberg HT. Tien directieleden zijn gearresteerd, melden lokale media. Het bedrijf, Can Holding, is onder overheidstoezicht gesteld.

2 uur geleden
Burgemeester Rome wil binnen vijf jaar zwemmers in de Tiber

ROME (ANP/RTR) - De burgemeester van Rome wil de Tiber binnen vijf jaar openstellen voor zwemmers. Zwemmen in de rivier die door de Italiaanse hoofdstad stroomt, is al jaren niet toegestaan.

2 uur geleden