Poetin eert Rode Leger als overwinnaars nazi-Duitsland
MOSKOU (ANP/DPA) - President Vladimir Poetin heeft in Moskou de rol van het Rode Leger in de overwinning van de Sovjet-Unie op nazi-Duitsland geëerd. Hij deed dat bij het graf van de onbekende soldaat in de Russische hoofdstad: "De soldaten van het Rode Leger hebben het vaderland gered, het leven van komende generaties beschermd, Europa bevrijd en de wereld behoed", aldus Poetin op de 75e verjaardag van de overgave van de Duitse strijdkrachten door maarschalk Wilhelm Keitel (1882-1946) in een Berlijnse voorstad.
Keitel tekende in de avond van 8 mei in Karlshorst de overgave. Het was toen in Moskou al 9 mei. Daarmee valt bevrijdingsdag in Rusland een dag later dan in veel andere landen. De herdenkingsceremonie is op de televisie uitgezonden. Publiek was er door de strenge lockdown als gevolg van het nieuwe coronavirus niet bij. Er is ook geen grote parade gehouden, maar vlogen er toestellen van de luchtmacht over. De parade volgt later dit jaar. Er zijn zaterdag opnieuw weer circa 10.000 coronabesmettingen bijgekomen in Rusland.
Het Rode Leger stamt uit 1918 en het verdween als officiële naam van het leger aan het einde van de Tweede Wereldoorlog. Het Rode Leger telde toen meer dan 11 miljoen militairen. Velen in Rusland menen dat de rol van de Russen in de strijd tegen Hitler-Duitsland in het Westen wordt onderschat. Het Rode Leger zou verantwoordelijk zijn voor meer dan driekwart van alle verliezen die de Duitse strijdkrachten in Europa leden. De Sovjet-Unie was onder leiding van dictator Jozef Stalin (1878-1953) eerst bondgenoot van Adolf Hitler (1889-1945) en viel in september 1939 ook Polen binnen. Maar na de Duitse aanval in juni 1941 streed Rusland de 'Grote Vaderlandse Oorlog" tegen Hitlers Duitsland.
Meer uit Buitenland
TEL AVIV (ANP/AFP) - Israël versoepelt donderdag de beperkingen voor Israëlische burgers, meldt de krijgsmacht van het land. Zo zijn grotere openbare bijeenkomsten tot maximaal vijftig personen weer toegestaan en kunnen mensen weer naar hun werk, mits dat in de buurt is van een schuilkelder.
1 uur geledenBEIROET (ANP/AFP) - Hezbollah-leider Naim Qassem heeft in een toespraak gezworen zich niet over te geven na de recente aanvallen van Israël. "Wat Israël deed was geen reactie op een raketbeschieting, maar een agressie die van tevoren was voorbereid." Hij benadrukte dat verzet hun enige optie is.
2 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - De Israëlische krijgsmacht zei woensdag een nieuwe aanvalsgolf op Iran te hebben uitgevoerd. Journalisten van persbureau AFP maakten melding van een krachtige explosie in Teheran en ook Iraanse staatsmedia meldden meerdere explosies in de hoofdstad.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Witte Huis-woordvoerster Karoline Leavitt heeft woensdag gezegd dat Spanje heeft ingestemd om met de VS samen te werken op militair gebied. De Spaanse minister van Buitenlandse Zaken José Manuel Albares ontkent dat.
3 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - In de eerste twee dagen van de oorlog tussen Iran, de Verenigde Staten en Israël zijn ongeveer 100.000 mensen uit de Iraanse hoofdstad Teheran gevlucht, meldt de VN-vluchtelingenorganisatie UNHCR. Sinds afgelopen zaterdag voeren de VS en Israël bombardementen uit op Iran, dat met vergeldingsaanvallen reageert.
3 uur geledenBEIROET (ANP/AFP) - Sinds er opnieuw gevechten zijn uitgebroken tussen Israël en Hezbollah zijn in Libanon 72 mensen gedood en meer dan 83.000 ontheemd geraakt. Dat meldt het Libanese ministerie van Volksgezondheid.
4 uur geledenBAGDAD (ANP/AFP) - Heel Irak kampt volgens het ministerie van Elektriciteit met een stroomstoring. De oorzaak wordt nog onderzocht, verklaarde het ministerie woensdag. Delen van het land liggen onder vuur sinds de oorlog tussen Israël, de VS en Iran afgelopen zaterdag uitbrak.
4 uur geleden