Poetin-criticus Navalni begint internationaal anticorruptiefonds
MOSKOU (ANP/RTR) - De Russische oppositieleider Aleksej Navalni heeft een internationale anticorruptieorganisatie gelanceerd, een jaar nadat zijn Russische Anticorruptiestichting (ACF) als "extremistisch" werd bestempeld en verboden. Navalni zit momenteel een gevangenisstraf uit van 11,5 jaar.
Navalni maakte de lancering bekend op zijn Telegram-kanaal, dat berichten doorgeeft via advocaten die contact met hem mogen hebben. De adviesraad van het fonds bestaat uit de voormalige Belgische premier Guy Verhofstadt, de Amerikaanse politicoloog Francis Fukuyama, de Amerikaanse journalist en historicus Anne Applebaum en Navalni's vrouw, Julia Navalnaya.
Navalni verwierf bekendheid door zijn stichting te gebruiken om de extreme rijkdom van hoge Russische functionarissen openbaar te maken. In een reeks bijtende en veel bekeken video's maakte hij naam als een van de felste critici van president Vladimir Poetin. In 2018 nam hij als oppositieleider deel aan de Russische presidentsverkiezingen.
Gevangenschap
De eerste donatie aan het nieuwe fonds komt van Navalni zelf. Hij doneert de 50.000 euro die hij vorig jaar als winnaar van de Sacharovprijs van het Europees Parlement ontving. Navalni kreeg de prijs voor de "immense moed" waarmee hij strijdt tegen de corruptie van het Poetin-regime, en omdat hij misstanden blootlegt en miljoenen Russen op de been krijgt. Vanwege zijn gevangenschap nam destijds zijn dochter de prijs voor hem in ontvangst.
Navalni zit een gevangenisstraf uit sinds hij begin 2021 terugkeerde uit Duitsland. Daar had hij een behandeling ondergaan nadat hij in zijn thuisland was vergiftigd met een uit het Sovjettijdperk stammend zenuwgas.
Meer uit Buitenland
CARACAS (ANP) - De Venezolaanse interim-president Delcy Rodríguez zegt dat zij "absoluut" bereid is vrije en eerlijke verkiezingen te houden. Het moment daarvoor moet echter worden bepaald in een "politieke dialoog", zei ze in een interview met NBC News dat donderdag werd uitgezonden.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben sinds de arrestatie van de Venezolaanse president Nicolás Maduro in januari al ruim 1 miljard dollar aan Venezolaanse olie verkocht. In de komende maanden moet daar nog eens circa 5 miljard dollar bijkomen. Dat zei de Amerikaanse minister van Energie Chris Wright in een interview met NBC News.
1 uur geledenLONDEN (ANP) - De Britse publieke omroep gaat de komende jaren flink bezuinigen. De BBC maakte donderdag bekend de kosten over de komende drie jaar met ongeveer 10 procent te verlagen.
5 uur geledenBOEDAPEST (ANP/RTR) - De Hongaarse oppositieleider Péter Magyar zegt onderdeel te zijn geworden van een lastercampagne in aanloop naar de verkiezingen in april. In een video op sociale media zegt hij dat personen met regeringsbanden voorbereidingen treffen om een sekstape van hem online te zetten. Magyar geldt als de belangrijkste tegenstander van Viktor Orbán en loopt in de meeste peilingen voorop.
5 uur geledenOSLO (ANP) - De Noorse oud-premier Thorbjørn Jagland is aangeklaagd voor "grootschalige corruptie" wegens zijn banden met de Amerikaanse investeerder Jeffrey Epstein. Dat melden onder meer de Noorse publieke omroep en de BBC. Eerder op de dag werden al huiszoekingen verricht in een woning en vakantiewoningen van de oud-premier.
5 uur geledenDHAKA (ANP/RTR/AFP) - De Bangladesh Nationalist Party (BNP) heeft de verkiezingen gewonnen. De partij is bij het tellen van de stemmen niet meer in te halen. Het waren de eerste verkiezingen in Bangladesh sinds premier Sheikh Hasina in 2024 vluchtte na grootschalige protesten in het land.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De regering-Trump heeft bepalend klimaatbeleid teruggedraaid dat onder meer juridische grond gaf aan welke broeikasgassen een gevaar vormen voor mensen en hun leefomgeving. Onder andere methaan en koolstofdioxide werden daarin benoemd als schadelijk voor mensen. Tegelijkertijd wordt wetgeving rond de uitstootregulering van wegvoertuigen ingetrokken.
6 uur geleden