Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Poetin-criticus Navalni begint internationaal anticorruptiefonds

Poetin-criticus Navalni begint internationaal anticorruptiefonds

MOSKOU (ANP/RTR) - De Russische oppositieleider Aleksej Navalni heeft een internationale anticorruptieorganisatie gelanceerd, een jaar nadat zijn Russische Anticorruptiestichting (ACF) als "extremistisch" werd bestempeld en verboden. Navalni zit momenteel een gevangenisstraf uit van 11,5 jaar.

Navalni maakte de lancering bekend op zijn Telegram-kanaal, dat berichten doorgeeft via advocaten die contact met hem mogen hebben. De adviesraad van het fonds bestaat uit de voormalige Belgische premier Guy Verhofstadt, de Amerikaanse politicoloog Francis Fukuyama, de Amerikaanse journalist en historicus Anne Applebaum en Navalni's vrouw, Julia Navalnaya.

Navalni verwierf bekendheid door zijn stichting te gebruiken om de extreme rijkdom van hoge Russische functionarissen openbaar te maken. In een reeks bijtende en veel bekeken video's maakte hij naam als een van de felste critici van president Vladimir Poetin. In 2018 nam hij als oppositieleider deel aan de Russische presidentsverkiezingen.

Gevangenschap

De eerste donatie aan het nieuwe fonds komt van Navalni zelf. Hij doneert de 50.000 euro die hij vorig jaar als winnaar van de Sacharovprijs van het Europees Parlement ontving. Navalni kreeg de prijs voor de "immense moed" waarmee hij strijdt tegen de corruptie van het Poetin-regime, en omdat hij misstanden blootlegt en miljoenen Russen op de been krijgt. Vanwege zijn gevangenschap nam destijds zijn dochter de prijs voor hem in ontvangst.

Navalni zit een gevangenisstraf uit sinds hij begin 2021 terugkeerde uit Duitsland. Daar had hij een behandeling ondergaan nadat hij in zijn thuisland was vergiftigd met een uit het Sovjettijdperk stammend zenuwgas.

Meer uit Buitenland

Trump eist miljarden van fiscus VS om lekken belastingaangiftes

MIAMI (ANP) - Donald Trump heeft donderdag de belastingdienst (IRS) en het ministerie van Financiën aangeklaagd voor 10 miljard dollar. De Amerikaanse president houdt de instanties verantwoordelijk voor het lekken van zijn belastingaangiftes aan de media in 2019 en 2020.

40 minuten geleden
Belgen kunnen nationaliteit verliezen bij zware misdrijven

BRUSSEL (ANP) - Wie veroordeeld wordt voor zware misdrijven zoals georganiseerde criminaliteit, levens- of zedendelicten loopt het risico de Belgische nationaliteit te verliezen. De Belgische Kamer heeft daarvoor een wetsontwerp van minister Annelies Verlinden van Justitie goedgekeurd. Het intrekken van de nationaliteit kan alleen als de dader in de vijftien jaar voorafgaand aan de feiten Belg is geworden.

41 minuten geleden
Man deed zich voor als FBI-agent om Luigi Mangione te bevrijden

NEW YORK (ANP) - Een man uit de Amerikaanse staat Minnesota is aangeklaagd voor het zich voordoen als FBI-agent in een poging Luigi Mangione, de verdachte van de moord op de CEO van een zorgverzekeraar, uit een gevangenis in New York te bevrijden. Hij had een barbecuevork en een mes met een bot blad bij zich, blijkt uit gerechtelijke documenten.

2 uur geleden
Senaatsleiders VS sluiten deal die shutdown moet voorkomen

WASHINGTON (ANP) - Republikeinse en Democratische leiders in de Amerikaanse Senaat en het Witte Huis hebben een akkoord bereikt over een belangrijk pakket begrotingsvoorstellen. Daarmee kan worden voorkomen dat overheidsinstanties vanaf zaterdag deels worden gesloten, aldus een medewerker van de Democratische leiding in de Senaat.

2 uur geleden
Tientallen doden bij jihadistische aanval in noordoosten Nigeria

ABUJA (ANP) - Een vermoedelijk jihadistische aanval heeft tientallen mensen het leven gekost in het noordoosten van Nigeria. Dat meldden lokale bronnen aan persbureau AFP. De aanval is nog niet opgeëist. Het is het zoveelste geweldsincident in de Sahel-regio.

2 uur geleden
Spaans koningspaar steunt nabestaanden treinramp

HUELVA (ANP) - De Spaanse koning Felipe en koningin Letizia hebben nabestaanden van de treinramp in Zuid-Spanje een hart onder de riem gestoken. Het koningspaar was aanwezig bij een grote herdenking in Huelva, waar ze uitgebreid de tijd namen om met familieleden van de tientallen slachtoffers te spreken.

5 uur geleden
Celstraf voor hulpsheriff die zwarte vrouw thuis doodschiet

CHICAGO (ANP/RTR) - Een voormalige hulpsheriff is in de Verenigde Staten veroordeeld tot de maximale gevangenisstraf van twintig jaar voor het doodschieten van een ongewapende zwarte vrouw in haar huis. Zij had in juli 2024 juist het alarmnummer gebeld om een mogelijke indringer te melden.

6 uur geleden