Poetin biedt excuses aan na 'tragische' crash vliegtuig
MOSKOU (ANP/RTR/AFP) - De Russische president Vladimir Poetin heeft tegenover president Ilham Aliyev van Azerbeidzjan excuses aangeboden na de crash van een toestel van Azerbaijan Airlines. Hij sprak volgens het Kremlin over een tragisch incident in het Russische luchtruim.
Poetin lijkt niet expliciet te hebben toegegeven dat het passagiersvliegtuig deze week is neergehaald door de Russische luchtverdediging. Wel stelde hij dat de luchtafweer actief was om een droneaanval van Oekraïne af te slaan.
"Vladimir Poetin bood excuses aan omdat het tragische incident plaatsvond in het Russische luchtruim. Hij condoleerde de nabestaanden en wenste de gewonden een voorspoedig herstel toe", staat in de verklaring van het Kremlin.
'Externe' problemen
Het vliegtuig had volgens Rusland meerdere vergeefse pogingen gedaan om te landen in Grozny, de hoofdstad van Tsjetsjenië. Het crashte uiteindelijk bij Aktau in Kazachstan. Tientallen mensen aan boord kwamen om het leven.
Aliyev verklaarde op zijn beurt dat het toestel voorafgaand aan de crash te maken kreeg met "externe" problemen boven Rusland. Daardoor zou de controle over het vliegtuig volledig verloren zijn gegaan, staat in een verklaring van zijn regering.
Gaten
De autoriteiten in Azerbeidzjan hebben eerder al gesproken over de mogelijkheid dat het toestel door een wapen is geraakt. De president zou in het gesprek met Poetin hebben gewezen op gaten in de vliegtuigromp, de verwondingen van passagiers en de getuigenissen van overlevenden.
De Verenigde Staten stelden na de crash dat er aanwijzingen zijn dat de Russische luchtafweer het vliegtuig heeft neergehaald. De EU drong zaterdag aan op een snel en onafhankelijk onderzoek naar wat precies is voorgevallen.
Vlucht MH17
Berichten dat Rusland mogelijk een passagiersvliegtuig heeft neergehaald, doen volgens EU-buitenlandchef Kaja Kallas denken aan het neerhalen van vlucht MH17. Dat vliegtuig van Malaysia Airlines werd in 2014 uit de lucht geschoten boven het oosten van Oekraïne.
MH17 vloog op dat moment van Amsterdam naar Kuala Lumpur. Bijna 200 van de 283 doden kwamen uit Nederland. Rusland heeft altijd ontkend verantwoordelijk te zijn voor de vliegramp.
Meer uit Buitenland
OSLO (ANP) - De kist met daarin het lichaam van de overleden Noorse koning Harald is op weg naar de Domkerk in Oslo. Rond het middaguur vertrok de rouwstoet vanaf het paleis, onder begeleiding van saluutschoten en muziek. Langs de route hebben zich honderden mensen verzameld. Het Noorse persbureau NTB omschrijft de sfeer als ingetogen en "ongewoon stil".
24 minuten geledenBERLIJN (ANP/DPA/BLOOMBERG) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz heeft in het parlement hard uitgehaald naar Alternative für Deutschland (AfD). Het woord remigratie, dat door de radicaal-rechtse partij wordt gebruikt, is volgens Merz "niets anders dan een synoniem voor etnische zuivering op basis van herkomst en huidskleur".
30 minuten geledenHONGKONG (ANP/DPA/AFP) - De eerste postkoloniale leider van Hongkong is overleden. Tung Chee-hwa overleed dinsdag op 89-jarige leeftijd in het bijzijn van zijn familie, meldt zijn kantoor. Hij leidde de Chinese regio van 1997 tot 2005.
2 uur geledenOSLO (ANP) - De eerste mensen hebben zich woensdagochtend vroeg verzameld in Oslo om een laatste eer te bewijzen aan de overleden koning Harald. Dat is te zien bij Noorse media. De rijen om het centrum van de Noorse hoofdstad binnen te komen worden steeds langer.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De stijgende olieprijs raakt ook de levering van noodhulp. Daarvoor waarschuwt hulporganisatie CARE, die stelt dat een steeds groter deel van het budget naar vervoer, brandstof en inkoop gaat. "Daardoor blijft minder geld over voor directe hulp."
5 uur geledenKYIV (ANP/AFP/RTR) - Russische drones hebben vannacht een grensovergang tussen Oekraïne en Moldavië getroffen. Daarbij zijn twee doden en drie gewonden gevallen, aldus de Oekraïense gouverneur Oleh Kiper op basis van voorlopige informatie.
5 uur geledenMIAMI (ANP/RTR) - Uit de gegevens van de zwarte dozen van het vrachtvliegtuig van Amazon Prime Air blijkt dat de piloten hebben overwogen de landing in Miami af te breken. Dat zegt de Amerikaanse onderzoeksraad voor vervoersveiligheid NTSB dinsdag.
8 uur geleden