Poetin bewierookt relatie met China en kondigt bezoek Xi aan
MOSKOU (ANP/RTR) - De relatie tussen China en Rusland heeft "nieuwe mijlpalen" bereikt, volgens de Russische president Vladimir Poetin. Hij zei na een gesprek met de Chinese topdiplomaat Wang Yi dat de banden "vorderen en ontwikkelen". Ook beweert Poetin dat ze een bezoek van de Chinese president Xi Jinping hebben afgesproken.
Wang heeft Poetin in het gesprek gezegd dat de betrekkingen tussen Moskou en Beijing gelijkwaardig zijn en niet zullen "bezwijken onder de druk van derde partijen". De Verenigde Staten en de NAVO spraken afgelopen week hun zorgen uit over mogelijke Chinese wapenleveringen aan Rusland, dat sinds de invasie in Oekraïne vrij geïsoleerd staat op het wereldtoneel.
Ongeveer een jaar geleden, vlak voordat Rusland Oekraïne binnenviel, sloten Xi en Poetin een partnerschap "zonder grenzen". Sindsdien heeft China zich grotendeels afzijdig gehouden van de oorlog, tot frustratie van het Westen. Amerikaanse en Europese leiders hopen dat Xi zijn invloed gebruikt om Poetin te overtuigen dat hij de invasie stopt. Rusland is door alle westerse sancties steeds meer afhankelijk van China.
Afgelopen week zei Wang dat Beijing binnenkort met een vredesvoorstel wil komen. Daar is met scepsis op gereageerd, omdat het opgeven van land voor Kiev op dit moment onbespreekbaar is. Een eventueel bezoek van Xi aan Moskou zou daarmee te maken kunnen hebben. Poetin kondigde in december ook al aan dat hij Xi verwacht te ontvangen, maar zo'n reis is vanuit Beijing nog niet bevestigd.
Meer uit Buitenland
MOSKOU (ANP/AFP) - Rusland heeft niet al zijn doelen met de invasie van Oekraïne volledig bereikt en vecht door tot die zijn verwezenlijkt. Dit zei de Kremlinwoordvoerder op de herdenking van de dag dat Rusland Oekraïne in 2022 op grote schaal binnenviel.
7 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft dinsdag gezegd dat zijn land een duidelijke datum nodig heeft wanneer het kan toetreden tot de EU. Dat is niet "zomaar een wens", zei Zelensky via een videoverbinding tegen het Europees Parlement. Zonder toetredingsdatum zal Poetin een manier vinden om toetreding decennia te blokkeren door Europa te verdelen, waarschuwde Zelensky.
18 minuten geledenKYIV (ANP) - Agressor Rusland mag niet worden beloond voor de invasie van Oekraïne, stellen EU-kopstukken Ursula von der Leyen en António Costa dinsdag in een gezamenlijke verklaring. "We zullen ervoor zorgen dat Rusland ter verantwoording wordt geroepen voor de gepleegde misdaden en de aangerichte schade", stellen de voorzitter van de Europese Commissie en de voorzitter van de EU-leiders.
30 minuten geledenKYIV (ANP/AFP/DPA) - Europese leiders zijn in Kyiv om te gedenken dat Rusland vier jaar geleden Oekraïne op grote schaal binnenviel. Onder hen zijn Europees Commissievoorzitter Ursula von der Leyen en raadsvoorzitter António Costa. Verder zijn er regeringsleiders uit meerdere Europese landen, zoals de Finse president Alexander Stubb, de Zweedse premier Ulf Kristersson en de Noorse premier Jonas Gahr Støre. De Noorse premier beloofde bij aankomst Oekraïne dit jaar weer met ruim 7,5 miljard euro bij te staan.
1 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - Een helikopter van het Iraanse leger is dinsdag neergestort op een fruitmarkt in de stad Khomeynishahr. Vier mensen zijn om het leven gekomen. De slachtoffers zijn de piloot, copiloot en twee fruitverkopers op de grond, meldt staatspersbureau IRNA.
2 uur geledenKYIV (ANP) - Rusland heeft na vier jaar oorlog zijn doelen niet bereikt, zegt Volodymyr Zelensky op X. Het is dinsdag precies vier jaar geleden dat Rusland met een grootschalige invasie Oekraïne binnenviel.
2 uur geledenKASARIA (ANP/AFP/RTR) - Bij het neerstorten van een gecharterde medische vlucht in India zijn zeven mensen om het leven gekomen. Dat melden functionarissen dinsdag. Het vliegtuig stortte neer in het gebied Kasaria in de oostelijke staat Jharkhand.
5 uur geleden