Poetin beschuldigt westerse landen van escalatie in Oekraïne
MOSKOU (ANP/RTR/AFP) - Westerse landen gooien olie op het vuur in het conflict in Oekraïne door oefeningen te houden op de Zwarte Zee en met militaire vliegtuigen op 20 kilometer van de grens van Rusland te vliegen, zegt de Russische president Vladimir Poetin. Volgens hem nemen ze Russische waarschuwingen niet serieus genoeg en zouden ze Moskou serieuze veiligheidsgaranties moeten geven.
De gesprekken over het conflict in het oosten van Oekraïne, waar Rusland tienduizenden militairen aan de grens heeft gestationeerd, zijn volgens Poetin op een dood spoor beland. En de NAVO heeft door de banden met Rusland af te snijden alle kanalen voor dialoog verwoest, klaagde Poetin. Hij herhaalde open te staan voor gesprekken, ook met de VS.
De Russische troepenverplaatsingen voeden de vrees in Oekraïne dat er mogelijk een aanval aan zit te komen. Een Britse generaal waarschuwde eerder dat de kans op een militair conflict tussen het Westen en Rusland tientallen jaren niet zo groot is geweest als nu.
Poetin beschuldigde het Westen er verder van de migrantencrisis bij zijn bondgenoot Belarus te hebben veroorzaakt. Het regime van president Loekasjenko heeft duizenden mensen uit het Midden-Oosten laten overkomen, maar zij stuitten op zwaarbewaakte grenzen in Polen, Litouwen en Letland. Die landen zien Rusland als een grote bedreiging.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Verenigde Staten en China hebben afgesproken hun bestand in de handelsoorlog met twee maanden te verlengen tot 10 januari. Dat zei de Amerikaanse minister van Financiën Scott Bessent woensdag tegen Fox News. Beide landen praten verder over een bredere handelsovereenkomst.
35 minuten geledenCANBERRA (ANP) - Kunstmatige intelligentie (AI) van het bedrijf OpenAI heeft een Australische overheidswebsite binnengedrongen, meldt de Australische premier Anthony Albanese aan de Sydney Morning Herald. Het AI-programma had daardoor ook toegang tot medische gegevens die niet openbaar zijn.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Unie zegt "diep bezorgd" te zijn over het oplaaiende geweld tussen de Tigray-rebellen en het Ethiopische leger in het noorden van het land. De diplomatieke dienst van de EU roept op tot de-escalatie en stelt dat het "nog niet te laat" is om terug te keren naar de afspraken van het vredesakkoord uit 2022.
5 uur geledenNEW YORK (ANP) - Oekraïne heeft twee Noord-Koreaanse krijgsgevangenen overgeleverd aan Zuid-Korea, meldde de Oekraïense president Volodymyr Zelensky in zijn toespraak bij de Verenigde Naties. Seoul had eerder al aangegeven die mannen graag op te vangen, maar Kyiv had nog niet aangegeven of dat ook het plan was.
6 uur geledenNEW YORK (ANP/AFP) - De voormalige machtige filmproducent Harvey Weinstein heeft bij de nieuwe behandeling van een zaak rond seksueel geweld vijftien jaar gevangenisstraf gekregen. Het gaat om het misbruik van zijn voormalige productieassistent Miriam Haley.
9 uur geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - België doet in 2027 mee aan het Eurovisiesongfestival. Dat heeft de Vlaamse publieke omroep woensdag bekendgemaakt. In verschillende landen, waaronder Nederland, zagen zenders en omroepen daar vorig jaar nog van af uit onvrede over de deelname van Israël.
9 uur geledenNEW YORK (ANP/AFP/RTR) - De Verenigde Staten hebben de Russische president Vladimir Poetin uitgenodigd voor een top van de G20 in december, maakte de Amerikaanse buitenlandminister Marco Rubio bekend. Hij had woensdag een ontmoeting met zijn Russische ambtgenoot Sergej Lavrov tijdens een bijeenkomst van de Verenigde Naties in New York.
9 uur geleden