Poetin bedankt Russen voor vertrouwen na referendum
MOSKOU (ANP/AFP) - De Russische president Vladimir Poetin heeft zijn landgenoten bedankt voor hun steun en vertrouwen na het referendum over de grondwet. Hij noemde de aanpassingen die zijn goedgekeurd door de kiezers noodzakelijk en zei dat het politieke systeem zo wordt versterkt.
Poetin kan door de grondwetswijzigingen nog twee keer meedoen aan de verkiezingen. Dat betekent dat hij tot 2036 aan de macht zou kunnen blijven. De president sprak daar niet over toen hij de kiezers op televisie bedankte.
De 67-jarige leider zei dat nog maar weinig tijd is verstreken sinds de val van de Sovjet-Unie. "We zijn in veel opzichten nog steeds erg kwetsbaar", merkte hij op. Volgens Poetin heeft Rusland interne stabiliteit nodig en tijd om "het land en zijn instituties te versterken".
Kritiek
Poetin toonde ook begrip voor de kiezers die tegen de hervormingen stemden. Hij erkende dat nog steeds veel problemen moeten worden opgelost. Volgens de kiescommissie waren de tegenstanders ver in de minderheid. Zo'n 78 procent van de kiezers zou voor de aanpassingen hebben gestemd.
Internationaal klinkt kritiek op het verloop van het referendum. Een woordvoerster van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken noemde het zorgwekkend dat melding wordt gemaakt van misstanden, zoals het onder druk zetten van kiezers en tegenstanders van de amendementen.
De zegsvrouw stelde dat haar land zich in het bijzonder zorgen maakt over het feit dat Poetin nu tot 2036 president zou kunnen blijven. De VS zijn volgens haar principieel tegen grondwetswijzigingen die zittende leiders de mogelijkheid geven langer aan de macht te blijven.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten zijn, ook na de geklapte onderhandelingen van afgelopen weekend in Islamabad, nog in gesprek met Iran. Dat zegt een hooggeplaatste Amerikaanse functionaris tegen persbureau Reuters. Volgens de bron hebben de VS nog niet formeel ingestemd met een verlenging van het staakt-het-vuren met Iran, dat afgelopen week werd overeengekomen onder bemiddeling van Pakistan.
6 minuten geledenLONDEN (ANP) - De Britse nationale omroep BBC is van plan 2000 banen te schrappen oftewel ongeveer 10 procent van het totale personeelsbestand. Dat meldt zakenkrant Financial Times op basis van bronnen. In februari maakte de BBC al bekend de komende jaren flink te willen bezuinigen.
15 minuten geledenANKARA (ANP/RTR/AFP) - In het zuiden van Turkije heeft voor de tweede dag op rij een schietpartij op een middelbare school plaatsgevonden. Gouverneur Mükerrem Ünlüer van Kahramanmaras heeft bekendgemaakt dat drie leerlingen en een leraar zijn omgekomen. Ook zijn er twintig gewonden.
45 minuten geledenANKARA/ISLAMABAD/TEHERAN (ANP/RTR/AFP) - De Turkse president Recep Tayyip Erdogan heeft gezegd dat Turkije probeert te helpen het bestand van twee weken tussen Iran en de Verenigde Staten te verlengen. Turkije staat in nauw contact met het buurland Iran, met de VS en met de bemiddelaar Pakistan.
1 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - De legerleiding van Iran heeft gewaarschuwd dat ze de scheepvaart in de Perzische Golf, de Golf van Oman en de Rode Zee stillegt als er geen einde komt aan de Amerikaanse maritieme blokkade van Iraanse havens.
1 uur geledenMADRID (ANP/RTR) - De enorme stroomstoring vorig jaar in Spanje is te wijten aan de regering, de netbeheerder en energietoezichthouder, aldus een onderzoek van de Spaanse senaat. Dit is het eerste onderzoek waarin een of meerdere schuldigen worden aangewezen.
1 uur geledenBOEDAPEST (ANP/RTR) - Péter Magyar, de winnaar van de Hongaarse verkiezingen, verwacht dat zijn nieuwe regering halverwege mei geïnaugureerd wordt. "Mogelijk nog iets eerder", zei hij na een gesprek met president Tamás Sulyok. Begin mei moet het parlement voor het eerst bijeenkomen.
3 uur geleden