Poetin bedankt Russen voor vertrouwen na referendum
MOSKOU (ANP/AFP) - De Russische president Vladimir Poetin heeft zijn landgenoten bedankt voor hun steun en vertrouwen na het referendum over de grondwet. Hij noemde de aanpassingen die zijn goedgekeurd door de kiezers noodzakelijk en zei dat het politieke systeem zo wordt versterkt.
Poetin kan door de grondwetswijzigingen nog twee keer meedoen aan de verkiezingen. Dat betekent dat hij tot 2036 aan de macht zou kunnen blijven. De president sprak daar niet over toen hij de kiezers op televisie bedankte.
De 67-jarige leider zei dat nog maar weinig tijd is verstreken sinds de val van de Sovjet-Unie. "We zijn in veel opzichten nog steeds erg kwetsbaar", merkte hij op. Volgens Poetin heeft Rusland interne stabiliteit nodig en tijd om "het land en zijn instituties te versterken".
Kritiek
Poetin toonde ook begrip voor de kiezers die tegen de hervormingen stemden. Hij erkende dat nog steeds veel problemen moeten worden opgelost. Volgens de kiescommissie waren de tegenstanders ver in de minderheid. Zo'n 78 procent van de kiezers zou voor de aanpassingen hebben gestemd.
Internationaal klinkt kritiek op het verloop van het referendum. Een woordvoerster van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken noemde het zorgwekkend dat melding wordt gemaakt van misstanden, zoals het onder druk zetten van kiezers en tegenstanders van de amendementen.
De zegsvrouw stelde dat haar land zich in het bijzonder zorgen maakt over het feit dat Poetin nu tot 2036 president zou kunnen blijven. De VS zijn volgens haar principieel tegen grondwetswijzigingen die zittende leiders de mogelijkheid geven langer aan de macht te blijven.
Meer uit Buitenland
LONDEN (ANP) - Opnieuw is een prominente Britse politicus overgestapt naar de anti-immigratiepartij Reform van Nigel Farage. Robert Jenrick was geschorst door zijn Conservatieve Partij en verscheen later op de dag op een persconferentie met Farage.
9 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - Tegen de voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen is opnieuw een motie van wantrouwen ingediend. De uiterst rechtse fractie Patriotten voor Europa diende de motie donderdag in vanwege haar rol rond het vrijhandelsakkoord van de EU met de zogenoemde Mercosur-landen Argentinië, Brazilië, Uruguay en Paraguay.
17 minuten geledenNEW YORK (ANP/AFP) - António Guterres, de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, heeft uitgehaald naar wereldleiders die in zijn ogen de internationale samenwerking laten afsterven. Hij noemde geen leiders of landen bij naam, maar sprak van grote geopolitieke verdeeldheid en veroordeelde alle schendingen van het internationale recht.
27 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De nationale defensieplannen van acht EU-lidstaten zijn goedgekeurd door de Europese Commissie, zo is donderdag bekendgemaakt. Het gaat om België, Bulgarije, Denemarken, Spanje, Kroatië, Cyprus, Portugal en Roemenië. Zij krijgen van de Europese Commissie geld om hun plannen uit te voeren. De Commissie noemt het besluit een "belangrijke mijlpaal in de Europese inspanningen om de veiligheid te versterken".
37 minuten geledenKYIV (ANP) - Om de nutsvoorzieningen in Kyiv snel te kunnen herstellen, heeft de Oekraïense overheid tijdelijk de supervisie van die werkzaamheden overgenomen van de lokale autoriteiten. Dat schrijft president Volodymyr Zelensky op X na overleg met betrokken partijen en regio's.
57 minuten geledenREYKJAVIK (ANP) - De territoriale ambities van de Amerikaanse regering lijken ook IJsland zorgen te baren. De IJslandse regering heeft opheldering gevraagd over uitspraken van de beoogde nieuwe ambassadeur in de eilandstaat, schrijft nieuwssite Politico.
1 uur geledenKAMPALA (ANP/AFP) - In Oeganda zijn na een chaotische verkiezingsdag alle stembussen gesloten. Veel stembureaus gingen pas uren later open dan gepland door problemen met stemmachines. De oppositie sprak van tevoren al van verkiezingsfraude en suggereerde dat de regering de vertraagde opening van stembureaus expres had veroorzaakt.
1 uur geleden