Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Pluimveehoudersbond: minder vrije-uitloopeieren in supermarkt

Pluimveehoudersbond: minder vrije-uitloopeieren in supermarkt

DRONTEN (ANP) - Het aantal vrije-uitloopeieren in de supermarkten zal komende tijd dalen, denkt voorzitter van de Nederlandse Vakbond Pluimveehouders (NVP) Bart-Jan Oplaat. Reden is de onzekerheid van pluimveehouders over de ophokplicht.

Vanwege de vogelgriep gold sinds vorig jaar herfst een landelijke ophokplicht voor vogels. Dat betekende dat eieren die normaal als zogenoemde vrije-uitloopeieren verkocht worden, nu in de winkel lagen als scharreleieren. Om een ei het stempel 'vrije uitloop' te mogen geven, moet een kip immers naar buiten kunnen. Sinds begin juli is de ophokplicht in het grootste deel van het land opgeheven, en dus liggen er weer vrije-uitloopeieren in de supermarkt. Het aandeel vrije-uitloopeieren is gewoonlijk zo'n 20 procent, zegt Oplaat.

Pluimveehouders laten de kippen die ze al hadden weer naar buiten nu de ophokplicht van de baan is, legt Oplaat uit. Maar volgens hem kiezen veel boeren er bij de aanschaf van nieuwe kippen voor om die in te zetten voor scharreleieren. Kippen leven doorgaans zo'n twee jaar, "dus de boer moet zich voor een hele lange tijd vastleggen".

Herintroductie ophokplicht

En dat terwijl de ophokplicht ook weer terug kan komen, want de vogelgriep gaat nog steeds rond. Maandag werd bekend dat het virus op een biologisch bedrijf in Biddinghuizen (Flevoland) was vastgesteld. Het ministerie van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit (LNV) liet dinsdag weten dat de ophokplicht nu niet meteen terugkomt. Maar als er aanleiding toe is, wordt de beslissing om de maatregel te schrappen wel heroverwogen.

De NVP hoopt dat een vaccin tegen de vogelgriep de oplossing gaat bieden. De universiteit in Wageningen toonde eerder dit jaar aan dat twee vaccins mogelijk effectief zijn. Proeven in de praktijk moeten uitwijzen of dat daadwerkelijk zo is. De eerste resultaten worden voor het einde van dit jaar verwacht, meldde het ministerie van LNV in maart.

Vaccin

Oplaat benadrukt dat een vaccin alleen nuttig is als er op Europees niveau afspraken over worden gemaakt. Ongeveer de helft van de in Nederland geproduceerde eieren gaat naar het buitenland. Als omringende landen eieren van gevaccineerde kippen niet accepteren, "is dat het einde van de sector".

Boeren die biologische eieren produceren hebben overigens geen last van de ophokplicht, legt Oplaat uit. Als die kippen naar binnen moeten, mogen de eieren nog steeds als biologisch worden verkocht.

Meer uit Financieel

AEX-index vestigt weer nieuw slotrecord door hoop op einde oorlog

AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index is deze tweede pinksterdag opnieuw gesloten op een hogere stand dan ooit. Beleggers waren optimistisch vanwege de positieve berichten over een mogelijk einde van de oorlog in Iran. Aanleiding daarvoor waren uitspraken van de Amerikaanse president Donald Trump, die zaterdag zei dat er grotendeels overeenstemming is over een akkoord met Iran.

12 uur geleden
Prosus wil af van verplichte aandelenverkoop Delivery Hero

AMSTERDAM (ANP) - Techinvesteerder Prosus wil af van de Europese verplichting om zijn aandeel in de Duitse maaltijdbezorger Delivery Hero te verkopen. Dat stelde de Europese Commissie vorig jaar uit concurrentieoverwegingen als voorwaarde voor de overname van Just Eat Takeaway, het moederbedrijf van Thuisbezorgd.nl. Maar het aan de Amsterdamse beurs genoteerde Prosus wil niet verdergaan met het verkopen van het belang zolang Uber bezig is Delivery Hero over te nemen. Daartoe heeft Prosus een verzoek ingediend bij de EU, melden bronnen aan persbureau Bloomberg.

12 uur geleden
Leveringsproblemen bij vliegtuigbouwer Airbus houden aan

LEIDEN (ANP/DPA) - De grootste vliegtuigfabrikant ter wereld, Airbus, kampt nog steeds met leveringsproblemen. De Australische luchtvaartmaatschappij Qantas krijgt het eerste van de twaalf bestelde aangepaste A350-toestellen nu pas in april 2027, heeft Airbus maandag bekendgemaakt. Qantas had op levering gerekend voor eind 2026.

17 uur geleden
Speculatie onder beleggers na miljardenbod Uber op Delivery Hero

FRANKFURT (ANP/BLOOMBERG) - Een miljardenbod van taxi- en maaltijdbezorgapp Uber op de Duitse maaltijdbezorger Delivery Hero zorgt voor speculatie onder beleggers. Uber kwam dit weekend met een bod waarbij het bedrijf wordt gewaardeerd op 10 miljard euro. De beurskoers van Delivery Hero is maandag op de beurs in Frankfurt evenwel voorbij die waarde gegaan, omdat beleggers erop gokken dat er een hogere prijs nodig is om de deal rond te krijgen.

18 uur geleden
Huawei denkt ook zonder ASML krachtigste chips te kunnen maken

SHENZHEN (ANP/AFP/RTR/BLOOMBERG) - Het Chinese techconcern Huawei claimt een nieuwe manier ontwikkeld te hebben om halfgeleiders te maken. Daarmee zou het bedrijf over een aantal jaren ook de meest geavanceerde chips kunnen maken, zonder dat het daarvoor de beste machines van chipmachinemaker ASML nodig heeft.

19 uur geleden
AEX naar nieuw record na berichten over naderende deal Iran-VS

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de beurs in Amsterdam is maandagochtend gestegen tot een nieuw recordniveau. Beleggers trekken zich tijdens de dunne handel op tweede pinksterdag op aan berichten over een naderend vredesakkoord tussen de Verenigde Staten en Iran. De hoop is dat daardoor de Straat van Hormuz binnenkort weer helemaal heropent en de verstoringen aan de olie- en gasleveringen afnemen.

21 uur geleden
Olie en gas aanzienlijk goedkoper door hoop op akkoord VS-Iran

AMSTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - Door de hoop op vrede in het Midden-Oosten laten zowel de olie- als de gasprijzen maandagochtend stevige dalingen zien. De Verenigde Staten en Iran lijken na berichten van afgelopen weekend namelijk heel dicht bij een nieuw akkoord.

21 uur geleden