Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Pluimvee minder vaak gewond bij het vangen voor de slacht

Pluimvee minder vaak gewond bij het vangen voor de slacht

DEN HAAG (ANP) - Pluimvee in ons land loopt de laatste jaren minder verwondingen op bij het vangen in de stal voor het vervoer naar het slachthuis. Dat meldt de Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA) op basis van het aantal geconstateerde overtredingen van de regels.

Het aantal pluimveebevolkingen ('koppels') van een Nederlandse stal dat met meer dan 2 procent met zogenoemd vangletstel te kampen had, ging flink omlaag. Het ging van 27 procent in 2017 naar 4 procent in 2021. Daarmee steekt Nederland gunstig af ten opzichte van het buitenland.

De NVWA controleert volgens eigen zeggen "regelmatig steekproefsgewijs en risicogericht". Ook wordt het naleven van de regels periodiek op grote schaal gemeten. De wettelijke norm voor letsel is 0 procent, maar wegens vangletsel wordt een boete opgelegd als er in één stal bij meer dan 2 procent van de vogels vangletsel is geconstateerd.

Buitenlandse autoriteiten

Tijdens de naleefmeting in 2021 was 53 procent van het pluimvee dat in Nederland geslacht werd ook van Nederlandse komaf en de rest van buitenlandse origine. Die laatste groep had het zwaarder te verduren gehad. "Het aantal koppels met overtredingen afkomstig uit het buitenland is nagenoeg gelijk gebleven, terwijl het aantal koppels met overtredingen in Nederland sterk is afgenomen", zag de NVWA. Het aantal koppels met overtredingen afkomstig uit het buitenland bleef steken op 24 procent.

De NVWA gaat in gesprek met de buitenlandse autoriteiten om deze cijfers te bespreken "en te kijken hoe dit verbeterd kan gaan worden." De Nederlandse autoriteit vraagt ook de sector om buitenlandse pluimveehouders aan te spreken op onnodige mishandeling.

Boetesysteem

"We zijn natuurlijk blij met het verminderen van vangletsel bij Nederlands pluimvee. Vangletsel betekent een ernstige aantasting van het dierenwelzijn, ieder dier met vangletsel is er één te veel", zegt Lisette de Ruigh, directeur keuren bij de NVWA. Ze denkt dat het ook in Nederland nog beter kan. Daarom komt een nieuw boetesysteem, dat betekent dat een pluimveestalhouder apart wordt beboet voor iedere stal waarin het misgaat en niet voor zijn hele bedrijf met eventueel meerdere stallen ineens.

De eerste boete is 1500 euro en daarna wordt deze telkens met 1500 euro verhoogd. Nu krijgt een bedrijf met bijvoorbeeld vijf koppels een boete van 1500 euro, maar als er in alle stallen van deze onderneming te veel misgaat, wordt dat 7500 euro.

Meer uit Binnenland

Verdachte aangehouden voor reeks brandstichtingen in Den Haag

DEN HAAG (ANP) - De politie heeft een man aangehouden op verdenking van meerdere brandstichtingen in Den Haag. De branden werden allemaal gesticht in hetzelfde gebied in het zuidwesten van de stad.

9 uur geleden
Spoorbeveiliging veroudert sneller dan gedacht, miljarden nodig

DEN HAAG (ANP) - Het systeem dat het Nederlandse spoor beveiligt, is sneller aan vervanging toe dan gedacht. Delen van het systeem zijn tussen 2035 en 2040 aan vervanging toe, schrijft staatssecretaris Annet Bertram (Infrastructuur, CDA) aan de Tweede Kamer. De haast om over te stappen op het nieuwe Europese spoorbeveiligingssysteem ERTMS is daarmee gegroeid.

10 uur geleden
OM wil zes maanden cel voor jongerengeweld Beverwijk

HAARLEM (ANP) - Het Openbaar Ministerie wil dat een inmiddels 18-jarige man uit Heemskerk zeker zes maanden de cel in gaat voor poging tot doodslag in vereniging en openlijke geweldpleging in Beverwijk. Die misdrijven zou hij hebben gepleegd in september met jongeren uit Beverwijk, rond een langer lopend conflict met jongeren uit Haarlem. Volgens het OM heeft hij bekend betrokken te zijn.

10 uur geleden
Talpa moet Yvonne Coldeweijer blijven betalen

AMSTERDAM (ANP) - Mediabedrijf Talpa moet Yvonne Coldeweijer blijven doorbetalen in het conflict over de beëindiging van een overeenkomst voor een televisieprogramma dat uiteindelijk niet doorging. Dat heeft de voorzieningenrechter in Amsterdam bepaald.

11 uur geleden
Verdachte van doden ex-vriendin Leiderdorp filmde geweld

DEN HAAG (ANP) - De 38-jarige Marvin B. die vastzit omdat hij in januari in Leiderdorp zijn ex-vriendin (52) zou hebben gedood, heeft het geweld dat hij gebruikte gefilmd. B. maakte zes filmpjes, meldde het Openbaar Ministerie donderdag bij een eerste inleidende zitting in de rechtbank in Den Haag. De opnames, sommige met commentaar, zou hij hebben verstuurd naar een dochter van het slachtoffer en naar twee van haar vriendinnen.

11 uur geleden
Vier verdachten in zaak rond dood broer S10 op vrije voeten

ALKMAAR (ANP) - Vier verdachten die donderdag terechtstonden in de zaak rond de dood van de broer van zangeres S10, mogen hun proces in vrijheid afwachten. Dat heeft de rechtbank in Alkmaar beslist aan het slot van een regiezitting, waarbij de verdediging wensen voor verder onderzoek kenbaar kon maken. Het viertal komt op 14 april op vrije voeten.

11 uur geleden
Mensenrechtenorganisaties eisen vervolging Booking.com

DEN HAAG (ANP) - Mensenrechtenorganisaties stappen naar de rechter om vervolging van verhuurplatform Booking.com af te dwingen. Het gaat om de organisatie The Rights Forum, samen met enkele partnerorganisaties.

12 uur geleden