Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Ploumen volgt Asscher: alleen in kabinet met linkse partij erbij

Ploumen volgt Asscher: alleen in kabinet met linkse partij erbij

DEN HAAG (ANP) - De PvdA zal alleen in een nieuw kabinet stappen als ook een andere linkse partij daar in meedoet. Lijsttrekker in spe Lilianne Ploumen volgt daarmee de koers die haar voorganger Lodewijk Asscher al in gang had gezet, zo werd duidelijk in haar eerste presentatie aan de pers maandag in een theater in de Amsterdamse wijk Osdorp. "Ik ben hier thuis, ik woon hier om de hoek."

Ploumen "acht het echt ondenkbaar dat de PvdA in een kabinet stapt zonder andere linkse partijen. En ik hoop vooral dat we met die linkse partijen samen een kabinet kunnen vormen en zo min mogelijk anderen nodig hebben." Ze denkt daarbij vooral aan de SP en GroenLinks, omdat die het dichtst bij de PvdA staan.

De kersverse leider van de sociaaldemocraten gaat de lijsttrekkers van die partijen, Lilian Marijnissen en Jesse Klaver, uitnodigen voor overleg. "We kennen elkaar natuurlijk, want ik zit al vier jaar in de Kamer. Maar het is ook een nieuw begin en het is goed om met elkaar te bespreken wat we samen kunnen doen, welke plannen we samen kunnen maken. Dus daar kijk ik naar uit."

Dubbele eer

Ploumen is de eerste vrouwelijke leider van de partij. "Dat is een soort dubbele eer. En het werd ook hoog tijd natuurlijk. Veel te veel politieke partijen zijn ook veel te lang door alleen mannen geleid." Ongelijkheid "motiveert" Ploumen. Als Tweede Kamerlid zette ze zich de afgelopen vier jaar onder meer in voor de terugkeer van de pil in het basispakket.

Toen de Amerikaanse president Donald Trump stopte met de financiering van organisaties die zwangere vrouwen in het buitenland bij hun abortus helpen, begon Ploumen destijds nog als minister van Ontwikkelingssamenwerking het donatieplatform SheDecides. Daarmee werd wereldwijd geld ingezameld voor seksuele voorlichting, anticonceptie en abortuszorg in ontwikkelingslanden.

Samenwerken

Tijdens haar presentatie maandag zegt ze te willen opstaan voor mensen die niet gehoord worden: "als je niet serieus genomen wordt omdat je vrouw bent, als je te maken hebt met racisme, antisemitisme en seksisme."

Samenwerking met andere linkse partijen dan GroenLinks en SP sluit Ploumen niet uit, maar wat haar betreft heeft D66 in het kabinet "de afgelopen jaren natuurlijk gewoon een rechts beleid gevoerd." Ze wijst op het asielbeleid en de woningmarkt. In hun verkiezingsprogramma doen ze volgens Ploumen op het gebied van zorg "voorstellen die ik echt niet links kan vinden".

Digitaal partijcongres

"We gaan straks natuurlijk samenwerken met andere politieke partijen en wat mij betreft moeten dat partijen zijn die zo links mogelijk van het midden zijn."

Het congres van de PvdA moet Ploumens voordracht nog bekrachtigen. Dat gebeurt zaterdag tijdens een digitaal partijcongres.

Meer uit Politiek

BBB zal bezuinigingen op zorg niet steunen, zegt Van der Plas

DEN HAAG (ANP) - Het toekomstige kabinet hoeft niet te rekenen op steun van BBB om bezuinigingen op de gezondheidszorg aan een meerderheid te helpen. "Wij willen geen bezuinigingen op de zorg", zei partijleider Caroline van der Plas voor aanvang van een gesprek met de partijen aan de formatietafel.

14 uur geleden
De Vos heeft 'hard hoofd' in overeenstemming met beoogde coalitie

DEN HAAG (ANP) - Forum voor Democratie zal plannen van de coalitie steunen die op één lijn liggen met het partijprogramma, zei FVD-leider Lidewij de Vos voor haar gesprek met D66, VVD, CDA en informateur Rianne Letschert. Of dat voor veel plannen geldt? "Daar heb ik een hard hoofd in."

15 uur geleden
Coalitie moet 'niet te snel' op steun JA21 rekenen, zegt Eerdmans

DEN HAAG (ANP) - Het beoogde minderheidskabinet van D66, VVD en CDA moet "niet te snel op steun van JA21 rekenen", zei partijleider Joost Eerdmans voorafgaand aan zijn gesprek met de drie partijleiders en informateur Rianne Letschert. "Ze kunnen wel op ons rekenen wat betreft een open mind. We kijken gewoon constructief naar voorstellen in de toekomst." En later verzekerde hij: "Er hoeft ook niemand een motie van wantrouwen te verwachten van JA21."

17 uur geleden
Bikker wil constructief naar plannen minderheidskabinet kijken

DEN HAAG (ANP) - ChristenUnie-leider Mirjam Bikker gaat constructief naar plannen van een mogelijk minderheidskabinet kijken. Voorafgaand aan de stemmingen in de Tweede Kamer zei ze dinsdag dat haar partij elk plan apart wil beoordelen.

17 uur geleden
50PLUS 'ziet kansen' voor samenwerking met D66, VVD en CDA

DEN HAAG (ANP) - Jan Struijs ziet kansen voor zijn partij 50PLUS om "wat voor elkaar te krijgen" in een samenwerking met D66, VVD en CDA. Die drie partijen willen een minderheidskabinet gaan vormen en hebben daarbij steun van andere partijen nodig. Struijs staat daar welwillend tegenover. "Die twee zetels kunnen soms cruciaal zijn", zei hij na zijn gesprek met de andere drie partijleiders en informateur Rianne Letschert.

17 uur geleden
Van Weel spreekt met Venezolaanse interim-president Rodríguez

DEN HAAG (ANP) - Demissionair minister David van Weel (Buitenlandse Zaken) heeft gesproken met interim-president Delcy Rodríguez van Venezuela. Dat laat de VVD-bewindsman weten op X. Rodríguez leidt het Zuid-Amerikaanse land sinds Amerikaanse militairen eerder deze maand de autoritaire leider Nicolás Maduro gevangennamen. Zij was eerder vicepresident.

1 dag geleden
Zoektocht naar steun voor minderheidscoalitie begint

DEN HAAG (ANP) - De leiders van D66, VVD en CDA gaan dinsdagmiddag op zoek naar steun voor hun beoogde minderheidskabinet. Als eerste zijn vijf kleinere fracties uitgenodigd om langs te komen bij informateur Rianne Letschert, Rob Jetten (D66), Dilan Yeşilgöz (VVD) en Henri Bontenbal (CDA).

1 dag geleden