Ploumen: Hoekstra moet stoppen met schijnbewegingen in formatie
DEN HAAG (ANP) - Dat de formatie vastloopt en de partijen te weinig vooruitgang boeken met de eerste plannen voor de komende kabinetsperiode, ligt volgens PvdA-leider Lilianne Ploumen vooral aan Wopke Hoekstra, de voorman van het CDA. "De laatste dagen ging het bij anderen vooral over wat ze niet wilden, allerlei schijnbewegingen", zegt Ploumen over Hoekstra.
Ploumen ging donderdagochtend in haar eentje langs bij informateur Mariëtte Hamer. Ze heeft toen benadrukt dat de gesprekken wat haar betreft "over de inhoud" moeten gaan. Die inhoud heeft vooral betrekking op het plan om Nederland uit de coronacrisis te loodsen. Maar Hamer moet ook op zoek naar welke partijen straks de beoogde nieuwe coalitie gaan vormen. Dat proces wil nog niet opschieten. CDA-leider Hoekstra zei deze week nog dat samenwerking met PvdA én GroenLinks bepaald niet zijn voorkeur geniet. Die partijen houden elkaar juist vast in het proces.
"Het gaat natuurlijk ook over Wopke Hoekstra: houd op met deze schijnbewegingen", zegt Ploumen na afloop van haar gesprek tegen de pers. "Hoekstra zegt steeds 'vooruit met de geit', maar ik laat het aan jullie verbeelding of die geit ook onderweg is."
Ze verbaast zich er ook over dat Hoekstra de verschillen benadrukt tussen CDA enerzijds en PvdA en GroenLinks anderzijds, terwijl zijn partij wel in Brabant samenwerkte met Forum voor Democratie. "Dat deden ze zó", verzucht de sociaaldemocraat.
"Natuurlijk zijn er verschillen tussen de partijen. Maar als je niet wil praten, niet écht wil praten over hoe kom je nou tot een oplossing, dan worden er geen huizen gebouwd", aldus Ploumen. Er zijn genoeg thema's waar de partijen mee aan de slag moeten, benadrukt zij. "De stikstofcrisis is onder ons, de klimaatcrisis. Kinderen in sommige wijken hebben gewoon geen leraar voor de klas!"
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Het kabinet heeft er spijt van dat het de Tweede Kamer niet eerder heeft geïnformeerd over het terugvinden van een 'datakluis' met tientallen miljoenen documenten over het toeslagenschandaal. Dat antwoordt staatssecretaris Eelco Eerenberg (Financiën, D66), ook namens staatssecretaris Sandra Palmen (Toeslagen, partijloos), op Kamervragen. Tegelijk geven ze aan dat er geen opzet is geweest om informatie achter te houden of belastingplichtigen te duperen.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Financiënminister Eelco Heinen (VVD) blijft hoop houden "breed draagvlak" te krijgen in het parlement voor zijn begroting. Kort daarvoor zeiden de partijen PRO en JA21, waar de minderheidscoalitie naar kijkt voor steun, het niet voor zich te zien om gezamenlijk de begroting te steunen. Daarvoor zijn de verschillen tussen het linkse PRO en het rechtse JA21 te groot, denken zij. Heinen moet van hen dan ook kiezen.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Judith Tielen (Onderwijs en Emancipatie, VVD) verwacht dat de onderwijsinspectie "op niet al te lange termijn" gaat kijken bij de FVD-basisschool die maandag openging in Almere. Ze legde bij een persbijeenkomst op het Catshuis uit dat de inspectie bij nieuwe scholen altijd in het eerste schooljaar langskomt, maar in het geval van de Renaissanceschool kan de bewindsvrouw zich voorstellen dat "de inspectie niet wacht tot mei, om het maar zo te zeggen".
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - JA21 heeft "twijfels" bij de wens van het kabinet voor brede steun voor de begroting. De linkse partij PRO zou dan ook steun leveren, maar JA21-Kamerlid Michiel Hoogeveen ziet dat niet voor zich. "Wij denken dat er op een gegeven moment echt wel duidelijke verschillen zichtbaar worden tussen JA21 en PRO", zei hij dinsdag na afloop van een gesprek met financiënminister Eelco Heinen.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Meerdere oppositiepartijen spreken dinsdag met minister Eelco Heinen van Financiën, meldt het ministerie. SGP en JA21 zijn in de ochtend aangeschoven bij de VVD-minister, terwijl PRO in de middag met Heinen in gesprek gaat.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De verschillen tussen wat het kabinet en PRO willen met de begroting van komend jaar zijn nog steeds "levensgroot". Dat benadrukte PRO-leider Jesse Klaver meermaals na afloop van het eerste gesprek met premier Rob Jetten en vicepremiers Dilan Yeşilgöz (VVD) en Bart van den Brink (CDA).
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - PRO-leider Jesse Klaver denkt dat de begrotingsonderhandelingen tussen zijn partij en het kabinet "heel ingewikkeld" zullen worden. Hij wil dat de beoogde bezuinigingen op de sociale zekerheid van tafel gaan, maar ziet ook dat bijvoorbeeld de VVD daar heel anders in staat. "Maar dit is onze inzet", zei hij voorafgaand aan zijn gesprek met premier Rob Jetten en vicepremiers Dilan Yeşilgöz (VVD) en Bart van den Brink (CDA).
1 dag geleden