Plotseling tekort in bieb aan nieuwe sinterklaasboeken
AMSTERDAM (ANP) - Het uit de collectie halen van oude sinterklaasboeken met traditionele zwarte pieten heeft een nieuw probleem veroorzaakt: er zijn te weinig auteurs, tekenaars, boeken en uitgevers die hebben ingespeeld op de tijdgeest en een nieuwe reeks avonturen van de goedheiligman met roetveeg- en andere pieten te boek hebben gesteld.
"We moeten de collectie vernieuwen en aanpassen, maar we hebben tekort aan budget voor de aanschaf van nieuwe sinterklaasboeken en er zijn nog te weinig titels. De boeken die er zijn, vormen een druppel op een gloeiende plaat", zegt jeugdbibliothecaris Bea Kee van de Openbare Bibliotheek Amsterdam (OBA), al 44 jaar in de weer met jeugdboeken. Dankzij creatief beleid zijn er toch nog een aantal exemplaren beschikbaar, maar het is niet voldoende om aan de vraag te voldoen.
Zelfs in de afgelopen jaren, toen de huidskleur van de pieten al lang onderwerp was van verhitte maatschappelijke discussies, kwamen er nog boeken met traditionele zwarte pieten uit. Kee noemt als voorbeeld de reeks Spiekpietjes, op de markt gebracht door een Vlaamse uitgeverij.
Nieuwe auteurs nodig
Er zijn volgens de jeugdbibliothecaris daarom snel nieuwe auteurs en tekenaars nodig voor de uitbreiding van de collectie sinterklaasboeken. Ook al omdat scholen sinds 2017 nadrukkelijk vragen naar boeken met moderne varianten van de sidekick van Sint.
Ook de OBA, met 25 vestigingen in de hoofdstad, heeft daarin de afgelopen jaren een draai moeten maken, want langzaam zijn de boeken met Zwarte Piet uitgefaseerd. Aanvankelijk werden die boeken niet langer tentoongesteld op de jeugdafdeling, maar waren ze op aanvraag nog wel verkrijgbaar en werden ze apart gehouden op een karretje.
Sinds de Black Lives Matter-demonstraties dit voorjaar besloot de directie volgens Kee om die boeken volledig uit de collectie te halen. Nu liggen er circa 150 boeken en titels op de museumafdeling van OBA, sommige exemplaren gaan terug tot 1925 of nog eerder. Daar zijn ze op verzoek op te vragen en in te zien, bijvoorbeeld voor studiedoeleinden naar de cultuurgeschiedenis. Maar de boeken zijn volgens de jeugdbibliothecaris niet mee te nemen. "Ze zijn alleen nog beschikbaar ter inzage, maar niet meer uitleenbaar."
Meer uit Binnenland
GENT (ANP) - Het hof van assisen in Gent heeft Dave De K. (39) veroordeeld tot een celstraf van dertig jaar voor het ontvoeren en doden van de Vlaamse kleuter Dean in januari 2022. Het lichaam van de 4-jarige Dean werd op 17 januari 2022 in Nederland gevonden in de bosjes van het voormalige werkeiland Neeltje Jans in Zeeland.
32 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Dat premier Rob Jetten volgend jaar een kind krijgt met zijn partner Nicolás Keenan is "hartstikke mooi nieuws", zegt de voorzitter van Stichting Meer dan Gewenst, Arnoud Breitbarth. Die organisatie zet zich in voor lhbti+'ers met een gezin of kinderwens. "We hopen dat draagmoederschap hierdoor wat bekender en normaler wordt."
57 minuten geledenROTTERDAM (ANP) - De Bibliotheek Rotterdam toont tijdens de komende Erasmusweek een boek van de filosoof dat lange tijd verloren werd gewaand. Het gaat om La civilité puerile, een Franse bewerking van Erasmus' handboek over goede manieren voor kinderen. Het boekje uit 1609 maakt nu onderdeel uit van de Rotterdamse UNESCO-Erasmuscollectie.
1 uur geledenROZENBURG (ANP) - De Calandbrug in het Botlekgebied bij Rotterdam kampt weer met een storing. De brug is volgens ProRail sinds maandagochtend niet te gebruiken voor wegverkeer en ook scheepvaart kan niet onder de brug door. ProRail weet nog niet hoelang het herstel gaat duren.
2 uur geledenBEEK EN DONK (ANP) - De 56-jarige man die ervan wordt verdacht een vrouw om het leven te hebben gebracht in Beek en Donk, had een relatie met haar. Dat bevestigt de politie desgevraagd.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft het reisadvies voor Frankrijk aangepast. Het ministerie waarschuwt Nederlanders in Frankrijk voor gewelddadige demonstraties in het land. De kleur van het reisadvies blijft geel.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Meldingen over integriteit en de sociale veiligheid van medewerkers op het asielschip Silja in Rotterdam zijn te lang blijven liggen, waardoor medewerkers van het COA zich onvoldoende gehoord en gezien hebben gevoeld. Dit schrijft het Centraal Orgaan opvang asielzoekers in een verklaring in reactie op een artikel van EenVandaag. Medewerkers zouden te maken hebben gehad met racisme en intimidatie door managers op de opvanglocatie.
3 uur geleden