Plenaire vergadering klimaattop geschorst, laatste kans voor deal
BAKOE (ANP/RTR) - Voor de bijna tweehonderd landen op de VN-klimaattop begint de tijd steeds meer te dringen om een akkoord te sluiten over het hoofdonderwerp, klimaathulp aan armere landen. De plenaire vergadering die als "afsluitende" bijeenkomst op de planning was gezet, is na enige tijd geschorst. Dat gebeurde nadat diverse besluiten waren genomen over onderwerpen waarover wel overeenstemming was, zoals spelregels voor CO2-handel. Terwijl de top officieel vrijdag al afgelopen had moeten zijn, moeten de delegaties op de late zaterdagavond weer verder met elkaar in gesprek over klimaatfinanciering.
Voorzitter Mukhtar Babayev en de Braziliaanse milieuminister Marina Silva probeerden de hoop erin te houden. "Ik weet dat niemand van ons Bakoe wil verlaten zonder goede uitkomst", zei de Azerbeidzjaanse voorzitter. Silva pleitte ervoor om na "de moeilijke ervaringen" in Bakoe toch nog een uitkomst te bereiken die "minimaal acceptabel is, gezien de noodtoestand waar we mee zitten".
De vicepremier van eilandstaat Fiji, Biman Prasad, voegde eraan toe dat hij vanavond of vannacht alsnog een akkoord verwacht. "Als het om geld gaat, is het altijd controversieel", zei hij erbij. Eurocommissaris Wopke Hoekstra had eerder al gezegd dat hij "niet durfde te beloven" of het nog zou lukken.
Klimaattoppen zijn berucht om hun uitlooptijd. Een record op dat vlak is nog niet in zicht op de COP29. De COP25 in Madrid liep bijna 44 uur uit. Om daar overheen te gaan, zou deze top tot eind zondagochtend moeten duren.
Meer uit Buitenland
TEHERAN (ANP/AFP) - De Iraanse president Masoud Pezeshkian heeft gezegd dat het tijdelijke bestuur van het land aan het werk is en dat het leger van Iran alle vijandelijke bases in de regio zal verwoesten. De bases zijn in zijn ogen grondgebied van de vijand en niet van het betrokken land zelf. De boodschap van de president is op tv verspreid.
13 minuten geledenABU DHABI (ANP) - Bij aanvallen op hoofdstad Abu Dhabi van de Verenigde Arabische Emiraten zijn drie mensen omgekomen. Dat meldt het ministerie van Defensie op X. Het zou gaan om een Pakistaanse, een Nepalese en een Bengaalse burger. Ook zouden 58 mensen (licht)gewond zijn geraakt.
1 uur geledenKOEWEIT (ANP) - Koeweit heeft 97 Iraanse raketten en 283 drones onderschept. Dat meldt het ministerie van Defensie in de golfstaat volgens de krant Alanba. Als gevolg van die interventie vielen er in meerdere delen van het land brokstukken neer, die resulteerden in kleinschalige materiële schade.
1 uur geledenBEIT SHEMESH (ANP) - Zeker acht mensen zijn om het leven gekomen door een Iraanse raketaanval in het Israëlische Beit Shemesh, berichten Israëlische media als Times of Israel en Haaretz. Ook raakten tientallen mensen gewond.
1 uur geledenBEIT SHEMESH (ANP/AFP) - Zeker twintig mensen zijn in het Israëlische Beit Shemesh gewond geraakt door een aanval. Een Iraanse raket zou er een gebouw hebben geraakt, berichten media als de krant Haaretz.
2 uur geledenJERUZALEM (ANP) - Een van de bekendste van de Dode Zeerollen, de grote Jesajarol, is in veiligheid gebracht na de wederzijdse beschietingen tussen enerzijds Israël en de VS en anderzijds Iran. Dat meldt de Times of Israel.
2 uur geledenROME (ANP/AFP) - De paus heeft opgeroepen tot een einde aan het geweld in het Midden-Oosten. "Geconfronteerd met de mogelijkheid van een tragedie van enorme omvang, doe ik een beroep op de betrokken partijen om de morele verantwoordelijkheid te nemen om de spiraal van geweld te stoppen voordat het een onoverbrugbare kloof wordt", zei het hoofd van de Rooms-Katholieke Kerk tegen een menigte op het Sint-Pietersplein in Vaticaanstad.
2 uur geleden