Pleidooi: samen optreden tegen onveilige producten van buiten EU
DEN HAAG (ANP) - Nederlandse toezichthouders pleiten voor een gezamenlijke aanpak om consumenten te beschermen tegen onveilige en niet-duurzame producten van buiten de Europese Unie. Ieder jaar komen ruim 1 miljard pakketjes via Nederland de EU binnen, 40 procent van het totaal. Daarbij zitten ook veel pakketjes, van webshops als SHEIN, AliExpress en Temu, die niet voldoen aan de Europese regels.
Het pleidooi wordt gedaan door de Inspectie Leefomgeving en Transport (ILT), de Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA), de Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd (IGJ), de Rijksinspectie Digitale Infrastructuur (RDI), de Nederlandse Arbeidsinspectie en de Douane. Dat doen zij in een brief aan minister Dirk Beljaarts van Economische Zaken.
De toezichthouders willen dat alle partijen in de webshopketen, zoals de productie, handel en transport, hun verantwoordelijkheid nemen. Dat geldt ook voor de overheid en kopers. Daarover willen zij in gesprek met de minister.
Noodzaak
De waakhonden verwijzen in hun pleidooi onder meer naar onderzoek van Europese markttoezichthouders. Daaruit komt naar voren dat 85 tot 95 procent van de geïnspecteerde producten afkomstig van SHEIN, AliExpress en Temu niet voldoet aan de Europese productwetgeving. Het kan daarbij gaan om speelgoed met losse onderdelen, waardoor kinderen kunnen stikken. Maar ook om elektronica die in brand vliegt of tot storingen leidt bij andere apparaten.
Het controleren van alle pakketjes die ons land binnenkomen is volgens de toezichthouders onmogelijk, al zou dat wel wenselijk zijn. Vandaar dat de gezamenlijke aanpak noodzakelijk is. "Alleen zo kunnen consumenten en gebruikers worden beschermd tegen niet werkende, onveilige, ongezonde en niet-duurzame producten en kan een gelijk speelveld aan bedrijven worden geboden", aldus de waakhonden.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - De prijzen van nieuwbouwkavels zijn in het vierde kwartaal met gemiddeld 15,3 procent gestegen vergeleken met een jaar eerder. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Over heel 2025 werd de bouwgrond voor eengezinswoningen gemiddeld 13,6 procent duurder dan in 2024.
39 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De prijzen van nieuwbouwkavels zijn in het vierde kwartaal met gemiddeld 15,3 procent gestegen vergeleken met een jaar eerder. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Over heel 2025 werd de bouwgrond voor eengezinswoningen gemiddeld 13,6 procent duurder dan in 2024.
39 minuten geledenUTRECHT (ANP) - In het winkelcentrum The Wall in Utrecht wordt donderdag een Apple Museum geopend. Initiatiefnemer Ed Bindels, eigenaar van winkelketen Amac, verwacht tussen de 50.000 en 100.000 bezoekers per jaar.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - Beleggers op Wall Street wisten dinsdag niet hoe gauw ze weer aandelen moesten kopen, door nieuwe signalen die wijzen op een mogelijk snel einde van het conflict tussen de Verenigde Staten en Iran. Iran zegt een "noodzakelijke wil" te hebben om de oorlog met Israël en de VS te beëindigen, maar is daarbij op zoek naar garanties dat het conflict zich niet zal herhalen, zei de Iraanse president Masoud Pezeshkian.
8 uur geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - De Europese Commissie heeft de lidstaten aanbevolen om maatregelen te nemen om de olieconsumptie te verminderen. "Hoe meer we kunnen doen om olie te besparen, met name diesel en vliegtuigbrandstof, hoe beter we af zijn", zei Eurocommissaris voor Energie Dan Jørgensen dinsdag na overleg met de Europese energieministers.
10 uur geledenHOOFDDORP (ANP/DPA) - Stellantis, het moederbedrijf van merken als Opel, Peugeot, Jeep en Fiat, roept wereldwijd ongeveer 700.000 auto's terug vanwege een mogelijk brandgevaar, maakte de Duitse transportautoriteit KBA bekend. In Nederland gaat het om ruim 19.000 auto's van acht merken, laat een woordvoerder van Stellantis weten.
11 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Unilever ging dinsdag scherp omlaag op het Damrak nadat bekend was geworden dat de Amerikaanse branchegenoot McCormick een groot deel van zijn voedingsmiddelendivisie overneemt. Het gaat om een deal in aandelen en contanten met een waarde van 44,8 miljard dollar (39 miljard euro).
12 uur geleden