Pleidooi: samen optreden tegen onveilige producten van buiten EU
DEN HAAG (ANP) - Nederlandse toezichthouders pleiten voor een gezamenlijke aanpak om consumenten te beschermen tegen onveilige en niet-duurzame producten van buiten de Europese Unie. Ieder jaar komen ruim 1 miljard pakketjes via Nederland de EU binnen, 40 procent van het totaal. Daarbij zitten ook veel pakketjes, van webshops als SHEIN, AliExpress en Temu, die niet voldoen aan de Europese regels.
Het pleidooi wordt gedaan door de Inspectie Leefomgeving en Transport (ILT), de Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA), de Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd (IGJ), de Rijksinspectie Digitale Infrastructuur (RDI), de Nederlandse Arbeidsinspectie en de Douane. Dat doen zij in een brief aan minister Dirk Beljaarts van Economische Zaken.
De toezichthouders willen dat alle partijen in de webshopketen, zoals de productie, handel en transport, hun verantwoordelijkheid nemen. Dat geldt ook voor de overheid en kopers. Daarover willen zij in gesprek met de minister.
Noodzaak
De waakhonden verwijzen in hun pleidooi onder meer naar onderzoek van Europese markttoezichthouders. Daaruit komt naar voren dat 85 tot 95 procent van de geïnspecteerde producten afkomstig van SHEIN, AliExpress en Temu niet voldoet aan de Europese productwetgeving. Het kan daarbij gaan om speelgoed met losse onderdelen, waardoor kinderen kunnen stikken. Maar ook om elektronica die in brand vliegt of tot storingen leidt bij andere apparaten.
Het controleren van alle pakketjes die ons land binnenkomen is volgens de toezichthouders onmogelijk, al zou dat wel wenselijk zijn. Vandaar dat de gezamenlijke aanpak noodzakelijk is. "Alleen zo kunnen consumenten en gebruikers worden beschermd tegen niet werkende, onveilige, ongezonde en niet-duurzame producten en kan een gelijk speelveld aan bedrijven worden geboden", aldus de waakhonden.
Meer uit Financieel
SAN FRANCISCO (ANP/DPA) - De Amerikaanse miljardair Elon Musk vindt dat de EU moet worden opgeheven, schreef hij op zijn socialemediaplatform X. Musk reageerde hiermee op de miljoenenboete van de EU tegen zijn berichtendienst.
7 uur geledenMUMBAI (AFN/BLOOMBERG) - India heeft zaterdag ingegrepen door maximumprijzen van vliegtickets in te stellen en extra treinen in te zetten, nadat duizenden reizigers waren gestrand door geannuleerde vluchten. De regering heeft prijsrestricties opgelegd om te voorkomen dat "buitensporig hoge vliegtarieven door bepaalde luchtvaartmaatschappijen in rekening worden gebracht." De maatregelen blijven van kracht "tot de situatie volledig is gestabiliseerd", staat in een verklaring.
7 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - De koperprijs is deze week tot een recordhoogte gestegen, aangedreven door vrees voor een wereldwijd tekort aan het industriële metaal. Grondstoffenhandelaren verwachten een tekort als gevolg van het hamsteren van koper in de Verenigde Staten. Ook werd de vraag aangewakkerd door een rapport van de invloedrijke zakenbank Citigroup, waarin wordt voorspeld dat de koperprijs verder zal stijgen.
10 uur geledenLOS ANGELES (ANP/BLOOMBERG) - Een grote vakbond van schrijvers voor film en televisie in de Verenigde Staten vindt dat de overname van de film- en tv-studio's en het streamingplatform HBO Max van Warner Bros. Discovery door Netflix "moet worden geblokkeerd". Volgens de Writers Guild of America (WGA) vormt de overname een bedreiging voor scenaristen, producenten, regisseurs en bioscoopeigenaren.
13 uur geledenHAREN (ANP) - Kerstboomverkopers houden zaterdag rekening met topdrukte. Of dat de opmaat is naar betere verkopen dan vorig jaar, is nog wel afwachten. Daarover lijken grote spelers in de kerstbomenmarkt van mening te verschillen.
15 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met kleine winsten gesloten. Netflix stond echter bij de verliezers op Wall Street. De streamingdienst neemt de film- en tv-studio's en het streamingplatform HBO Max over van Warner Bros. Discovery. Netflix krijgt daarmee een van de oudste en bekendste studio's van Hollywood in handen.
1 dag geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - SpaceX, het commerciële ruimtevaartbedrijf van Elon Musk, voert gesprekken over een aandelenverkoop door insiders waarbij de onderneming gewaardeerd zou worden op 800 miljard dollar. Dat meldt zakenkrant The Wall Street Journal op basis van bronnen.
1 dag geleden