Pleger aanslagen Parijs noemt zich 'soldaat van IS'
PARIJS (ANP/AFP/RTR) - De enige nog levende pleger van de aanslagen in Parijs in 2015 noemde zichzelf woensdag tijdens de aftrap van het proces over de bloedige terreurdaden "een soldaat van Islamitische Staat". Dat deed hij nadat de rechter hem vroeg naar zijn beroep tijdens het vaststellen van zijn identiteit. Ook voegde hij eraan toe dat "er geen god is behalve Allah en dat Mohammed zijn boodschapper is".
Door de aanslagen op onder meer concerthal Bataclan en voetbalstadion Stade de France kwamen 130 mensen om het leven en raakten ongeveer 350 mensen gewond. Van de acht daders stierven er zeven tijdens de aanslagen. Salah Abdesalam vluchtte en werd in 2016 opgepakt in België.
Victor Edou, advocaat van acht overlevenden van de aanslag in Bataclan, noemde de verklaring van Abdesalam "zeer gewelddadig". De acht overlevenden vatten de opmerkingen op als een nieuwe, directe bedreiging. Anderen zijn minder onder de indruk van Abdesalam. "Ik heb meer nodig om geschokt te zijn, ik ben niet bang", zegt Thierry Mallet, ook een overlevende van Bataclan.
Wapens en valse documenten
Behalve Abdeslam zijn ook dertien andere verdachten in de rechtbank. Zij zouden bijvoorbeeld wapens en valse documenten hebben geleverd of zouden de daders hebben vervoerd of onderdak hebben geboden. In totaal zullen er twintig verdachten worden berecht, maar zes van hen zijn niet aanwezig bij het proces.
De eerste paar dagen van het proces zullen vooral over de procedures van de zaak gaan, waarbij de rechters vaststellen wie de betrokken partijen zijn en mogelijk een samenvatting van de gebeurtenissen voorlezen. Slachtoffers komen vanaf 28 september aan het woord, waarbij een week is uitgetrokken voor de getuigenissen rondom het Stade de France. Abdeslam komt naar verwachting rond januari 2022 aan het woord. Het is nog de vraag of hij gebruik zal gaan maken van zijn spreekrecht.
Veiligheid
In de Franse hoofdstad zijn extra veiligheidsmaatregelen genomen vanwege het proces. Meer dan duizend politieagenten worden ingezet om de veiligheid tijdens het proces te bewaren.
De zaak zal ongeveer negen maanden duren. De uitspraak staat momenteel gepland voor 24 en 25 mei volgend jaar. 330 advocaten werken aan het proces, 300 slachtoffers worden gehoord en ook de toenmalig Franse president François Hollande zal getuigen. Het dossier is bijna een miljoen pagina's dik.
Meer uit Buitenland
OTTAWA (ANP) - De Canadese premier Mark Carney heeft de Israëlische president Isaac Herzog gezegd dat de behandeling van activisten van de Global Sumud Flotilla onacceptabel is. Carney wil een onafhankelijk onderzoek naar de gebeurtenissen.
1 uur geledenMADRID (ANP/RTR) - Een Spaanse opvarende van het Nederlandse cruiseschip m/v Hondius is positief getest op het hantavirus. Dat meldt het Spaanse ministerie van Volksgezondheid maandag.
6 uur geledenSÃO PAULO (ANP/AFP) - De Braziliaanse president Luiz Inácio Lula da Silva is maandag begonnen met een preventieve bestralingstherapie, nadat vorige maand een kwaadaardig plekje op zijn hoofdhuid werd verwijderd. Dat meldt het ziekenhuis in een verklaring.
7 uur geledenLONDEN (ANP/AFP/DPA) - In het Verenigd Koninkrijk werd maandag het record voor de warmste dag in mei verbroken. Volgens het nationale weerbureau liep de temperatuur in de buurt van Londen op tot 33,5 graden. Het vorige record voor de warmste dag in mei was 32,8 graden. Die temperatuur werd in zowel 1922 als in 1944 gemeten.
9 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR/AFP) - Het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken heeft buitenlandse burgers en diplomaten maandag opgeroepen om Kyiv "zo snel mogelijk" te verlaten. Volgens het ministerie is Rusland van plan om meer aanvallen uit te voeren op de Oekraïense hoofdstad, waaronder een reeks systematische aanvallen op defensie-industriefaciliteiten.
10 uur geledenGAZA-STAD (ANP/RTR) - Door een Israëlische luchtaanval op een vluchtelingenkamp in het zuiden van de Gazastrook zijn zeker twee mensen gedood, onder wie een 6-jarig meisje. Zeventien mensen raakten gewond, melden Palestijnse gezondheidsfunctionarissen.
12 uur geledenDOHA (ANP/AFP) - Een delegatie Iraanse hoogwaardigheidsbekleders is maandag aangekomen in de Qatarese hoofdstad Doha. Dat meldt persbureau AFP op basis van een ingewijde. Het zou gaan om onder anderen de Iraanse parlementsvoorzitter Mohammad Bagher Ghalibaf, buitenlandminister Abbas Araghchi en een topman van de Iraanse centrale bank.
12 uur geleden