Plechtig afscheid van Keniaanse marathonheld Kiptum
CHEPKORIO (ANP/AFP) - Honderden Kenianen hebben afscheid genomen van Kelvin Kiptum, de verongelukte wereldrecordhouder op de marathon. President William Ruto en voorzitter Sebastian Coe van de mondiale atletiekbond waren aanwezig bij de door de regering betaalde plechtigheid in Chepkorio, alsook de topatleten Faith Kipyegon en David Rudisha.
Kiptum kwam op 11 februari om het leven door een eenzijdig verkeersongeval op de weg van Kiptagat naar Eldoret. De 24-jarige atleet raakte van de weg en botste tegen een boom. Hij overleed ter plaatse, evenals zijn 36-jarige coach Gervais Hakizimana. De oorzaak van het ongeval is nog altijd niet bekend. Wel staat vast dat de Kiptum is overleden aan ernstig hoofdletsel.
Kiptum liep in oktober in Chicago als eerste man de marathon onder de 2 uur en 1 minuut en zette het wereldrecord op 2.00.35. Hij zou in april een nieuwe recordpoging doen tijdens de marathon van Rotterdam en gold ook als topfavoriet voor goud op de Olympische Spelen in Parijs. Zijn snelle opkomst in de marathon maakte hem tot een volksheld in Kenia.
Processie
Donderdag namen veel Kenianen al afscheid van de marathonloper tijdens een processie door de straten van Eldoret, dat bekendstaat als het walhalla van het hardlopen in het Afrikaanse land. De regering van Kenia liet in het plaatsje Naiberi al een nieuw huis bouwen voor de familie van Kiptum. De hardloper laat een vrouw en twee kinderen achter. Het huis stond er in zes dagen.
"Kelvin, we zullen je missen", sprak atletiekbaas Coe. "Ons verdriet heeft tijd nodig om te verdwijnen, maar wees er zeker van dat je prestaties onuitwisbaar zijn en zijn vastgelegd in de annalen van onze geschiedenis."
Meer uit Sport
MADRID (ANP) - De MotoGP introduceert in 2027 een sprintkwalificatie die de startopstelling voor de sprintrace bepaalt. Het nieuwe format moet nog meer spektakel opleveren voor de toeschouwers, laat de organisatie van de belangrijkste motorsportklasse weten in een persbericht.
1 uur geledenBAKOE (ANP) - Judoka Joanne van Lieshout kan op de WK in Azerbeidzjan maximaal nog de bronzen medaille halen in de klasse tot 63 kilogram. De 23-jarige Brabantse verloor in de halve finale op ippon van de Japanse titelverdedigster Haruka Kaju. De Nederlandse neemt het in de strijd om het brons op tegen Enkhriilen Lkhagvatogoo uit Mongolië.
1 uur geledenAPELDOORN (ANP) - Baanwielrenners Harrie Lavreysen, Roy van den Berg en Jeffrey Hoogland gaan volgende week in Shanghai voor hun zevende wereldtitel op de teamsprint. De tweevoudig olympisch kampioenen op dit onderdeel zijn herenigd na een jaar zonder belangrijke wedstrijden samen. Vorig jaar oktober waren ze samen opnieuw de besten op de teamsprint tijdens de WK in Chili.
2 uur geledenBAKOE (ANP) - Judoka Joanne van Lieshout heeft zich op de WK in Azerbeidzjan geplaatst voor de halve finales van de klasse tot 63 kilogram. De 23-jarige Brabantse versloeg in de kwartfinales de Tsjechische Renata Zachová met een yuko. Ze treft later woensdag in de halve finales de Japanse titelverdediger Haruka Kaju.
2 uur geledenSINGAPORE (ANP) - Max Verstappen verwacht niet dat hij zijn eerste overwinning van dit Formule 1-seizoen komend weekend zomaar een vervolg zal geven. "Ik denk dat de overwinning vrij circuit-specifiek was, dus we zullen zien hoe het deze week zal gaan", zegt Verstappen in een persbericht van zijn team Red Bull. De Nederlander won afgelopen zondag in Maleisië, voor de Italiaanse WK-leider Kimi Antonelli en zevenvoudig wereldkampioen Lewis Hamilton.
3 uur geledenMILAAN (ANP) - De kersverse wereldkampioen wielrennen Brandon McNulty is zaterdag de kopman van UAE Team Emirates in de Ronde van Lombardije. Dat blijkt uit de startlijst die de wedstrijdorganisatie woensdag heeft gedeeld. Zijn ploeggenoot Tadej Pogačar won de Italiaanse wielerklassieker de afgelopen vijf edities, maar is nog altijd aan het herstellen van een valpartij in de Vuelta.
3 uur geledenBEIJING (ANP) - De Belgische tennisster Elise Mertens heeft ten koste van de als derde geplaatste Coco Gauff de kwartfinales van het China Open (WTA 1000) bereikt. In Beijing versloeg Mertens de Amerikaanse woensdag in twee sets: 6-3 6-3. Gauff won het toernooi in 2024.
3 uur geleden