Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Platina jubileum koningin Elizabeth groots gevierd

Platina jubileum koningin Elizabeth groots gevierd

LONDEN (ANP) - Na maanden van voorbereiding gaan donderdag de grote festiviteiten van start vanwege het platina regeringsjubileum van de Britse koningin Elizabeth. Op de eerste dag van het lange feestweekend staat onder meer een militaire parade in Londen op het programma.

Elizabeth werd 70 jaar geleden, op 6 februari 1952, koningin na het overlijden van haar vader koning George VI. Ruim een jaar later, op 2 juni 1953, volgde in Westminster Abbey haar kroning. Daarmee werd zij destijds koningin van een Brits wereldrijk dat een reeks koloniën en landen, inclusief Australië, Canada, Jamaica, Nieuw-Zeeland, Pakistan en Zuid-Afrika omvatte. Ze heeft inmiddels alleen al in Groot-Brittannië veertien premiers meegemaakt.

Om deze bijzondere mijlpaal te vieren, vinden er van donderdag tot en met zondag allerlei festiviteiten plaats. In Londen wordt het startschot gegeven met Trooping the Colour, de jaarlijkse militaire parade ter gelegenheid van de verjaardag van de Queen. Zo'n 1500 militairen en 350 paarden doen er aan mee. Na afloop vliegt de Britse luchtmacht over de stad en is er de geliefde balkonscène op Buckingham Palace, met Elizabeth en een groot deel van de Britse koninklijke familie.

Door heel het Verenigd Koninkrijk en de hoofdsteden van de Gemenebestlanden zullen donderdag ook bakens worden verlicht. Prins Charles en zijn vrouw Camilla zijn 's avonds te zien in een jubileumaflevering van de Britse soapserie East Enders.

In de komende dagen vinden er nog allerlei feestelijkheden plaats. Zo is er onder andere een jubileumlunch en een speciaal liveconcert bij Buckingham Palace, waar een aantal wereldsterren zullen optreden.

Of de 96-jarige vorstin persoonlijk bij een evenement aanwezig is, wordt pas op de dag zelf bekendgemaakt. Elizabeth kampt met een broze gezondheid en op het laatste moment wordt gekeken of ze fit genoeg is.

Meer uit Buitenland

Frankrijk staat toe dat zo'n 200 wolven worden afgeschoten

PARIJS (ANP/RTR) - Frankrijk staat toe dat zo'n 200 wolven in het land worden afgeschoten. Dat zei minister van Landbouw Annie Genevard in een radio-interview bij FranceInter. Maandag werd al aangekondigd dat de regels rond het afschieten van de dieren worden versoepeld. 21 procent van de populatie mag nu worden afgeschoten, naar Europese maatstaven veel.

48 minuten geleden
VN-experts vragen Iran om transparantie over lot demonstranten

GENÈVE (ANP) - Experts van de Verenigde Naties hebben Iran gevraagd om transparant te zijn over wat er is gebeurd met de mensen die tijdens de grootschalige protesten zijn opgepakt of verdwenen. Ook roepen ze op tot het stoppen van het uitvoeren van executies. Amnesty International deelt die oproep en zegt dat tot nu toe acht mensen ter dood zijn veroordeeld voor hun rol bij de protesten in januari. Nog 22 anderen riskeren diezelfde straf.

50 minuten geleden
Venezolaanse oppositieleider heeft twijfels over amnestiewet

MADRID/CARACAS (ANP/AFP) - De uit Venezuela gevluchte oppositieleider Edmundo González Urrutia heeft gewaarschuwd dat er "geen duurzame verzoening komt zonder geheugen en verantwoordelijkheid". Hij reageerde zo met bedenkingen op een donderdag in Caracas aangenomen algemene amnestiewet, waarmee mogelijk veel politieke gevangenen vrij kunnen komen. "Een legitieme amnestie" moet gepaard gaan met "waarheidsvinding, erkenning en genoegdoening".

1 uur geleden
Tienduizenden moslims bij vrijdaggebed Al-Aqsamoskee

JERUZALEM (ANP/DPA) - Zo'n 80.000 moslims zijn bij de Al-Aqsamoskee in Jeruzalem geweest voor het eerste vrijdaggebed van de ramadan. Dat schat de Jordaanse stichting Waqf, die het dagelijks bestuur van het gebedshuis voert.

1 uur geleden
Iran: VS eisen niet dat Iran verrijken uranium volledig stopt

TEHERAN (ANP/AFP) - De Verenigde Staten hebben Iran tijdens de onderhandelingen van dinsdag niet gevraagd volledig te stoppen met het verrijken van uranium. Dat zegt buitenlandminister Abbas Aragchi in een interview met MSNBC.

1 uur geleden
Duitse minister oppert samenwerking Europese inlichtingendiensten

KRAKAU (ANP) - De Duitse minister van Defensie Boris Pistorius zegt dat de Europese inlichtingendiensten mogelijk beter zouden kunnen gaan samenwerken. Hij opperde een Europese variant van de zogenoemde Five Eyes, de inlichtingenalliantie tussen de Verenigde Staten, Canada, het Verenigd Koninkrijk, Australië en Nieuw-Zeeland.

2 uur geleden
Spanje wil dat EU sancties stopt tegen leider Venezuela Rodríguez

MADRID (ANP/AFP) - De Spaanse regering gaat de EU vragen de sancties tegen de Venezolaanse politica Delcy Rodríguez in te trekken. Aanleiding is de nieuwe Venezolaanse amnestiewet, waarmee honderden politieke gevangenen vrij kunnen komen. Toen president Nicolás Maduro begin januari door Amerikaanse eenheden gevangen was genomen, werd vicepresident Rodríguez de leider van het land.

2 uur geleden