Platform hoopt op eerlijk klimaatbeleid van een 'moedig kabinet'
DEN HAAG (ANP) - Nederland heeft de komende jaren behoefte aan "een moedig kabinet" dat de klimaatdoelen dichterbij brengt én werk maakt van "een eerlijke transitie". Die boodschap heeft het Nationaal Klimaat Platform (NKP) in haar eerste jaarbericht voor de politiek. "Miljarden worden gereserveerd en gespendeerd aan de grootste verbouwing die Nederland ooit gekend heeft. De centrale kwestie is nu: hoe krijgen we het voor elkaar en kan iedereen meedoen?", schrijft het platform onder leiding van Kees Vendrik.
Aan de formatietafel moet het onder meer gaan over het halen van de wettelijk vastgestelde klimaatdoelen, maar ook over "de bestaanszekerheid van burgers en ondernemers". Zij rekenen op "continuïteit van beleid en hebben hun investeringen in huis, bedrijf of mobiliteit daarop ingericht", klinkt het.
Het platform wijst erop dat de meeste klimaatgerelateerde subsidies nu "ten goede komen aan grotere bedrijven en aan hogere inkomensgroepen". Dat die groepen als eerste een transitie maken is volgens het NKP op zich niet vreemd, maar het wordt wel een probleem "als klimaatbeleid ongelijkheid binnen de samenleving versterkt". Veel burgers vinden de huidige verdeling niet eerlijk. Dat is een probleem, want voor burgers is een rechtvaardige verdeling van lusten en lasten "een cruciale waarde".
Europese afspraken
"Uitstel of vertraging helpen niet", waarschuwt het platform verder. "Dat klemt met het nakomen van Europese afspraken. Het creëert bovenal onzekerheid en bezorgt bedrijven hoofdbrekens die nu aan het omschakelen zijn naar de economie zonder uitstoot."
Als het volgende kabinet geen duidelijke politieke keuzes maakt, zal de eerlijke transitie waar het NKP voor pleit niet dichterbij komen. In dat geval domineert al snel "het recht van de sterkste, de beste lobby of de grootste portemonnee".
Voortgangsoverleg
Het Nationaal Klimaat Platform volgde eind 2022 het Voortgangsoverleg Klimaatakkoord op, dat tot dan toe onder leiding stond van VVD-prominent Ed Nijpels. Het platform adviseert de politiek over klimaatbeleid. Het heeft verder onder meer als taak "de maatschappelijke betrokkenheid bij het klimaatbeleid te vergroten".
Voorzitter Kees Vendrik zat eerder voor GroenLinks in de Tweede- en Eerste Kamer. Ook was hij hoofdeconoom bij de Triodos Bank en lid van de Algemene Rekenkamer.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Buitenlandse Zaken heeft vanwege de veiligheidsrisico's in Bahrein het reisadvies aangescherpt naar rood. Dat betekent dat mensen wordt afgeraden om naar Bahrein te reizen, in welke situatie dan ook. "Het is er te gevaarlijk. De Nederlandse ambassade kan u niet helpen als u in de problemen komt," schrijft het ministerie.
49 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De optocht van mensen die in Amsterdam de aanvallen op Iran en de dood van de Iraanse leider Ali Khamenei vierden, is na zo'n twee uur geëindigd bij het Amerikaanse consulaat aan het Museumplein. Enkele duizenden mensen trokken zondagmiddag vanuit de Dam dansend, zingend en leuzen scanderend door het centrum.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Honderden mensen dansen en klappen zondagmiddag op de Dam in Amsterdam na de aanvallen van de VS en Israël op Iran en de dood van ayatollah Ali Khamenei en andere prominenten van zijn regime. Velen dragen Iraanse vlaggen van voor de revolutie bij zich, ziet een ANP-verslaggever.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Bij de Iraanse ambassade in Den Haag vieren zo'n tweehonderd mensen feest na de dodelijke aanvallen van Israël en de Verenigde Staten op het regime van Iran. Meerdere kopstukken, onder wie ayatollah Ali Khamenei, kwamen daarbij om. Het Iraanse volkslied klinkt en er is een metersgrote Iraanse vlag uitgerold waarmee wordt gedanst, ziet een ANP-verslaggever.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft ongeveer duizend informatieverzoeken gekregen van Nederlanders in het Midden-Oosten. De mensen maken zich zorgen over hun veiligheid of vragen naar mogelijkheden om te vertrekken.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nu de leider van Iran gedood is, is het van groot belang dat de Iraanse bevolking zelf bepaalt hoe het bestuur van het land eruit gaat zien. Dat zegt Shahin Sultany Taied, voorzitter van de Vereniging van Iraanse Academici in Nederland. "Mijn landgenoten vechten voor een Iraanse republiek met democratie, vrijheid en gelijkheid voor iedereen."
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Ook de Nederlandse ambassade in Amman, de hoofdstad van Jordanië, blijft zondag uit voorzorg gesloten voor publiek. Dat meldt het ministerie van Buitenlandse Zaken. Dit in verband met de veiligheidssituatie in de regio. Zaterdag werd al bekend dat de ambassades in de Iraanse hoofdstad Teheran en Koeweit om dezelfde reden gesloten blijven.
9 uur geleden