Platenlabels klagen start-ups aan om gebruiken muziek bij AI-tool
NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De grootste platenlabels ter wereld hebben twee start-ups op het gebied van kunstmatige intelligentie aangeklaagd. Universal Music, Warner Music Group en Sony Music Entertainment proberen hun intellectuele eigendom te beschermen tegen technologie die mensen in staat stelt om op basis van bestaande nummers muziek te genereren.
Een koepelorganisatie van de Amerikaanse muziekindustrie, de RIAA, spande maandag een dubbele rechtszaak aan tegen Suno AI en Uncharted Labs, de ontwikkelaar van Udio AI. Met deze muziekprogramma's kan iedereen gemakkelijk eigen nummers maken.
De klachten richten zich op het feit dat de bedrijven hun AI-modellen onrechtmatig trainen met grote hoeveelheden auteursrechtelijk beschermde muziek. De RIAA eist schadevergoedingen van maximaal 150.000 dollar "per geschonden werk", omgerekend bijna 140.000 euro. Dit zou kunnen oplopen tot mogelijk miljarden dollars.
Korte opdracht
Suno en Udio gebruiken AI om het maken van muziek te automatiseren. Mensen kunnen een korte geschreven opdracht invoeren, zoals "maak een electro-popnummer over aardbeien", en de software van de bedrijven genereert binnen enkele seconden natuurlijk klinkende muziek. Om hun AI-systemen te ontwikkelen, moeten de bedrijven hun software eerst trainen met enorme datasets, die uit vele miljoenen afzonderlijke delen informatie kunnen bestaan.
Eerder dit jaar spraken bekende artiesten en bands als Pearl Jam, Imagine Dragons, Billie Eilish, Stevie Wonder en Nicki Minaj zich uit tegen het ongebreidelde gebruik van AI. Samen met zo'n tweehonderd artiesten ondertekenden zij een open brief van de organisatie Artist Rights Alliance, waarin het "roofzuchtige" gebruik van AI werd veroordeeld.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De gesprekken tussen de Amerikaanse regering en luchtvaartmaatschappij Spirit Airlines zijn beëindigd zonder een akkoord om de in moeilijkheden verkerende luchtvaartmaatschappij te redden. Dat melden bronnen die op de hoogte zijn van de gesprekken aan persbureau Bloomberg.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederlanders blijven voorzichtig met het boeken van hun zomervakantie. Reisbranchevereniging ANVR ziet dat mensen wel op vakantie willen, maar door wat onrust rondom vliegen meer voor zekerheid gaan.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met een gemengd beeld gesloten. Beleggers hielden onder meer de ontwikkelingen rond de oorlog in het Midden-Oosten in de gaten en hoopten op een akkoord om het conflict te beëindigen. De olieprijzen gingen verder omlaag.
10 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse luchtvaartmaatschappij Spirit Airlines bereidt zich voor om de activiteiten te staken. Dat melden ingewijden aan The Wall Street Journal.
10 uur geledenBRUSSEL (ANP/RTR) - De aankondiging van de Amerikaanse president Donald Trump vrijdag om de importheffing op auto's en vrachtwagens uit de Europese Unie te verhogen naar 25 procent, laat zien dat de Verenigde Staten een onbetrouwbare handelspartner zijn. Dat heeft de voorzitter van de handelscommissie van het Europees Parlement, Bernd Lange, gezegd.
12 uur geledenBOXTEL (ANP) - Vleesverwerker Vion heeft opnieuw een slachterij in Duitsland verkocht als onderdeel van de reorganisatie, waarbij het zich wil focussen op de activiteiten in de Benelux. Vorige maand deed het bedrijf al twee andere slachterijen in Duitsland van de hand.
13 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump gaat de importheffing op auto's en vrachtwagens uit de Europese Unie verhogen naar 25 procent. Dat schrijft hij op zijn socialemediaplatform Truth Social. Hij meldt erbij dat hij de verhoging volgende week zal doorvoeren voor auto's en vrachtwagens die de Verenigde Staten binnenkomen.
14 uur geleden