Platenlabels klagen start-ups aan om gebruiken muziek bij AI-tool
NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De grootste platenlabels ter wereld hebben twee start-ups op het gebied van kunstmatige intelligentie aangeklaagd. Universal Music, Warner Music Group en Sony Music Entertainment proberen hun intellectuele eigendom te beschermen tegen technologie die mensen in staat stelt om op basis van bestaande nummers muziek te genereren.
Een koepelorganisatie van de Amerikaanse muziekindustrie, de RIAA, spande maandag een dubbele rechtszaak aan tegen Suno AI en Uncharted Labs, de ontwikkelaar van Udio AI. Met deze muziekprogramma's kan iedereen gemakkelijk eigen nummers maken.
De klachten richten zich op het feit dat de bedrijven hun AI-modellen onrechtmatig trainen met grote hoeveelheden auteursrechtelijk beschermde muziek. De RIAA eist schadevergoedingen van maximaal 150.000 dollar "per geschonden werk", omgerekend bijna 140.000 euro. Dit zou kunnen oplopen tot mogelijk miljarden dollars.
Korte opdracht
Suno en Udio gebruiken AI om het maken van muziek te automatiseren. Mensen kunnen een korte geschreven opdracht invoeren, zoals "maak een electro-popnummer over aardbeien", en de software van de bedrijven genereert binnen enkele seconden natuurlijk klinkende muziek. Om hun AI-systemen te ontwikkelen, moeten de bedrijven hun software eerst trainen met enorme datasets, die uit vele miljoenen afzonderlijke delen informatie kunnen bestaan.
Eerder dit jaar spraken bekende artiesten en bands als Pearl Jam, Imagine Dragons, Billie Eilish, Stevie Wonder en Nicki Minaj zich uit tegen het ongebreidelde gebruik van AI. Samen met zo'n tweehonderd artiesten ondertekenden zij een open brief van de organisatie Artist Rights Alliance, waarin het "roofzuchtige" gebruik van AI werd veroordeeld.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De concertreeks van Harry Styles in de Johan Cruijff ArenA trekt vanaf zaterdag veel extra buitenlandse bezoekers naar Amsterdam. De tien concerten van de Britse popster zijn de enige op het Europese vasteland, waardoor ook veel mensen uit andere landen hun idool in de Nederlandse hoofdstad willen bewonderen. Boekingssites en vliegtuigmaatschappijen merken tijdens deze periode een hogere vraag.
1 uur geledenZOETERMEER (ANP) - Nederlanders hebben vorig jaar iets minder huishoudelijke apparaten gekocht, maar gaven daar wel meer geld aan uit. Dat meldt branchevereniging APPLiA Nederland in haar jaarcijfers. De koepelorganisatie zegt dat dit vooral komt doordat mensen vaker kiezen voor luxere apparaten, zoals robotstofzuigers en koffiemachines.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - De toonaangevende Amerikaanse beursgraadmeters, de S&P 500 en de Nasdaq, hebben maandag hun recordstanden van afgelopen vrijdag iets verder aangescherpt. De stemming werd wel gedrukt door uitspraken van de Amerikaanse president Donald Trump over het staakt-het-vuren met Iran. Volgens hem ligt het bestand "aan de beademing" nadat hij eerder het Iraanse vredesvoorstel had afgewezen.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Jacco Vonhof, voorman van MKB-Nederland, wordt de nieuwe voorzitter van Deltalinqs. Dat is de ondernemersvereniging voor bedrijven in het Rotterdamse havengebied. Eind vorig jaar werd bekend dat Victor van der Chijs, destijds voorzitter van Deltalinqs, per maart zou vertrekken om een nieuwe universiteit in Dubai op te gaan zetten.
9 uur geledenSANTA CLARA (ANP/BLOOMBERG) - Socialemediaconcern Meta Platforms, het bedrijf achter Facebook en Instagram, is aangeklaagd door Santa Clara County. De autoriteiten van de county in Californië beschuldigen het bedrijf van "het bewust faciliteren en profiteren" van een groot aantal oplichtingsadvertenties op zijn sociale netwerken.
11 uur geledenMADRID (ANP/RTR) - De Spaanse oud-voetballer Gerard Piqué heeft een boete van 200.000 euro opgelegd gekregen voor handel met voorkennis. Volgens de Spaanse toezichthouder CNMV kocht de oud-speler van Barcelona aandelen van een veiligheids- en gezondheidsbedrijf vlak voor een overnamebod om de aandelen vervolgens weer te verkopen.
11 uur geledenDETROIT (ANP/BLOOMBERG) - General Motors gaat honderden kantoormedewerkers van zijn IT-afdeling ontslaan. De autofabrikant achter merken als Chevrolet, Cadillac en GMC wil op die manier de kosten drukken en de afdeling anders inrichten.
12 uur geleden