Platenlabel UMG en Just Eat Takeaway bovenaan in groene AEX
AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index veerde donderdag wat op na de zware verliesbeurt een dag eerder. Vooral platenlabel Universal Music Group en maaltijdbezorger Just Eat Takeaway lieten stevige koerswinsten zien. Shell stond daarentegen onder druk. Het olie- en gasconcern liet weten tussen de 4 en 5 miljard dollar af te schrijven op zijn activiteiten in Rusland.
De koerswinsten op de Europese markten bleven echter beperkt door de aanhoudende zorgen over de stijgende rentes. Uit de notulen van de laatste beleidsvergadering van de Federal Reserve bleek dat de Amerikaanse centrale bank de rente in de komende maanden met stappen van 0,5 procentpunt wil verhogen om de inflatie te bestrijden. Ook wil de Fed zijn enorme obligatiebezit gaan afbouwen.
De hoofdindex op Beursplein 5 noteerde rond het middaguur 0,6 procent in de plus op 724,28 punten, na een koersverlies van dik 2 procent een dag eerder. De MidKap klom 0,7 procent tot 1056,45 punten. De beurzen in Frankfurt en Parijs stegen 0,6 procent. Londen daalde 0,2 procent.
Shell
Naast UMG (plus 6 procent) en Just Eat (plus 2,9 procent) stonden winkelvastgoedconcern Unibail-Rodamco-Westfield en betaalbedrijf Adyen in de kopgroep, met winsten van ruim 2 procent. Uitzender Randstad kampte met een adviesverlaging door Kepler Cheuvreux en sloot de rij met een min van 2,9 procent.
Shell zakte ruim 1 procent. Het bedrijf besloot wegens de Russische inval in Oekraïne het land volledig te verlaten. Kort na de inval maakte Shell al bekend zijn belangen in grote projecten voor de winning van olie en gas in Rusland te verkopen. Begin maart nam Shell ook de beslissing om te stoppen met zijn ongeveer vierhonderd tankstations in het land en geen olie en gas meer te kopen uit het land.
Atlantia
Accell won 0,6 procent. Het consortium onder leiding van de Amerikaanse investeerder KKR heeft officieel het overnamebod op de fietsenfabrikant gelanceerd. Beleggers kunnen hun stukken vanaf vrijdag aanmelden. De overname ter waarde van 1,6 miljard euro werd eerder dit jaar aangekondigd en moet voor de zomer worden afgerond.
In Milaan dikte Atlantia 9 procent aan. De investeringsfondsen Global Infrastructure Partners en Brookfield Infrastructure kondigden aan de Italiaanse uitbater van tolwegen en luchthavens te hebben benaderd met een potentieel overnamebod.
De euro was 1,0892 dollar waard, tegen 1,0912 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 0,8 procent meer op 96,98 dollar. Brentolie werd 0,9 procent duurder op 101,97 dollar per vat.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met forse verliezen het weekend ingegaan, na de koerswinsten een dag eerder. De chipfondsen op Wall Street stonden bij de dalers. De olieprijzen gingen juist flink omhoog.
11 minuten geledenHOUSTON (ANP/BLOOMBERG) - Door de sterk gestegen olieprijzen vanwege de oorlog in het Midden-Oosten zijn er meer boorplatforms in de Verenigde Staten actief aan het boren naar olie. Volgens de grote Amerikaanse oliedienstverlener Baker Hughes zijn er deze week 415 boorplatforms daarmee bezig. Dat is het hoogste aantal sinds november vorig jaar.
1 uur geledenMOSKOU (ANP/BLOOMBERG) - De economie van Rusland is in het eerste kwartaal met 0,2 procent gekrompen vergeleken met een jaar eerder. Dat meldt het Russische statistiekbureau. Daarmee is de economie van Rusland voor het eerst sinds 2023 gekrompen. Eerder deze week verlaagde het ministerie van Economische Zaken al zijn groeiverwachting voor de economie voor heel dit jaar.
3 uur geledenBEIJING (ANP/RTR/AFP) - China en de Verenigde Staten gaan een handelsraad en een investeringsraad oprichten. Dat zijn de landen volgens de Chinese minister van Buitenlandse Zaken Wang Yi overeengekomen na een topontmoeting.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - The Magnum Ice Cream Company was vrijdag de grote winnaar bij de hoofdfondsen op de aandelenbeurs in Amsterdam. Het ijsjesbedrijf profiteerde op het Damrak van geruchten over een mogelijke overname en steeg bijna 9 procent. De koerswinst van Magnum kon echter niet voorkomen dat de AEX-index de handelsdag flink lager eindigde.
4 uur geledenMUMBAI (ANP) - De wereldwijde marktomstandigheden voor de staalindustrie zijn door de oorlog in het Midden-Oosten "zeer uitdagend" geworden vanwege de sterk gestegen energieprijzen. Dat zei het Indiase staalconcern Tata Steel, het moederbedrijf van de staalfabriek in IJmuiden, bij de bekendmaking van kwartaalcijfers.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Vissers kunnen compensatie krijgen voor de hoge brandstofprijzen door de oorlog in Iran. Staatssecretaris Silvio Erkens (Landbouw, VVD) stelt 13,5 miljoen euro beschikbaar uit een Europees fonds dat eigenlijk bedoeld is voor verduurzaming.
5 uur geleden