Platenlabel Armada aangeklaagd om oneerlijke streaminginkomsten
AMSTERDAM (ANP) - De Kunstenbond en BAM! Popauteurs hebben een rechtszaak aangespannen tegen platenmaatschappij Armada namens artiest Martijn Schrader. Volgens de twee organisaties, die zich inzetten voor eerlijke betaling in de culturele sector, houdt Armada vast aan een oneerlijke verdeling van inkomsten uit muziekstreaming.
Eerdere gesprekken met Armada hebben volgens de aanklagers niet geleid tot een redelijke herziening van de vergoedingen, waardoor nu de stap naar de rechter is gezet. De zaak tegen Armada volgt op drie rechtszaken die in september 2024 werden aangekondigd tegen Universal Music, namens artiesten Arriƫn Molema, Henk Westbroek en Marinus de Goederen. Volgens de organisaties worden deze vier rechtszaken als een principekwestie beschouwd. Als de rechter de artiesten in het gelijk stelt, kan dit een precedent scheppen voor andere artiesten.
Armada zou, net als Universal Music, vasthouden aan verouderde royaltypercentages die niet aansluiten bij de huidige digitale muziekmarkt. Zo hoeven platenlabels bij streaming nauwelijks meer kosten te maken voor de productie en distributie van cd's en lp's. Artiesten zien daardoor weinig terug van de inkomsten via streamingdiensten, terwijl de platenlabels profiteren van de groeiende populariteit van muziekstreaming.
Vergelijkbare zaak in VK
Volgens advocaat Bjorn Schipper, die de rechtszaken namens de artiesten tegen Armada en Universal voert, willen de artiesten een gelijke verdeling van 50 procent van de streaminginkomsten, zoals dat ook in buitenlandse rechtszaken is vastgesteld. In Groot-Brittanniƫ speelde een vergelijkbare zaak tegen platenlabel Domino rondom de streaminginkomsten van artiest Four Tet. In die zaak oordeelde de rechter dat een verdeling van 50 procent van de inkomsten gerechtvaardigd was. Ook werd Universal Music in de Verenigde Staten eerder veroordeeld tot een verdeling van 50 procent van de inkomsten over de digitale verspreiding van de muziek van rapper Eminem.
Platenlabel Armada stelt verrast en teleurgesteld te zijn dat de situatie rond Martijn Schrader heeft geleid tot een dagvaarding. Volgens Armada is herhaaldelijk geprobeerd om het gesprek aan te gaan met de artiest, maar is er nooit gehoor gegeven aan de uitnodigingen van de platenmaatschappij. Armada stelt de dagvaarding verder te bestuderen en hoopvol te blijven om alsnog samen tot een oplossing te kunnen komen.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - Verzekeraar Aegon verplaatst zijn hoofdkantoor en juridische zetel naar de Verenigde Staten. Bij de afronding van het proces, uiterlijk op 1 januari 2028, gaat de holding verder onder de nieuwe naam Transamerica Inc. De bedrijfsactiviteiten blijven wel opereren onder hun bestaande merken, maakte Aegon woensdag bekend.
10 minuten geledenUTRECHT (ANP) - De Nederlandse huizenmarkt blijft krap ondanks een aanzienlijke toename van het aanbod door de verkoop van huurwoningen door beleggers, concluderen economen van Rabobank.
57 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De productie van de Nederlandse industrie is in oktober met bijna 2 procent gestegen vergeleken met dezelfde maand vorig jaar, meldde het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) woensdag. In de twee voorgaande maanden was ook al sprake van groei.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het duurt steeds langer voordat nieuwbouwwoningen gereed zijn nadat de vergunning is afgegeven. Dit is vooral in stedelijke gebieden het geval, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) na onderzoek. Dit komt deels doordat in stadsgebieden meer grote appartementencomplexen worden gebouwd en die kosten meer tijd om te bouwen.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump zal deze week beginnen met het houden van sollicitatiegesprekken voor de nieuwe voorzitter van de Federal Reserve. Dat meldt The Financial Times. "Ik heb een behoorlijk goed idee van wie ik wil", zei Trump daarover tegen journalisten in de Air Force One.
5 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn dinsdag met kleine uitslagen de handel uitgegaan. Beleggers deden het rustig aan in afwachting van het rentebesluit van de Federal Reserve op woensdag. Algemeen wordt verwacht dat de Amerikaanse centrale bank de leenkosten voor de derde keer op rij gaat verlagen. De Fed begon dinsdag aan de tweedaagse beleidsvergadering.
10 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - De topvrouw van berichtendienst Slack vertrekt naar OpenAI. Denise Dresser wordt bij de maker van de populaire chatbot ChatGPT verantwoordelijk voor de inkomstenstroom van het bedrijf. Dresser werd eind 2023 benoemd tot hoogste baas bij Slack, nadat de aanbieder van communicatiediensten voor kantoor was overgenomen door softwareconcern Salesforce.
10 uur geleden