Platenlabel Armada aangeklaagd om oneerlijke streaminginkomsten
AMSTERDAM (ANP) - De Kunstenbond en BAM! Popauteurs hebben een rechtszaak aangespannen tegen platenmaatschappij Armada namens artiest Martijn Schrader. Volgens de twee organisaties, die zich inzetten voor eerlijke betaling in de culturele sector, houdt Armada vast aan een oneerlijke verdeling van inkomsten uit muziekstreaming.
Eerdere gesprekken met Armada hebben volgens de aanklagers niet geleid tot een redelijke herziening van de vergoedingen, waardoor nu de stap naar de rechter is gezet. De zaak tegen Armada volgt op drie rechtszaken die in september 2024 werden aangekondigd tegen Universal Music, namens artiesten Arriën Molema, Henk Westbroek en Marinus de Goederen. Volgens de organisaties worden deze vier rechtszaken als een principekwestie beschouwd. Als de rechter de artiesten in het gelijk stelt, kan dit een precedent scheppen voor andere artiesten.
Armada zou, net als Universal Music, vasthouden aan verouderde royaltypercentages die niet aansluiten bij de huidige digitale muziekmarkt. Zo hoeven platenlabels bij streaming nauwelijks meer kosten te maken voor de productie en distributie van cd's en lp's. Artiesten zien daardoor weinig terug van de inkomsten via streamingdiensten, terwijl de platenlabels profiteren van de groeiende populariteit van muziekstreaming.
Vergelijkbare zaak in VK
Volgens advocaat Bjorn Schipper, die de rechtszaken namens de artiesten tegen Armada en Universal voert, willen de artiesten een gelijke verdeling van 50 procent van de streaminginkomsten, zoals dat ook in buitenlandse rechtszaken is vastgesteld. In Groot-Brittannië speelde een vergelijkbare zaak tegen platenlabel Domino rondom de streaminginkomsten van artiest Four Tet. In die zaak oordeelde de rechter dat een verdeling van 50 procent van de inkomsten gerechtvaardigd was. Ook werd Universal Music in de Verenigde Staten eerder veroordeeld tot een verdeling van 50 procent van de inkomsten over de digitale verspreiding van de muziek van rapper Eminem.
Platenlabel Armada stelt verrast en teleurgesteld te zijn dat de situatie rond Martijn Schrader heeft geleid tot een dagvaarding. Volgens Armada is herhaaldelijk geprobeerd om het gesprek aan te gaan met de artiest, maar is er nooit gehoor gegeven aan de uitnodigingen van de platenmaatschappij. Armada stelt de dagvaarding verder te bestuderen en hoopvol te blijven om alsnog samen tot een oplossing te kunnen komen.
Meer uit Financieel
BERLIJN (ANP/DPA) - In Duitsland worden dit jaar meer dan duizend treinstations gemoderniseerd en tot 2030 krijgen nog eens honderden stations een opknapbeurt. Dat heeft topvrouw Evelyn Palla van Deutsche Bahn (DB) dit weekend gezegd in Duitse media.
6 minuten geledenWENEN (ANP/DPA/AFP) - In Oostenrijk zijn potjes babyvoeding van het merk HiPP vermengd met rattengif. Het gaat vermoedelijk om een afpersingspoging, meldt voedselwaakhond AGES.
9 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - De overname van de voormalige Philips-lampendochter Lumileds door het Chinese San'an Optoelectronics gaat niet door. De Amerikaanse waakhond (CFIUS) wilde geen goedkeuring geven om risico's voor de nationale veiligheid van de VS. Vervolgens hebben San'an en diens Maleisische samenwerkingspartner Inari Amertron Berhad laten weten de deal te schrappen.
17 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Door de ontwikkelingen van zaterdag lijkt de situatie in de Straat van Hormuz weer terug bij die van vrijdag vóór 15.00 uur. Dat constateert een woordvoerder van de Koninklijke Vereniging van Nederlandse Reders (KVNR) nadat Iran had aangekondigd de Straat van Hormuz weer voor de scheepvaart te sluiten. Ook werd zaterdag duidelijk dat er weer schepen zijn beschoten in de voor de olie- en gasleveringen belangrijke zeestraat.
17 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - Tanken is zaterdag weer iets goedkoper geworden. De vraag is wel wat de prijzen aan de pomp na het weekend gaan doen, omdat Iran heeft aangekondigd de Straat van Hormuz weer voor de scheepvaart te sluiten.
20 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Philips heeft ziekenhuizen gewaarschuwd om bepaalde vernevelaars voor beademingsapparaten niet meer te gebruiken. Het gaat om opzetstukken die medicijnen vernevelen zodat patiënten deze kunnen inademen. Het apparaat kan door de kleine vloeistofdruppeltjes echter defect raken. Patiënten krijgen dan mogelijk te weinig zuurstof zonder dat het apparaat hiervoor waarschuwt, bevestigde een woordvoerder na berichtgeving door het Eindhovens Dagblad.
22 uur geledenUTRECHT (ANP) - De vakbonden gaan weer praten met de overheid over de cao voor rijksambtenaren. Zaterdagochtend lieten FNV, CNV, AC Rijksvakbonden en CMHF Overheid weten een uitnodiging voor hervatting van het cao-overleg door minister Pieter Heerma (Binnenlandse Zaken, CDA) te verwelkomen. Door rijksambtenaren worden al een tijd stakingen uitgevoerd. Dinsdag legden hun acties zelfs de Tweede Kamer lam omdat personeel het werk neerlegde.
1 dag geleden