Platenlabel Armada aangeklaagd om oneerlijke streaminginkomsten
AMSTERDAM (ANP) - De Kunstenbond en BAM! Popauteurs hebben een rechtszaak aangespannen tegen platenmaatschappij Armada namens artiest Martijn Schrader. Volgens de twee organisaties, die zich inzetten voor eerlijke betaling in de culturele sector, houdt Armada vast aan een oneerlijke verdeling van inkomsten uit muziekstreaming.
Eerdere gesprekken met Armada hebben volgens de aanklagers niet geleid tot een redelijke herziening van de vergoedingen, waardoor nu de stap naar de rechter is gezet. De zaak tegen Armada volgt op drie rechtszaken die in september 2024 werden aangekondigd tegen Universal Music, namens artiesten Arriën Molema, Henk Westbroek en Marinus de Goederen. Volgens de organisaties worden deze vier rechtszaken als een principekwestie beschouwd. Als de rechter de artiesten in het gelijk stelt, kan dit een precedent scheppen voor andere artiesten.
Armada zou, net als Universal Music, vasthouden aan verouderde royaltypercentages die niet aansluiten bij de huidige digitale muziekmarkt. Zo hoeven platenlabels bij streaming nauwelijks meer kosten te maken voor de productie en distributie van cd's en lp's. Artiesten zien daardoor weinig terug van de inkomsten via streamingdiensten, terwijl de platenlabels profiteren van de groeiende populariteit van muziekstreaming.
Vergelijkbare zaak in VK
Volgens advocaat Bjorn Schipper, die de rechtszaken namens de artiesten tegen Armada en Universal voert, willen de artiesten een gelijke verdeling van 50 procent van de streaminginkomsten, zoals dat ook in buitenlandse rechtszaken is vastgesteld. In Groot-Brittannië speelde een vergelijkbare zaak tegen platenlabel Domino rondom de streaminginkomsten van artiest Four Tet. In die zaak oordeelde de rechter dat een verdeling van 50 procent van de inkomsten gerechtvaardigd was. Ook werd Universal Music in de Verenigde Staten eerder veroordeeld tot een verdeling van 50 procent van de inkomsten over de digitale verspreiding van de muziek van rapper Eminem.
Platenlabel Armada stelt verrast en teleurgesteld te zijn dat de situatie rond Martijn Schrader heeft geleid tot een dagvaarding. Volgens Armada is herhaaldelijk geprobeerd om het gesprek aan te gaan met de artiest, maar is er nooit gehoor gegeven aan de uitnodigingen van de platenmaatschappij. Armada stelt de dagvaarding verder te bestuderen en hoopvol te blijven om alsnog samen tot een oplossing te kunnen komen.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - Ziggo mag de term 'glasvezel-kabel' in reclames blijven gebruiken. Dat heeft de rechtbank in Den Haag bepaald, nadat concurrent KPN een zaak had aangespannen.
15 minuten geledenKEULEN (ANP) - Het aantal mensen in Europa dat lid is van sportscholen is vorig jaar toegenomen. Het totale aantal leden in Europa bedraagt nu 75,5 miljoen. Het Nederlandse Basic-Fit is de grootste fitnessketen van Europa. Dat blijkt uit het rapport van European Health & Fitness Market 2025 van branchevereniging EuropeActive.
53 minuten geledenSINGAPORE (ANP/BLOOMBERG) - De rijstprijzen in Azië zijn vorige week het sterkst gestegen in meer dan twee jaar. Dat komt door zorgen over de bevoorrading, omdat brandstof en kunstmest fors duurder werden door de oorlog in het Midden-Oosten.
54 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - Een EU-app voor leeftijdsverificatie is "technisch klaar voor gebruik" en "binnenkort beschikbaar voor burgers", zei de voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen woensdag. Met de app kan een website of een app de leeftijd van bezoekers verifiëren, "zoals winkels om een leeftijdsbewijs vragen bij het kopen van alcohol", zei ze.
1 uur geledenOSLO (ANP/BLOOMBERG) - De waarde van de olie-export van Noorwegen is in maart naar een recordniveau gestegen, aangejaagd door de sterk gestegen olieprijzen vanwege de oorlog in het Midden-Oosten. Noorwegen is een belangrijke exporteur van ruwe olie naar Europa.
1 uur geledenVELDHOVEN (ANP) - Mogelijke nieuwe exportcontroles behoren tot de grootste punten van zorg van ASML, zei financieel topman Roger Dassen in een toelichting op de kwartaalcijfers. Hij verwees naar een nieuw wetsvoorstel dat congresleden in de Verenigde Staten onlangs hebben ingediend over beperkingen voor de export van technologie naar China.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De reguliere postbezorging blijft in handen van PostNL. Twee andere bedrijven hadden aangeboden de zogenoemde universele postdienst (UPD) over te nemen, maar hun verzoek om daar een selectieprocedure voor te starten, is afgewezen. Zij hebben daartegen geen bezwaar gemaakt, meldt minister Heleen Herbert (Economische Zaken, CDA) aan de Tweede Kamer.
1 uur geleden