Platenlabel Armada aangeklaagd om oneerlijke streaminginkomsten
AMSTERDAM (ANP) - De Kunstenbond en BAM! Popauteurs hebben een rechtszaak aangespannen tegen platenmaatschappij Armada namens artiest Martijn Schrader. Volgens de twee organisaties, die zich inzetten voor eerlijke betaling in de culturele sector, houdt Armada vast aan een oneerlijke verdeling van inkomsten uit muziekstreaming.
Eerdere gesprekken met Armada hebben volgens de aanklagers niet geleid tot een redelijke herziening van de vergoedingen, waardoor nu de stap naar de rechter is gezet. De zaak tegen Armada volgt op drie rechtszaken die in september 2024 werden aangekondigd tegen Universal Music, namens artiesten Arriën Molema, Henk Westbroek en Marinus de Goederen. Volgens de organisaties worden deze vier rechtszaken als een principekwestie beschouwd. Als de rechter de artiesten in het gelijk stelt, kan dit een precedent scheppen voor andere artiesten.
Armada zou, net als Universal Music, vasthouden aan verouderde royaltypercentages die niet aansluiten bij de huidige digitale muziekmarkt. Zo hoeven platenlabels bij streaming nauwelijks meer kosten te maken voor de productie en distributie van cd's en lp's. Artiesten zien daardoor weinig terug van de inkomsten via streamingdiensten, terwijl de platenlabels profiteren van de groeiende populariteit van muziekstreaming.
Vergelijkbare zaak in VK
Volgens advocaat Bjorn Schipper, die de rechtszaken namens de artiesten tegen Armada en Universal voert, willen de artiesten een gelijke verdeling van 50 procent van de streaminginkomsten, zoals dat ook in buitenlandse rechtszaken is vastgesteld. In Groot-Brittannië speelde een vergelijkbare zaak tegen platenlabel Domino rondom de streaminginkomsten van artiest Four Tet. In die zaak oordeelde de rechter dat een verdeling van 50 procent van de inkomsten gerechtvaardigd was. Ook werd Universal Music in de Verenigde Staten eerder veroordeeld tot een verdeling van 50 procent van de inkomsten over de digitale verspreiding van de muziek van rapper Eminem.
Platenlabel Armada stelt verrast en teleurgesteld te zijn dat de situatie rond Martijn Schrader heeft geleid tot een dagvaarding. Volgens Armada is herhaaldelijk geprobeerd om het gesprek aan te gaan met de artiest, maar is er nooit gehoor gegeven aan de uitnodigingen van de platenmaatschappij. Armada stelt de dagvaarding verder te bestuderen en hoopvol te blijven om alsnog samen tot een oplossing te kunnen komen.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP/DPA/BLOOMBERG) - De Verenigde Staten dreigen nieuwe importheffingen in te stellen voor producten uit zestig economieën, waaronder de Europese Unie, Canada en China. Volgens Washington falen de landen in het uitbannen van producten die mogelijk met dwangarbeid zijn gemaakt.
54 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Shell Nederland krijgt een nieuwe topman. Huidig president-directeur Frans Everts treedt per 1 september af en wordt dan opgevolgd door Thomas de Boer. Everts geeft sinds 1 april 2023 leiding aan Shell Nederland en neemt na een dienstverband van 37 jaar afscheid van het bedrijf.
1 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - Google moet van de Britse mededingingsautoriteit aanpassingen doorvoeren rond de AI-samenvattingen in zijn zoekresultaten. Dat moet leiden tot eerlijkere deals voor uitgevers en consumenten en de zoekdiensten van Google in het Verenigd Koninkrijk verbeteren, meldt de Competition and Markets Authority (CMA) woensdag.
2 uur geledenLUXEMBURG (ANP) - Het Hof van de Europese Unie verwerpt de aanmerking van Brussel voor Facebook Marketplace als zogeheten poortwachter. Een digitaal platform moet zich aan strengere EU-regels houden als het is aangemerkt als poortwachter. Het platform moet dan verwijzen naar alternatieven van concurrenten. Dit moet voorkomen dat het platform te dominant wordt.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de Amsterdamse aandelenbeurs is woensdag vlak geopend, na de stevige plus een dag eerder. AkzoNobel was een sterke daler met een min van ruim 20 procent. Het Japanse Nippon Paint en het Amerikaanse Sherwin-Williams zien af van verdere pogingen om de verfproducent over te nemen.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Lisa van Ginneken is benoemd tot de nieuwe voorzitter van brancheorganisatie OV-NL. Ze was van maart 2021 tot december 2023 Tweede Kamerlid voor D66 en hield zich daar onder andere bezig met het openbaar vervoer in Nederland.
3 uur geledenTOKIO/CLEVELAND (ANP) - Het Japanse Nippon Paint en het Amerikaanse Sherwin-Williams zien af van verdere pogingen om verfproducent AkzoNobel over te nemen. Vorige week werd nog bekend dat AkzoNobel begin mei een overnamebod van die bedrijven had afgewezen. Het bedrijf achter merken als Flexa en Sikkens verklaarde daarbij door te zullen gaan met de fusie met het Amerikaanse Axalta Coating Systems.
3 uur geleden