Plastisch chirurgen behandelden 62 vuurwerkslachtoffers
UTRECHT (ANP) - Plastisch chirurgen hebben tot nu toe 62 vuurwerkslachtoffers behandeld. Dat zijn er acht meer dan vorig jaar. Er was sprake van vijf handamputaties en ook zijn achttien vingers en zes duimen verloren gegaan. "De ernst van het letsel blijft zorgwekkend, met opnieuw veel jonge slachtoffers en ernstige amputaties als gevolg van illegaal vuurwerk", zegt plastisch chirurg Annekatrien van de Kar.
De cijfers komen van de Nederlandse Vereniging voor Plastische Chirurgie (NVPC). Van alle slachtoffers was de helft onder de 18 jaar. In driekwart van de gevallen had het slachtoffer het vuurwerk zelf afgestoken, 13 procent was omstander en van de rest is het onbekend. Slechts 10 procent van het vuurwerk was legaal, meldt de NVPC. Het overige letsel werd veroorzaakt door onder meer cobra's, shells/mortieren, vuurpijlen en zelfgeknutseld vuurwerk. "Dat kinderen hier nog steeds toegang toe hebben, vind ik onbegrijpelijk", zegt Van de Kar.
De slachtoffers die de plastisch chirurgen in het hele land behandelden, zijn voor het grootste deel rond de jaarwisseling gezien. Maar 16 procent liep al voor 30 december verwondingen op.
De NVPC pleit al jaren voor een landelijk verbod op consumentenvuurwerk. Hoewel het aantal slachtoffers ongeveer gelijk blijft, neemt de ernst van de verwondingen toe, constateert de vereniging. Zo is het aandeel ongelukken met de illegale Cobra-6 bijna verdrievoudigd, van 23 procent (2019-2020) naar 62 procent (2023-2024).
Meer uit Gezond
BILTHOVEN (ANP) - De griepepidemie is voorbij, meldt het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM). Het aantal mensen dat afgelopen week de huisarts bezocht met acute luchtwegklachten is opnieuw gedaald. Ook het aantal afgenomen monsters waarin het griepvirus is aangetroffen, lag een stuk lager dan een week eerder.
18 uur geledenUTRECHT (ANP) - Het aantal mensen met hooikoortsklachten nam vorige week af. Dat meldt onderzoeksinstituut Nivel op basis van nieuwe cijfers. Afgelopen week meldden zich 145 op de 100.000 mensen met hooikoortsklachten bij een huisarts. Het cijfer van een week eerder is bijgesteld naar 177.
18 uur geledenBUENOS AIRES (ANP/AFP) - Argentinië is officieel uit de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) gestapt. Dat meldt minister van Buitenlandse Zaken Pablo Quirno op X. Met het verstrijken van de formele afkoelingsperiode na de aankondiging maakt het land nu geen deel meer uit van de WHO.
1 dag geledenAMSTERDAM (ANP) - Vrouwenrechtenorganisatie Bureau Clara Wichmann gaat in hoger beroep in de zaak tegen het Amerikaanse Allergan, een producent van borstimplantaten. In december oordeelde de rechter dat de producent niet verantwoordelijk is voor de ziektes die vrouwen hebben gekregen nadat zij de implantaten hadden laten plaatsen.
2 dagen geledenBILTHOVEN (ANP) - Nu de temperaturen stijgen, lopen minder mensen griep op. Het aantal gevonden infecties daalt, melden het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) en onderzoeksinstituut Nivel. Ze concludeerden vorige week dat de jaarlijkse griepepidemie over zijn hoogtepunt heen lijkt, maar trekken nog niet de conclusie dat de epidemie voorbij is.
1 week geledenDEN HAAG (ANP) - Meer mensen hebben vroeg in het jaar last van hooikoorts. Dat meldt onderzoeksinstituut Nivel op basis van de nieuwste cijfers. In de afgelopen week gingen 174 op de 100.000 mensen naar een huisarts voor hooikoortsklachten. Dat zijn er meer dan een week eerder. Na de eerste warme dagen van 2026 meldden nog 138 per 100.000 mensen zich bij de huisarts. In de week daarvoor waren dat er 61.
1 week geledenAMSTERDAM (ANP) - Het ene ziekenhuis betaalt veel meer voor geneesmiddelen tegen kanker dan het andere ziekenhuis. Het verschil kan oplopen tot ruim 2800 euro per behandeling, ook al gaat het om precies hetzelfde middel. Dat constateren KWF en het Nederlands Kanker Instituut (NKI) van ziekenhuis Antoni van Leeuwenhoek (AVL). Ze vinden dat er meer openheid moet komen.
1 week geleden