
Plastisch chirurg ziet meer 'avocadowonden'
UTRECHT (ANP) - Plastisch chirurgen krijgen steeds meer patiënten met wonden aan hun handen doordat die mensen avocado's verkeerd ontpitten. "Ontpitten met een mes gaat vaak fout, met meestal zenuwletsel tot gevolg", aldus plastisch chirurg Annekatrien van de Kar van het OLVG in Amsterdam.
De artsen adviseren supermarkten en producenten de zogenoemde ontpit-instructie bij avocado’s aan te passen. Die geeft nu vaak twee mogelijkheden om de pit uit de populaire vrucht te halen: met een mes of met een lepel. Met het mes kan het fout gaan, waardoor mensen zich bijvoorbeeld snijden aan de basis van een vinger en een zenuw beschadigd raakt. De artsen stellen ook voor een waarschuwingssticker op de avocado's te plakken; die kan consumenten daarnaast bekend maken met de risico’s.
Cijfers over hoe vaak 'avocadoletsel' in ons land voorkomt zijn er niet, maar het bureau dat spreekt namens de Nederlandse Vereniging voor Plastische Chirurgie verwijst naar Amerikaans onderzoek. Dat zou laten zien dat daar jaarlijks 8000 Amerikanen zijn die een avocado-gerelateerde verwonding oplopen.
"Helaas zijn de risico’s onbekend of ze worden onderschat door de consument. Bij het ontpitten houden consumenten vaak een avocadohelft in de palm van hun hand. Als bij het ontpitten vervolgens het mes uitschiet of van de pit glijdt, steken ze in hun hand. Daarbij zien we vaak dat gevoelszenuwen van de vingers worden beschadigd of doorgesneden. Soms raken mensen zelfs een pees", aldus Van de Kar.
Meer uit Gezond
BILTHOVEN (ANP) - Een nieuwe variant van het coronavirus gaat rond, maar die leidt tot dezelfde symptomen als de vorige versies van het virus. Mensen die de variant XFG oplopen, kunnen keelpijn en een loopneus krijgen. Ook moeten ze niezen en hoesten. "De ernst van de klachten was hetzelfde. Er zijn geen aanwijzingen dat deelnemers de keelpijn ernstiger vonden", aldus het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM).
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Er zijn betere afspraken nodig over maatschappelijk aanvaardbare prijzen voor dure medicijnen. Dat schrijven Zorginstituut Nederland, de Nederlandse Zorgautoriteit en de Autoriteit Consument & Markt in een gezamenlijk advies aan de minister van Volksgezondheid, Welzijn en Sport.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - De werkloosheid is in september gestegen tot het hoogste niveau in vier jaar, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Afgelopen maand zat 4 procent van de beroepsbevolking zonder betaald werk. In augustus was dat 3,9 procent. Gemiddeld nam het aantal werklozen in de afgelopen drie maanden met 8000 per maand toe. Er waren vooral meer 25-plussers werkloos.
1 dag geledenAMSTERDAM (ANP) - Mensen met diabetes type 2 hebben door hun gezondheidsklachten minder kans op een betaalde baan. En als ze wel werk hebben, is hun salaris lager. "Dit kost de samenleving ten minste een miljard euro per jaar aan verloren productie", maar het totale effect is groter, constateert het bureau SEO Economisch Onderzoek.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Mensen kunnen vanaf eind volgend jaar een nieuw vaccin krijgen tegen het humaan papillomavirus (HPV), een virus dat baarmoederhalskanker en enkele andere soorten kanker kan veroorzaken. Demissionair staatssecretaris Judith Tielen (Volksgezondheid) heeft dat maandag aangekondigd.
4 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - De immer stijgende zorgkosten zijn voor de meeste partijen aanleiding om de zorgpremies of eigen bijdragen te verhogen. Daarbij zijn de ogen vooral gericht op het eigen risico, dat mensen moeten betalen als ze daadwerkelijk zorg uit het basispakket gebruiken.
1 week geledenKOPENHAGEN (ANP) - Een op de drie artsen en verpleegkundigen in Europese landen zegt depressieve gevoelens te hebben. Ongeveer een op de zeven mensen piekert over de dood, concludeert de Europese tak van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) van de Verenigde Naties.
1 week geleden