
Plasticprijzen dreigen verder op te lopen door orkaan Ida
NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De plasticprijzen dreigen verder op te lopen nu de orkaan Ida aan kracht wint en later dit weekend mogelijk voor grote problemen zorgt in het zuiden van de Verenigde Staten, denken deskundigen. In Louisiana, waar de storm naar verwachting zondag aan land komt, bevinden zich namelijk ook veel plasticfabrieken. Bedrijven als ExxonMobil en Dow hebben er grote chemische complexen die onder meer verantwoordelijk zijn voor de levering van bijna een vijfde van de etheenproductie in de wereld. Die stof zit verwerkt in tal van producten, van shampooflessen tot waterleidingen.
Volgens Jeremy Pafford, hoofd marktontwikkeling voor Noord-Amerika bij dataprovider ICIS, kan de storm de levering van pvc en ook chloor "zwaar belasten". Ook zou de prijs van polypropeen, dat wordt gebruikt in meubels, schoonmaakproducten en tapijt, met bijna 45 procent kunnen stijgen tot 4000 dollar per ton, schat hij in.
De plasticprijzen liggen al langer erg hoog, net als die van tal van materialen en grondstoffen. Dat komt door een samenloop van omstandigheden. De petrochemische industrie in de VS kampte door een storm eerder dit jaar al met langdurige sluitingen. Verder zijn er verstoringen in de internationale scheepvaart, wat de toelevering van grondstoffen in de war schopt.
Katrina
Een nieuwe grote verstoring kan de prijzen stuwen en productie raken, zegt ook Muhamad Fadhil, vicepresident bij leverancier van marktinformatie Argus Media. Dat is vooral slecht voor het volgens hem belangrijke vierde kwartaal. In aanloop naar de feestdagen is er vaak veel vraag naar plastic, weet hij.
Orkaan Ida wordt in de VS vergeleken met Katrina, een orkaan die zestien jaar geleden 120 miljard dollar aan schade veroorzaakte. In Louisiana zijn vanwege Ida al tienduizenden bewoners opgeroepen te evacueren. Lokale ziekenhuizen sturen patiënten naar huis en maken zich klaar om in lockdown te gaan. Lokale experts denken dat de orkaan voor tientallen miljarden dollars schade kan veroorzaken als hij de voorspelde route volgt.
Meer uit Financieel
PARAMARIBO (ANP/RTR) - Het Maleisische oliebedrijf Petronas begint zondag met het boren naar olie voor de kust van Suriname. De proefboringen zijn bedoeld om extra oliereserves op te sporen, maakte het Surinaamse staatsoliebedrijf Staatsolie zaterdag bekend.
4 uur geledenPARIJS (ANP) - Vanaf 2028 kan Europa het zonder Russisch gas stellen, doordat er in de Verenigde Staten en Qatar volop nieuwe exportinstallaties voor vloeibaar gemaakt aardgas (lng) worden gebouwd. Dat zei Patrick Pouyanné, topman van het Franse olie- en gasconcern TotalEnergies.
4 uur geledenMOSKOU (ANP/BLOOMBERG) - Rusland heeft zijn exportheffing op tarwe voor het eerst naar nul verlaagd sinds de invoering in juni 2021, om de stagnerende graanverkoop aan te jagen. De maatregel volgt op een sterke daling van de Russische export van tarwe. Het land is wereldwijd de grootste exporteur van deze graansoort, maar voerde in juni slechts 1,12 miljoen ton uit. Dat is een kwart van de hoeveelheid van een jaar geleden.
5 uur geledenSJANGHAI (ANP/AFP) - China heeft zaterdag zijn eerste Legoland geopend, het grootste attractiepark van de Legoketen ter wereld. Duizenden bezoekers trokken naar het nieuwe park in Shanghai, dat het toerisme in China moet aanjagen.
6 uur geledenWENEN (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Het oliekartel OPEC+ gaat de olieproductie volgende maand aanzienlijk sterker verhogen dan eerder voorzien. Onder leiding van Saudi-Arabië en Rusland verhoogt de alliantie de productie met 548.000 vaten per dag. In de voorgaande maanden werd de productie telkens met 411.000 vaten per dag opgevoerd. Dit was al drie keer zo veel als oorspronkelijk gepland.
6 uur geledenHANOI (ANP/BLOOMBERG) - De economie van Vietnam is in de eerste helft van dit jaar met ruim 7,5 procent gegroeid, de hoogste groei in meer dan tien jaar. Dat komt vooral door een sterke export. De Vietnamese economie profiteert ook in toenemende mate van het toerisme.
7 uur geledenWENEN (ANP/BLOOMBERG) - Het oliekartel OPEC+ zal in augustus de olieproductie fors sterker opvoeren dan aanvankelijk verwacht. Onder leiding van Saudi-Arabië en Rusland verhoogt de alliantie de productie met 550.000 vaten per dag, aldus afgevaardigden. In de voorgaande maanden werd de productie telkens met 411.000 vaten per dag opgevoerd.
9 uur geleden