Plasterk weet genoeg en gaat formatieadvies aan Kamer schrijven
DEN HAAG (ANP) - Verkenner Ronald Plasterk weet na verschillende gespreksrondes genoeg over de posities van de betreffende partijen om een advies uit te brengen aan de Tweede Kamer. De verkenner gaat de Kamer adviseren "over hoe een informatieronde eruit zou kunnen zien", zegt hij donderdag in een toelichting aan de pers. Op welke variant hij aanstuurt, is nog onduidelijk.
Wel had Plasterk eerder aangegeven eerst met de vier betrokken partijen te willen praten voordat hij aan zijn advies zou beginnen. Na een gesprek onder zijn leiding tussen PVV-voorman Geert Wilders en NSC-leider Pieter Omtzigt, heeft Plasterk ook met Caroline van der Plas (BBB) gesproken en belde hij met VVD-leider Dilan Yeşilgöz.
De twee partijleiders zaten donderdag voor de tweede keer deze week samen aan tafel bij Plasterk. Zij spraken na afloop eensgezind van een "goed en constructief" gesprek. Wilders liet daarnaast weten er "een goed gevoel" aan te hebben overgehouden, Omtzigt zegt "constructief in deze sfeer" te zitten. Maar of dat betekent dat PVV en NSC klaar zijn voor echte onderhandelingen over kabinetsdeelname, wilde geen van beide partijleiders zeggen.
BBB 'bijgepraat'
Van der Plas zei na haar ontmoeting met Plasterk dat zij door hem is "bijgepraat" over de stand van zaken. "Ik ben gewoon heel blij dat er goede gesprekken tussen iedereen zijn geweest de afgelopen week", liet zij weten. Vorige week, toen de verkenningsfase begon, "was dat wel anders", bracht zij in herinnering.
Wilders' PVV is sinds de verkiezingen de grootste partij. Hij ziet een regeringscoalitie van PVV, VVD, NSC en BBB voor zich. De VVD zegt een rechts kabinet mogelijk te willen maken, maar daar zelf geen deel uit van te maken: de liberalen blijven in de Kamer, kondigde Yeşilgöz al snel na de verkiezingen aan.
Onderhandelingsbereidheid NSC
Daardoor lag de bal bij NSC van Pieter Omtzigt: hij zei aanvankelijk "nu niet klaar" te zijn om te onderhandelen met de PVV van Wilders. Hij wilde eerst meer duidelijkheid over ongrondwettelijke standpunten uit het verkiezingsprogramma van de PVV. Of Omtzigt nu overstag is en wil onderhandelen met Wilders en Van der Plas, moet maandag duidelijk worden uit het verslag van Plasterk.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - De premiers van België en Luxemburg hebben Rob Jetten gefeliciteerd met zijn aantreden als hun ambtsgenoot. "In een tijd van gezamenlijke Europese uitdagingen is een krachtige Benelux-samenwerking essentieel", schrijft de Belgische premier Bart De Wever op X. Hij pleit voor nauwere samenwerking, "in de geest van ons gedeeld verleden".
15 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Zorgministers Sophie Hermans en Mirjam Sterk willen eerst met de zorgsector praten, voordat ze besluiten nemen over bezuinigingen. VVD-minister Hermans hoopt daar de oplossingen te horen om de bezuinigingen samen te laten gaan met een kwaliteitsverbetering.
32 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Oud-premier Dick Schoof heeft de voorzittershamer van de ministerraad symbolisch overgedragen aan de nieuwe minister-president Rob Jetten van D66. Bij binnenkomst op het ministerie vroeg de partijloze oud-premier aan Jetten of alles goed was gegaan met de beëdiging van het kabinet, Jetten kon dat bevestigen. "Dat is dan een goede start," vond Schoof.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Bij de bordesscène van het pas beëdigde kabinet-Jetten waren maandagochtend protestgeluiden te horen van klimaatactivisten van Extinction Rebellion. Zij voerden actie bij het hek van Huis ten Bosch in Den Haag omdat zij teleurgesteld zijn in de klimaatambities van het nieuwe kabinet. Terwijl de staatssecretarissen en ministers poseerden voor de foto, waren daardoor onder andere fluitjes en alarmgeluiden te horen.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Alle bewindspersonen van het nieuwe kabinet zijn beëdigd ten overstaan van koning Willem-Alexander. Inclusief premier Rob Jetten zitten achttien ministers en tien staatssecretarissen in het kabinet. De ministers die ook al in het kabinet-Schoof zaten, hoefden niet opnieuw een eed of belofte af te leggen, de staatssecretarissen wel.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Koning Willem-Alexander heeft maandag de koninklijke besluiten ondertekend om de bewindslieden van het kabinet-Schoof hun ontslag te verlenen. Premier Rob Jetten zette zijn handtekening er daarna ook onder, om de ministeriële verantwoordelijkheid duidelijk te maken. Dat houdt onder meer in dat hij verantwoordelijk is voor het handelen van de koning.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Aankomend premier Rob Jetten is bij Paleis Huis ten Bosch in Den Haag aangekomen voor zijn beëdiging als minister-president door koning Willem-Alexander. De eerste D66-premier van het land gaat samen met de rest van zijn aankomende kabinet van D66, VVD en CDA bij de koning langs.
5 uur geleden