Plasterk noemt onderhandelingen 'stevig', vooral over financiën
DEN HAAG (ANP) - Vooral op het gebied van financiën gaan de coalitieonderhandelingen er soms "stevig" aan toe, zegt informateur Ronald Plasterk. "Geld is, omdat het raakt aan alles wat je wil, altijd een belangrijk onderwerp."
Van de partijen aan tafel heeft alleen de VVD zijn verkiezingsprogramma laten doorrekenen. PVV, NSC en BBB deden dat niet, waardoor de gevolgen van hun plannen voor de schatkist ongewis zijn. De VVD hamert ook op bezuinigingen, met name de PVV is daar niet voor.
"Daar moet je het inderdaad over eens worden", zegt Plasterk na weer een dag onderhandelen met de vier partijen. Dat hoeft nog niet in dit stadium, benadrukt hij. "Maar er moet perspectief zijn op overeenstemming. En juist bij financiën is dat natuurlijk een grote vraag."
Voortgang
Plasterk vindt dat er wel voortgang zit in de gesprekken, die volgens de opdracht die de Tweede Kamer hem gaf wel op hun einde zouden moeten lopen. Dat het er soms nog hard aan toegaat, vindt hij erbij horen. "Het zou een slecht teken zijn als er níét stevig werd gepraat."
De informateur wil niet ingaan op twee veelbesproken berichten van Geert Wilders op X afgelopen weekeinde. In het ene zette de PVV-leider zijn onderhandelingspartner Dilan Yeşilgöz van de VVD weg als "zuur" en in het andere zinspeelde hij op nieuwe verkiezingen.
Partijen hebben volgens Plasterk de behoefte om af en toe de onderlinge verschillen te blijven benadrukken. "En daar heb ik alleen maar waardering en respect voor. Want dat moet natuurlijk ook."
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Minister Hans Vijlbrief gaat deze week langs bij oppositiepartijen om te praten over afspraken over de toekomst van de sociale zekerheid. Dat zei de minister van Sociale Zaken (D66) zondag bij Buitenhof. Hij noemde onder andere Progressief Nederland, nu nog als GroenLinks-PvdA in de Tweede Kamer, en JA21 als partijen waar hij mee wil praten.
1 uur geledenNIEUWEGEIN (ANP) - De SGP wil dat bij verdeling en opvang van asielzoekers de "culturele en religieuze afstand tot onze samenleving" meeweegt. Dat zegt partijleider Chris Stoffer op een bijeenkomst van de orthodox-christelijke partij in Nieuwegein. De SGP noemt het huidige asielbeleid onhoudbaar en vindt dat dit strenger moet.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - De parlementaire enquête over corona gaat volgende week verder met openbare verhoren van toenmalig Tweede Kamervoorzitter Khadija Arib, Jaap van Dissel en Pieter-Jaap Aalbersberg. De week staat in het teken van het begin van de pandemie.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Ook premier Rob Jetten schrok van de bedragen die sommige ministeries betaalden voor het inhuren van privéjets, die bewindslieden nodig hadden voor werkreizen. Volgens RTL besteedde de Rijksoverheid de afgelopen vijf jaar bijna 2 miljoen euro aan privévluchten. Vooral het ministerie van Defensie trok hier vaak geld voor uit.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Het plan van de Israëlische premier Benjamin Netanyahu om een groter deel van de Gazastrook te bezetten is "uitermate zorgelijk", zegt minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA). Het past volgens hem niet binnen de afspraken die zijn gemaakt over het staakt-het-vuren.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Het 'vliegende team' met ambtenaren dat gemeenten moet bijstaan in kwesties rond de asielopvang is inmiddels actief, zegt asielminister Bart van den Brink. Een woordvoerder van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) meldt dat zeker zes gemeenten zich inmiddels hebben gemeld met vragen. Premier Rob Jetten kondigde het team eerder deze maand aan, maar het was onduidelijk hoe het precies te werk zou gaan.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Er is geen geld om de verkeersboetes op het huidige niveau te houden, zei justitieminister David van Weel (VVD) voorafgaand aan de ministerraad. De boetes stijgen net zo snel als de inflatie. Als Van Weel de boetes niet laat oplopen, dan komt hij jaarlijks ongeveer 30 miljoen euro tekort op zijn begroting en dat gaat volgens hem ten koste van bijvoorbeeld de politie of de Mobiele Eenheid (ME).
2 dagen geleden