Plasterk heeft meer tijd nodig voor verkenning
DEN HAAG (ANP) - Ronald Plasterk heeft meer tijd nodig voor de verkenning naar een nieuwe coalitie. Dat heeft hij in een brief aan voorzitter Vera Bergkamp van de Tweede Kamer laten weten. Hij streeft ernaar om uiterlijk in de week van 11 december zijn verslag in te leveren.
In de eerste gespreksronde is het Plasterk alleen gelukt om te inventariseren hoe de aankomend fractievoorzitters tegen de verkiezingsuitslag aan kijken. Daarmee heeft hij slechts één opdracht die hij heeft meegekregen van Bergkamp af kunnen ronden. Voor de andere opdrachten heeft hij meer tijd nodig. Die zijn: nagaan welke richting de fractievoorzitters willen volgen in de formatie, welke mogelijkheden zij zien voor samenwerking, welke partij(en) de informateur(s) moeten leveren en wie daarvoor de kandidaten zijn.
Gom van Strien werd aanvankelijk aangesteld als verkenner en kreeg de opdracht om te proberen om uiterlijk 5 december verslag uit te brengen, zodat de Tweede Kamer op 7 december in debat kon over zijn conclusies. Kort na zijn aanstelling kwam Van Strien in opspraak omdat hij door een voormalige werkgever in verband werd gebracht met fraude. Zijn opvolger Plasterk wilde ondanks de vertraging proberen om de gestelde deadlines te halen, maar is daar niet in geslaagd.
De grootste partijen hebben het Plasterk moeilijk gemaakt om te bedenken hoe de formatie verder moet. Geert Wilders van de PVV geeft de voorkeur aan een kabinet met de VVD, Nieuw Sociaal Contract (NSC) en de BoerBurgerBeweging (BBB). Maar Pieter Omtzigt (NSC) twijfelt over regeren met de radicaal-rechtse PVV om haar ongrondwettelijke verkiezingsprogramma en is nog niet klaar om te onderhandelen. De VVD wil bovendien geen onderdeel worden van een kabinet en is alleen bereid om gedoogpartner te worden. Ook samenwerking tussen GroenLinks-PvdA en PVV dan wel VVD ligt niet voor de hand.
Meer uit Politiek
UTRECHT (ANP) - Als de plannen van de nieuwe coalitie voor de zorg doorgaan, wordt de zorg duurder voor mensen die dit nodig hebben. Daarvoor waarschuwen drie organisaties die zich inzetten voor patiënten. Dit zijn Patiëntenfederatie Nederland, die mensen met een chronische aandoening vertegenwoordigt, Ieder(in), voor mensen met een beperking, en MIND, voor mensen met psychische klachten.
24 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland zal niet tegen een 'waterslot' aanlopen, vergelijkbaar met het 'stikstofslot' waar al wel sprake van is. Dat heeft demissionair minister Robert Tieman (Infrastructuur en Waterstaat) gezegd in een Kamerdebat. "We hebben de juridische risico's in beeld." Hij verwees daarbij naar een rapport van de landsadvocaat dat niet openbaar is.
18 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een meerderheid van de Tweede Kamer wil dat Europese regels voor een betere waterkwaliteit simpeler worden. De coalitie van D66, VVD en CDA heeft dit voornemen opgeschreven in haar akkoord, en in een debat over water klaagden ook de Groep Markuszower en de BBB over de regels. Een versimpeling lijkt neer te komen op een versoepeling, al ziet niet elke partij dat zo.
21 uur geledenUTRECHT (ANP) - Een "fundamentele koerswijziging" is nodig voor steun van GroenLinks-PvdA. Die boodschap bracht partijleider Jesse Klaver over aan coalitiepartijen D66, VVD en CDA op een bijeenkomst in Utrecht. "Verwar onze uitgestoken hand niet met een blanco cheque."
1 dag geledenAMSTERDAM (ANP) - Amnesty International maakt zich "ernstige zorgen" over de rechten van vluchtelingen in het vrijdag gepresenteerde coalitieakkoord. "Mensen op de vlucht worden al jarenlang gestigmatiseerd en ontmenselijkt in het politieke debat. Het is schokkend om te lezen dat de rechten van mensen die vluchten voor oorlog en vervolging nog verder worden afgebroken", aldus de hulporganisatie over de plannen van D66, VVD en CDA.
2 dagen geledenDEN BOSCH (ANP) - Dat het CDA weer mee gaat regeren, betekent dat het lastig gaat worden, verwacht partijleider Henri Bontenbal. Op een partijcongres in Den Bosch blikt hij vooruit op de fase na het net gepresenteerde coalitieakkoord. "Als we verantwoordelijkheid dragen, worden we ook weer stevig aangesproken op het regeringsbeleid. Dat is nu eenmaal hoe het gaat."
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Als Rob Jetten premier van Nederland wordt, is hij de jongste minister-president ooit. Dat blijkt uit data die het ANP vergeleek. In maart wordt Jetten 39 jaar. De gemiddelde leeftijd van Nederlandse premiers is 55,1 jaar.
3 dagen geleden