Plasman: aanpak Van Lienden nog niet te overzien
AMSTERDAM (ANP) - Advocaat Peter Plasman krijgt "honderden" reacties op zijn plan om aangifte van oplichting te doen tegen Sywert van Lienden en zijn partners wegens de mondkapjesdeal. "Het krijgt een omvang die ik nog niet kan overzien", zegt hij in een reactie op berichtgeving in het AD. Hij moet de reacties eerst nog goed gaan schiften, maar heeft in feite maar één aangifte nodig.
Een aantal mensen gaat aangifte doen, anderen overwegen dat nog, aldus de jurist. Er reageren volgens hem ook mensen die al zelf met een advocaat bezig waren. "Het gaat alle kanten op." Plasman sluit ook een samenwerking met civielrechtelijke collega's niet uit in de strijd om het door Van Lienden en zijn compagnons binnengehaalde geld terug te krijgen.
Van Lienden en zijn partners maakten met het ministerie van Volksgezondheid afspraken voor de aankoop van miljoenen mondkapjes, via de Stichting Hulptroepen Alliantie, waarbij ze zeiden "om niet" te zullen werken. Later bleken ze er zelf miljoenen euro's aan te hebben overgehouden.
Ernstig misbruikt
Met name vrijwilligers die meewerkten in de veronderstelling dat het allemaal liefdewerk was, voelen zich ernstig misbruikt en willen dat het geld teruggaat naar de Staat. Plasman zegt ook een reactie te hebben gehad van de KLM, die geen rechtstreekse zaken heeft gedaan met Van Lienden, maar wel het eigen logo op de site van de alliantie zag. Plasman kan dat volgens eigen zeggen gebruiken om aan te tonen dat van oplichting sprake is.
Er komen ook veel donaties binnen voor de juridische strijd, zegt Plasman. "We hebben inmiddels een aardig fonds." De stichting Restitutie Mondkapjesaffaire om dit geld te beheren wordt komende vrijdag ingeschreven bij de Kamer van Koophandel. "Zelfs de notaris doet dat in dit geval "om niet", dat was het eerste wat hij zei", aldus Plasman.
De raadsman zelf is overigens de enige in deze kwestie die wel een tarief rekent, het minimumtarief van 80 euro per uur, maar dat kan niet anders, zegt hij. Een advocaat mag zijn diensten nu eenmaal niet gratis aanbieden, dat is tegen de regels. De verdiensten vervolgens aan de stichting schenken is geen optie, zegt hij. "Dat is besproken, maar het bestuur van de stichting is daartegen omdat je zo de regels omzeilt. Dan doe ik of ik iets verdien en dat is dan toch niet zo", aldus Plasman.
Meer uit Binnenland
AMERSFOORT (ANP) - Na de dramatisch verlopen verkiezingen van NSC verlaat voormalig lijsttrekker Eddy van Hijum de top van de partij. De partij maakt de "bewuste keuze" om nu geen politiek leider te benoemen, meldde voorzitter Reinout van Malenstein zaterdag bij het NSC-congres in Amersfoort. "Een interim-leider zou juist het verkeerde signaal zijn en zou alle dilemma's onnodig blijven oproepen."
2 uur geledenDE BILT (ANP) - Ook in Groningen is code oranje vanwege gladheid door ijzel voorbij, meldt het KNMI. In de provincie gold de weerwaarschuwing tot 17.00 uur. Eerder was ook in Overijssel en Drenthe code oranje van kracht.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Bij een pro-Koerdische demonstratie in Amsterdam heeft een opstootje plaatsgevonden. Op het Rokin raakten mensen kort slaags met elkaar, zag een ANP-verslaggever.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Om de Noord-Zuidlijn in Amsterdam door te trekken naar Schiphol en Hoofddorp, is nog 3 tot 6 miljard euro nodig. Dat staat in een overzicht van financiële problemen op het gebied van infrastructuur en waterstaat dat het kabinet met de Tweede Kamer heeft gedeeld.
5 uur geledenAMERSFOORT (ANP) - SP-leider Jimmy Dijk heeft geen goed woord over voor de handreiking die partijleider Jesse Klaver van GroenLinks-PvdA vrijdag heeft gedaan naar de beoogde minderheidscoalitie van D66, VVD en CDA. "Er is niets constructiefs aan afbraak, ook niet wanneer die afbraak wordt verpakt als compromis of deelakkoord", sprak hij zaterdag de partijraad van de SP toe.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Jan Nico Scholten is afgelopen woensdag op 93-jarige leeftijd overleden, meldt zijn familie zaterdag in een overlijdensbericht in NRC. Hij is burgemeester geweest van verschillende gemeenten, zat in de jaren zeventig en tachtig in de Tweede Kamer en eind jaren negentig in de Eerste Kamer. Hij was lid van de ARP en na de partijfusie van het CDA. In 1983 verliet hij de christendemocratische partij om later de overstap naar de PvdA te maken.
8 uur geledenWAALWIJK (ANP) - In Waalwijk is vrijdagavond een man (25) met de Angolese nationaliteit aangehouden die werd gezocht voor medeplichtigheid aan moord en gewelddadige ordeverstoring in het Verenigd Koninkrijk, meldt de politie. Het zou gaan om de moord op een 16-jarige jongen in Manchester op 5 november 2020.
8 uur geleden