Plasman: aanpak Van Lienden nog niet te overzien
AMSTERDAM (ANP) - Advocaat Peter Plasman krijgt "honderden" reacties op zijn plan om aangifte van oplichting te doen tegen Sywert van Lienden en zijn partners wegens de mondkapjesdeal. "Het krijgt een omvang die ik nog niet kan overzien", zegt hij in een reactie op berichtgeving in het AD. Hij moet de reacties eerst nog goed gaan schiften, maar heeft in feite maar één aangifte nodig.
Een aantal mensen gaat aangifte doen, anderen overwegen dat nog, aldus de jurist. Er reageren volgens hem ook mensen die al zelf met een advocaat bezig waren. "Het gaat alle kanten op." Plasman sluit ook een samenwerking met civielrechtelijke collega's niet uit in de strijd om het door Van Lienden en zijn compagnons binnengehaalde geld terug te krijgen.
Van Lienden en zijn partners maakten met het ministerie van Volksgezondheid afspraken voor de aankoop van miljoenen mondkapjes, via de Stichting Hulptroepen Alliantie, waarbij ze zeiden "om niet" te zullen werken. Later bleken ze er zelf miljoenen euro's aan te hebben overgehouden.
Ernstig misbruikt
Met name vrijwilligers die meewerkten in de veronderstelling dat het allemaal liefdewerk was, voelen zich ernstig misbruikt en willen dat het geld teruggaat naar de Staat. Plasman zegt ook een reactie te hebben gehad van de KLM, die geen rechtstreekse zaken heeft gedaan met Van Lienden, maar wel het eigen logo op de site van de alliantie zag. Plasman kan dat volgens eigen zeggen gebruiken om aan te tonen dat van oplichting sprake is.
Er komen ook veel donaties binnen voor de juridische strijd, zegt Plasman. "We hebben inmiddels een aardig fonds." De stichting Restitutie Mondkapjesaffaire om dit geld te beheren wordt komende vrijdag ingeschreven bij de Kamer van Koophandel. "Zelfs de notaris doet dat in dit geval "om niet", dat was het eerste wat hij zei", aldus Plasman.
De raadsman zelf is overigens de enige in deze kwestie die wel een tarief rekent, het minimumtarief van 80 euro per uur, maar dat kan niet anders, zegt hij. Een advocaat mag zijn diensten nu eenmaal niet gratis aanbieden, dat is tegen de regels. De verdiensten vervolgens aan de stichting schenken is geen optie, zegt hij. "Dat is besproken, maar het bestuur van de stichting is daartegen omdat je zo de regels omzeilt. Dan doe ik of ik iets verdien en dat is dan toch niet zo", aldus Plasman.
Meer uit Binnenland
UTRECHT (ANP) - ProRail vervangt dit jaar 288 camera's langs het spoor door nieuwe, slimme camera's. Ook gaat de spoorwegbeheerder drones testen die zelfstandig kunnen vliegen en beelden kunnen analyseren. Dit moet ervoor zorgen dat sneller gereageerd kan worden op gevaarlijke situaties, zoals mensen die op het spoor lopen of stilgevallen voertuigen bij overwegen. "Dat maakt het spoor veiliger en zorgt voor minder storingen en vertragingen", aldus ProRail.
47 minuten geledenGENÈVE (ANP) - Nederland moet zich vrijdag verantwoorden op een hoorzitting van het comité dat erop toeziet dat het VN-vrouwenverdrag wordt nageleefd. In maart doet het comité dan aanbevelingen die Nederland moet volgen om vrouwenrechten te verbeteren.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het voormalige hoofdkantoor van verzekeraar Aegon in Den Haag wordt omgebouwd tot een nationaal centrum voor digitale veiligheid. In dat House of Cyber moeten onder meer het Nationaal Cyber Security Centrum (NCSC) van het ministerie van Justitie en Veiligheid, onderzoeksinstituut TNO en het ministerie van Defensie gaan samenwerken.
8 uur geledenHATTEM (ANP) - Acht Gelderse gemeenten op en rond de Noord-Veluwe zijn bezorgd over de plannen van de beoogde coalitie voor Lelystad Airport. D66, VVD en CDA willen de luchthaven openstellen voor burgerluchtvaart, met jaarlijks zo'n 10.000 vluchten.
8 uur geledenUTRECHT (ANP) - VNG-voorzitter Sharon Dijksma noemt het vrijdag gepresenteerde coalitieakkoord verantwoord, vooruitstrevend en gericht op grote doorbraken. "In het akkoord zien we duidelijke erkenning, waardering en bereidheid tot samenwerking met gemeenten. Veel van onze bouwstenen zijn terug te vinden, wat vertrouwen geeft dat we samen stappen kunnen zetten", reageert de Utrechtse burgemeester.
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De politie is "blij en opgelucht" dat het nieuwe kabinet 512 miljoen euro per jaar wil investeren in de politie. Met het geld komt er financiële ruimte om de kwaliteit van het politiewerk te verbeteren en de organisatie "bij de tijd te brengen". "Dit draagt direct bij aan de veiligheid in ons land", zegt korpschef Janny Knol.
16 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De verdachten in een proces over de moord op Vincent Jalink in 2016 ontkennen dat zij een opdracht hebben gegeven of ontvangen om de 38-jarige man om te brengen. Jalink werd op de avond van 27 mei van dat jaar bij zijn woning in Diemen met twaalf kogels doodgeschoten voor de ogen van zijn toen 9-jarige zoontje. Schutter Gideon G. is als enige veroordeeld. Hij kreeg in 2023 in hoger beroep 22 jaar celstraf.
17 uur geleden