Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Plannen VS en NAVO rond Oekraïne-oorlog uitgelekt

Plannen VS en NAVO rond Oekraïne-oorlog uitgelekt

WASHINGTON (ANP) - Geheime plannen van de Verenigde Staten en de NAVO rond militaire steun aan Oekraïne zijn uitgelekt via sociale media, zeggen Amerikaanse regeringsbronnen tegen The New York Times.

Het Amerikaanse ministerie van Defensie onderzoekt hoe de documenten op Twitter en Telegram zijn beland. Het zou gaan om de voorbereiding van een aankomend Oekraïens offensief tegen Rusland, in de vorm van onder meer overzichten van geplande wapenleveranties en troepenaantallen, aldus de Amerikaanse krant.

Volgens bronnen van The New York Times zijn de documenten op sommige plaatsen aangepast. Met name schattingen van Russische oorlogsdoden zouden naar beneden zijn bijgesteld, terwijl het aantal doden aan Oekraïense zijde wordt overschat. Dat zou erop kunnen wijzen dat de getallen zijn bewerkt door Russische bloggers, die de documenten veel delen op sociale media.

Militaire steun

Oekraïne denkt daarom aan een desinformatie-campagne van het Kremlin, om zo twijfel te zaaien over de slagkracht van het Oekraïense leger. Volgens Kyiv staat "een zeer groot deel vol met fictieve informatie", al denken analisten in Amerikaanse krant dat ook een groot deel wel authentiek is. Het Pentagon heeft niet op de informatie gereageerd en probeert de gelekte documenten verwijderd te krijgen, maar is daar tot dusver niet in geslaagd.

Eerder deze week lieten de VS weten met nieuwe militaire steun voor Oekraïne te komen, ter waarde van 2,6 miljard dollar (2,37 miljard euro). Het pakket bevat onder meer munitie voor door de VS geleverde raketwerpers van het type Himars. De documenten stellen onder meer hoe snel Oekraïne die Himars-munitie opgebruikt.

De krant beweert dat een van de documenten die als "topgeheim" zijn gemarkeerd, "de status van het conflict vanaf 1 maart" beschrijft, oftewel de recente situatie aan het front. Ander materiaal bevat volgens de publicatie beknopte informatie over twaalf Oekraïense brigades die worden klaargemaakt, waarvan er negen lijken te zijn opgeleid en bevoorraad door de Verenigde Staten en andere leden van de Noord-Atlantische Alliantie. Het geheime document stelt naar verluidt dat zes van deze negen brigades naar verwachting op 31 maart klaar zullen zijn en de rest op 30 april. Het materiaal benadrukt ook de behoefte aan meer dan 250 tanks en 350 infanteriegevechtsvoertuigen voor deze formaties.

Meer uit Buitenland

Israël praat met Libanon over teruggeven gebied Zuid-Libanon

WASHINGTON (ANP/RTR) - Israël en Libanon hebben in Washington een Amerikaans plan besproken waarbij de Israëlische krijgsmacht (IDF) zich terugtrekt uit een deel van Zuid-Libanon. Drie Israëlische functionarissen zeggen tegen persbureau Reuters dat het idee van de "pilot" is dat de Amerikanen het Libanese leger gaan trainen.

48 minuten geleden
Tienduizenden huishoudens in Frankrijk zonder stroom door hitte

PARIJS (ANP/AFP) - Zeker 68.000 huishoudens in het westen van Frankrijk zitten zonder stroom door de hittegolf die het land teistert. Volgens de autoriteiten in het departement Finistère hebben de extreem hoge temperaturen gezorgd voor problemen met het elektriciteitsnetwerk.

1 uur geleden
Rechtse Fujimori wint na lange strijd presidentsverkiezingen Peru

LIMA (ANP/AFP) - De rechtse presidentskandidaat Keiko Fujimori is als winnaar uit de Peruaanse presidentsverkiezingen gekomen. Nu de stemmentelling ten einde loopt, heeft ze een voorsprong opgebouwd op de linkse kandidaat Roberto Sánchez die niet meer in te halen is.

2 uur geleden
Sebastopol op de Krim zonder stroom door Oekraïense aanvallen

SEBASTOPOL (ANP) - De stroomtoevoer in Sebastopol, op de door Rusland geannexeerde Krim, is uitgevallen na een Oekraïense aanval. Dat meldt de gouverneur van de stad, Michail Razvozjajev, op Telegram. Eerder op woensdag liet Razvozjajev weten dat de luchtafweer boven zijn stad negen drones had neergehaald.

4 uur geleden
Oekraïne dient herziene aanvraag in voor OESO-lidmaatschap

KYIV (ANP) - Oekraïne heeft een herziene aanvraag ingediend om toe te treden tot de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO), meldde president Volodymyr Zelensky op Telegram. De OESO bestaat uit 38 voornamelijk ontwikkelde economieën, waaronder de Verenigde Staten, Duitsland en Japan. Ook Nederland is lid.

7 uur geleden
Treinverkeer in Duitsland hervat na communicatiestoring

BERLIJN (ANP) - In Duitsland is het treinverkeer hervat, nadat dinsdagavond landelijk al het treinverkeer was stilgelegd vanwege een radiostoring. Dat meldden Duitse media, waaronder Bild en Der Tagesspiegel.

7 uur geleden
Verzekeraar Allianz schat dat 1150 schepen vastzitten in de Golf

MÜNCHEN (ANP) - De Duitse verzekeraar Allianz schat dat er nog 1150 schepen vastzitten in de Perzische Golf, ondanks de voorlopige overeenkomst die een einde moet maken aan het conflict tussen de Verenigde Staten en Iran. De schepen vertegenwoordigen volgens Allianz een waarde van ongeveer 125 miljard dollar.

7 uur geleden