'Plannen voor tunnel tussen Groot-Brittannië en Noord-Ierland'
LONDEN (ANP) - Miljardenplannen om een tunnel aan te leggen tussen Noord-Ierland en de rest van het Verenigd Koninkrijk worden volgens de Sunday Times en de Sunday Telegraph concreter. Voorstellen hierover van de spoorindustrie worden momenteel onderzocht, melden beide kranten. Het zou gaan om een veertig kilometer lange onderwaterbuis tussen het Schotse Stranraer en het Noord-Ierse Larne. Tussen beide plaatsen is al een veerdienst.
Premier Boris Johnson is een groot voorstander van het project waarmee de reistijd tussen Londen en de Noord-Ierse hoofdstad Belfast met vier uur wordt gereduceerd. De band tussen beide koninkrijksdelen zou daarmee worden verstevigd, een belangrijk punt voor de minister-president met het oog op de brexit.
Omdat Noord-Ierland sinds de brexit onderdeel is gebleven van de EU-douane-unie als gevolg van ingewikkelde regelgeving, is er een douanegrens in de Ierse Zee ontstaan tussen die regio en Groot-Brittannië, wat voor leveringsproblemen zorgt. De woede daarover is groot.
Meer dan honderd jaar
Er wordt al meer dan honderd jaar gedroomd van een transportverbinding tussen Groot-Brittannië en de Ierse eilanden. Maar plannen daarvoor waren zelden erg concreet. De bouw van een brug geldt als onhaalbaar vanwege de vaak harde wind in de Ierse Zee. Bovendien zouden de pilaren honderden meters de zeebodem in moeten worden geslagen.
Een tunnel wordt daarom als realistischer gezien. De minister van Schotland Alister Jack zei bijna een jaar geleden dat de buis tegen 2030 klaar zou kunnen zijn. De Eurotunnel, die Groot-Brittannië sinds 1994 met het continent verbindt, moet als model dienen.
Meer uit Buitenland
KYIV (ANP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft een nieuwe stafchef aangesteld. Het gaat om Kyrylo Boedanov, hoofd van de inlichtingendienst. Afgelopen november stapte voormalig stafchef Andri Jermak op na een groot corruptieschandaal in de energiesector.
32 minuten geledenVATICAANSTAD (ANP/AFP) - Paus Leo XIV heeft gebeden voor de slachtoffers van de nieuwjaarsbrand in Zwitserland en betuigde zijn "medeleven en solidariteit" aan hun families. Dat meldt het Vaticaan.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Als Iran vreedzame demonstranten neerschiet en "op gewelddadige wijze vermoordt", zullen de Verenigde Staten hen te hulp schieten, schrijft de Amerikaanse president Donald Trump op zijn Truth Social. "We staan paraat en zijn klaar om in actie te komen."
4 uur geledenCRANS-MONTANA/LAUSANNE (ANP/DPA) - Ongeveer 13 volwassenen en 8 minderjarigen onder de slachtoffers van de brand in het Zwitserse Crans-Montana hebben brandwonden over meer dan 60 procent van hun lichaam, heeft een arts van de universiteitskliniek in Lausanne, waar ze zijn opgenomen, tegen de Zwitserse zender RTS gezegd.
9 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Militaire oefeningen van China rond Taiwan hebben "onnodig" de spanningen verhoogd, zegt woordvoerder Tommy Pigott van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken. Hij verzoekt China om op te houden met de militaire druk.
9 uur geledenCARACAS (ANP) - De Venezolaanse president Nicolás Maduro is "klaar" om met de Verenigde Staten te praten over de strijd tegen drugs en over olie. Dat heeft hij gezegd in een interview met het televisiestation VTV, dat donderdag werd uitgezonden.
11 uur geledenNEW YORK (ANP) - De donderdag beëdigde burgemeester van New York, Zohran Mamdani, heeft beloofd "stoutmoedig" te besturen. Hij zei bij zijn inaugurele toespraak te willen aantonen dat linkse politiek kan slagen. "We zullen iets doen wat New Yorkers beter kunnen dan iedereen: we zullen een voorbeeld voor de wereld zijn."
12 uur geleden