Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Plannen Adema moeten veehouderij diervriendelijker maken

Plannen Adema moeten veehouderij diervriendelijker maken

DEN HAAG (ANP) - Kippen moeten voor 2030 meer de ruimte krijgen en boeren moeten varkens en koeien beter verzorgen, stelt demissionair landbouwminister Piet Adema voor. Deze en andere maatregelen moeten ervoor zorgen dat de veehouderij diervriendelijker wordt. Daarmee reageert de bewindsman op de wens van de Tweede Kamer. Die gaat maandag in debat over de vraag of de maatregelen van Adema afdoende zijn.

Eten en drinken moet bovendien beter beschikbaar zijn als dieren honger of dorst hebben. Daarnaast moet de kwaliteit van het veevoer omhoog. Adema wil ook dat kippen stofbaden moeten kunnen nemen en moeten kunnen scharrelen om zelf eten te vinden.

Adema hoopt dat zijn plannen een omstreden wetswijziging kunnen vervangen die de Tweede Kamer in 2021 onverwacht aannam. Die aanpassing, initiatief van de Partij voor de Dieren, moest ertoe leiden dat dieren niet meer worden belemmerd in hun natuurlijke gedrag. Deze wetswijziging gaat deze zomer in, maar is volgens de demissionaire minister niet uit te voeren en te handhaven, omdat niet duidelijk staat vermeld waar veehouderijen aan moeten voldoen. Adema heeft er daarom voor gekozen om afspraken te maken met de sector. Deze zijn wat hem betreft realistischer.

Hogere kosten

Desondanks zijn ook de ingrepen die het demissionaire kabinet voorstaat voor sommige boeren "best even slikken", verwacht Adema. "Ze zeggen wel: help ons wel om daar te komen, dat is een terechte vraag." Hij stelt in eerste instantie plannen voor die veehouders op de korte termijn kunnen en moeten nemen "zonder grote financiële gevolgen voor hun bedrijf". De ingrepen die daarna nodig zijn, brengen hogere kosten met zich mee.

Adema heeft tegen de boeren gezegd dat de overheid "jullie moet ondersteunen, op wat voor manier dan ook". Welke steun tegenover de "enorme investeringen en inkomensdalingen" staan, is aan een volgend kabinet.

Kamerdebat

Maandag debatteert de Tweede Kamer met Adema over diens plannen. Dan moet blijken wat de politieke partijen van zijn voorstellen vindt.

PvdD-leider Esther Ouwehand is daar vrijdag al duidelijk over: ze is verbijsterd, schrijft ze op sociale media. "Politiek en samenleving willen eind aan dierenleed in veehouderij. Minister SCHRAPT wettelijke bescherming van dieren en zet er lege huls voor in de plaats." Daarmee schoffeert hij de Kamer, aldus de politica. Wat haar betreft moet de minister zijn voorstel intrekken.

Meer uit Politiek

Jetten verwacht snel einde blokkade 90 miljard voor Oekraïne

DEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten verwacht dat medio volgende maand het verzet van Hongarije tegen een EU-lening van 90 miljard euro aan Oekraïne zal stoppen. De regering van Viktor Orbán blokkeert het geld om een ruzie met Oekraïne over de oliepijpleiding Droezjba waardoor goedkope Russische olie naar Hongarije stroomt.

13 uur geleden
Nederland vraagt Brussel opheldering over lekken Hongarije

DEN HAAG (ANP) - Nederland heeft aan de Europese Commissie opheldering gevraagd over berichten dat de Hongaarse minister van Buitenlandse Zaken informatie heeft doorgespeeld aan Rusland. "Als het klopt, is het volstrekt onacceptabel", zei premier Rob Jetten in de Tweede Kamer. Dat zal dan ook een-op-een duidelijk worden gemaakt, voegde hij eraan toe.

14 uur geleden
Tweede Kamer wil energienoodfonds snel heropend zien

DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer wil dat het kabinet snel met onder meer energiebedrijven gaat praten over heropening van het Tijdelijk Noodfonds Energie. Een oproep daartoe van onder anderen Kamerlid Esmah Lahlah (GroenLinks-PvdA) kreeg bij de stemmingen vrijwel unanieme steun.

18 uur geleden
Kamer wil extra geld voor agrarisch natuurbeheer

DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer wil dat er meer geld komt voor boeren die tegen een vergoeding natuur onderhouden. Voor dit zogenoemde agrarische natuurbeheer wil een Kamermeerderheid minimaal een half miljard euro per jaar uittrekken. Een oproep van BBB, ChristenUnie en GroenLinks-PvdA kon dinsdag op een meerderheid rekenen.

19 uur geleden
GroenLinks-PvdA stelt maximumprijzen aan de pomp voor

DEN HAAG (ANP) - GroenLinks-PvdA wil maximumprijzen voor benzine en diesel om de stijgende rekening aan de pomp te beperken. Partijleider Jesse Klaver heeft het plan dinsdag toegelicht in een gesprek met minister-president Rob Jetten. Die sprak na afloop van "een hele interessante suggestie", die woensdag zeker aan de orde komt in een debat over de economische gevolgen van de oorlog in Iran.

19 uur geleden
'Boycot Trump-WK', staat op petitie die Kamer ontvangt

DEN HAAG (ANP) - Enkele Tweede Kamerleden hebben dinsdag een petitie in ontvangst genomen om niet naar het WK voetbal in de Verenigde Staten, Canada en Mexico te gaan. "Boycot het Trump-WK", stond op een plaat die televisiemaker Teun van de Keuken aan hen overhandigde. De petitie is meer dan 170.000 keer ondertekend.

20 uur geleden
Gorinchem onderzoekt mogelijke stemfraude bij raadsverkiezingen

GORINCHEM (ANP) - In Gorinchem zijn er vermoedens van stemfraude met volmachten tijdens de gemeenteraadsverkiezingen van afgelopen woensdag. De gemeente doet daar onderzoek naar, zo is besloten na overleg met de politie en het Openbaar Ministerie.

21 uur geleden