Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Planeetonderzoekster TU Delft vertrekt vanwege 'paternalisme'

Planeetonderzoekster TU Delft vertrekt vanwege 'paternalisme'

DELFT (ANP) - De prominente planeetonderzoekster Daphne Stam verlaat de TU Delft, omdat ze zich niet serieus genomen voelt. Stam was tot voor kort universitair hoofddocent aan de faculteit Luchtvaart- en Ruimtevaarttechniek van de universiteit. Ze staat bekend als vooraanstaand expert op het gebied van meetinstrumenten in de ruimte en exoplaneten.

De TU wil "omwille van privacy" niet op haar persoonlijke situatie ingaan. Een woordvoerder wil wel in het algemeen kwijt dat op de faculteit al enkele jaren "een traject gaande is om de cultuur aan te passen". Zo wordt onder meer gestreefd naar een betere man-vrouwverdeling.

Stam lichtte haar vertrek toe tegenover de Volkskrant. "Er heerst een paternalistische sfeer van ‘wij weten wat het beste is voor jou en je onderzoek’. Ik werd buiten relevante beslissingen gehouden", zegt ze in een dinsdag verschenen artikel. Ook vertelt de wetenschapper daarin zich "gepasseerd en genegeerd" te voelen. Zo kwam ze niet in aanmerking voor een hoogleraarspositie op haar vakgebied, om redenen die volgens haar niet golden voor degene die uiteindelijk werd aangenomen.

Lastig

"Eerst kreeg ik te horen dat ik niet hoefde te solliciteren op de bijbehorende hoogleraarspositie, omdat ik nooit projectleider was geweest van een gelanceerd ruimte-instrument", stelt Stam. "Achteraf bleken de functie-eisen aangepast: degene die werd aangenomen, had bijvoorbeeld ook geen eigen instrument in de ruimte." Wie zich uitspreekt over het old boys network wordt volgens de vertrekkende onderzoekster "als lastig gezien".

De woordvoerder van de TU beaamt dat het belangrijk is dat de universiteit "ontwikkelingen in de samenleving" volgt en zorg draagt voor "een goede afspiegeling" van de maatschappij. Dat noemt hij "een proces dat nooit af is", omdat het altijd beter kan. Toch is de TU Delft daar volgens hem wel degelijk druk mee bezig. "Ook met externe partijen. Het is vervelend als iemand zich daar dan niet in herkent", zegt hij.

Over Stam zelf en haar afwegingen wil de woordvoerder niks zeggen. "Op het vertrek van medewerkers gaan we eigenlijk nooit in. Dat moet je gewoon niet doen, dan krijg je in de media allerlei details over mensen, dat is niet netjes."

Meer uit Binnenland

Minder dan 5 procent van Nederlanders heeft bevrijding meegemaakt

DEN HAAG (ANP) - Ruim 800.000 mensen in Nederland die nu nog leven, maakten het einde van de Tweede Wereldoorlog mee. Dat is minder dan 5 procent van de bevolking, blijkt uit een analyse van het ANP op basis van cijfers van het CBS.

1 uur geleden
WHO: mogelijk zeven gevallen hantavirus op cruiseschip

GENEVE (ANP) - Naast de twee eerder door een laboratorium bevestigde besmettingen met het hantavirus op een Nederlands cruiseschip zijn er vijf vermoedelijke gevallen vastgesteld. Dat meldt de Wereldgezondheidsorganisatie WHO.

5 uur geleden
Burgemeesters waarschuwen voor 'echo's van onverdraagzaamheid'

DEN HAAG (ANP) - Bij plaatselijke dodenherdenkingen hebben meerdere burgemeesters maandagavond gewaarschuwd voor de staat van de samenleving en van de politiek. Daarin zien ze steeds meer extremisme.

8 uur geleden
Meeste demonstranten dodenherdenking weer op vrije voeten

AMSTERDAM (ANP) - Negen demonstranten die maandagavond rond de dodenherdenking op de Dam zijn aangehouden, zijn weer op vrije voeten. Onder hen is activist Frank van der Linde. Dat meldt hun advocaat Willem Jebbink. Drie andere cliënten van Jebbink worden nog verhoord. Hij verwacht dat ook zij in het komende uur worden vrijgelaten.

8 uur geleden
WO II-veteranen (103 en 105) ontsteken bevrijdingsvuur Wageningen

WAGENINGEN (ANP) - In Wageningen heeft burgemeester Floor Vermeulen rond middernacht traditiegetrouw het Nationaal Bevrijdingsvuur aangestoken, als startsein voor de viering van de vrijheid op 5 mei. Vermeulen werd vergezeld door twee veteranen uit de Tweede Wereldoorlog: de 103-jarige Robbie Hall uit het Verenigd Koninkrijk en de 105-jarige Johan Geneuglijk uit Nederland. De plechtigheid was op het plein voor Hotel De Wereld, waar in 1945 werd onderhandeld over de Duitse capitulatie.

8 uur geleden
Gewonden en aanhoudingen na geweld in Den Helder

DEN HELDER (ANP) - Door een of meerdere steekpartijen in Den Helder zijn maandagavond twee mensen gewond geraakt en naar het ziekenhuis gebracht. De politie heeft drie verdachten aangehouden. Een van de gewonden is tevens verdachte, zei een woordvoerster. De politie zoekt nog uit wat er precies is gebeurd in de Noord-Hollandse havenstad.

8 uur geleden
Honderden mensen bij alternatieve herdenking in Den Haag

DEN HAAG (ANP) - Zo'n vijfhonderd mensen bezochten maandagavond de alternatieve dodenherdenking in Den Haag, die dit jaar op het Lange Voorhout werd gehouden. Dat zag een verslaggever van het ANP. Het is de tweede keer dat deze herdenking is georganiseerd, onder anderen oud-ambtenaren en diplomaten zitten achter het initiatief.

12 uur geleden