Planbureau: tijd dringt om milieuproblemen aan te pakken
DEN HAAG (ANP) - Klimaatverandering, het verlies van biodiversiteit en landdegradatie vormen een steeds grotere bedreiging voor ons welzijn. De tijd begint te dringen om daar iets tegen te doen en "woorden in daden om te zetten". Die boodschap heeft het Planbureau voor de Leefomgeving (PBL) voor het kabinet.
Op verzoek van de ministeries van Buitenlandse Zaken en Infrastructuur en Waterstaat heeft het planbureau vijf mondiale milieurapporten samengevat en geduid. Die wijzen allemaal in dezelfde richting: om de grote milieuproblemen van onze tijd het hoofd te bieden, is verduurzaming van de productie én aanpassing van de consumptie nodig. "Denk daarbij aan minder energie- en materiaalgebruik, minder verlies en verspilling van voedsel en minder consumptie van vlees en zuivel", aldus het PBL.
In een 'syntheserapport' vat het planbureau de kern samen van onderzoeksrapporten van het internationale klimaatpanel IPCC en diverse VN-programma's. Het PBL heeft onder meer gekeken naar rapporten over afnemende soortenrijkdom en achteruitgang van de bodem door bijvoorbeeld verdroging en verwoestijning.
Nederland doet wel aanzetten om de situatie te verbeteren, maar dat is niet genoeg, vindt het PBL. De groene rekenmeesters vinden dat het kabinet doelen als een duurzame energievoorziening, kringlooplandbouw en een circulaire economie sterker aan elkaar moet verbinden. Ook moeten doelen concreter worden ingevuld. Zo heeft het kabinet de ambitie om de ecologische voetafdruk van Nederlanders in 2050 gehalveerd te hebben, maar het is nog onduidelijk hoe dat moet gebeuren.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - De zaak tegen Viruswaarheid-voorman Willem Engel, die in hoger beroep is veroordeeld tot een taakstraf van zestig uur voor opruiing in de coronatijd, moet deels opnieuw worden behandeld. Dat adviseert de advocaat-generaal (AG) aan de Hoge Raad.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Onderzoekers van de Vrije Universiteit (VU) in Amsterdam trekken een studie naar het gebruik van een pijnmiddel tegen langdurige coronaklachten voorlopig terug. Er is te veel twijfel of het onderzoek wel volgens de regels is verlopen.
1 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft vrijdag bij de rechtbank hoger beroep aangetekend in de zaak over het dodelijke ongeluk met de Stint in Oss. "Het OM kan zich niet verenigen met de overwegingen en de conclusies van de rechtbank", aldus het OM na het bestuderen van het vonnis.
1 uur geledenUTRECHT (ANP) - Burgemeester Sharon Dijksma vindt dat de Universiteit Utrecht meer had moeten doen om de gebouwen te beveiligen tegen bezettingsacties. Haar woordvoerder bevestigt dat na een bericht van RTV Utrecht vrijdag. In de afgelopen jaren hebben pro-Palestijnse activisten meerdere universiteitsgebouwen in het centrum van de stad bezet gehouden.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Door een datalek zijn gegevens van medewerkers van de Dienst Justitiële Inrichtingen (DJI) gelekt. Een woordvoerster van de organisatie zegt na berichtgeving van Argos hierover dat het gaat om mailadressen, telefoonnummers en beveiligingscertificaten van DJI-medewerkers.
3 uur geledenSLEEUWIJK (ANP) - De drie jonge tieners die sinds woensdagavond werden vermist nadat ze vermoedelijk te voet vanuit het Noord-Brabantse dorp Sleeuwijk waren vertrokken, zijn terecht, meldt de politie.
4 uur geledenHOUTEN (ANP) - Februari was een zachte maand, maar ook somber. De gemiddelde temperatuur lag hoog, met 5,8 graden tegen 4,4 graden normaal. Het aantal zonuren viel tegen, meldt Weeronline. De zon scheen gemiddeld 76 uur over het land, normaal is dat in februari 95 uur. De hoeveelheid regen verschilde niet veel van normaal: dit jaar viel 58 millimeter neerslag tegen een klimaatgemiddelde van 65 millimeter.
4 uur geleden