Planbureau: tijd dringt om milieuproblemen aan te pakken
DEN HAAG (ANP) - Klimaatverandering, het verlies van biodiversiteit en landdegradatie vormen een steeds grotere bedreiging voor ons welzijn. De tijd begint te dringen om daar iets tegen te doen en "woorden in daden om te zetten". Die boodschap heeft het Planbureau voor de Leefomgeving (PBL) voor het kabinet.
Op verzoek van de ministeries van Buitenlandse Zaken en Infrastructuur en Waterstaat heeft het planbureau vijf mondiale milieurapporten samengevat en geduid. Die wijzen allemaal in dezelfde richting: om de grote milieuproblemen van onze tijd het hoofd te bieden, is verduurzaming van de productie én aanpassing van de consumptie nodig. "Denk daarbij aan minder energie- en materiaalgebruik, minder verlies en verspilling van voedsel en minder consumptie van vlees en zuivel", aldus het PBL.
In een 'syntheserapport' vat het planbureau de kern samen van onderzoeksrapporten van het internationale klimaatpanel IPCC en diverse VN-programma's. Het PBL heeft onder meer gekeken naar rapporten over afnemende soortenrijkdom en achteruitgang van de bodem door bijvoorbeeld verdroging en verwoestijning.
Nederland doet wel aanzetten om de situatie te verbeteren, maar dat is niet genoeg, vindt het PBL. De groene rekenmeesters vinden dat het kabinet doelen als een duurzame energievoorziening, kringlooplandbouw en een circulaire economie sterker aan elkaar moet verbinden. Ook moeten doelen concreter worden ingevuld. Zo heeft het kabinet de ambitie om de ecologische voetafdruk van Nederlanders in 2050 gehalveerd te hebben, maar het is nog onduidelijk hoe dat moet gebeuren.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - In het stadhuis van Amsterdam zijn woensdag kort na middernacht drie stellen van hetzelfde geslacht getrouwd door burgemeester Femke Halsema. Met de nachtelijke trouwceremonie werd gevierd dat precies 25 jaar geleden de eerste stellen van hetzelfde geslacht in het huwelijk traden.
12 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Stikstofmaatregelen van het kabinet zijn nodig om Lelystad Airport te openen voor burgerluchtvaart. Dat blijkt uit verklaringen van een ambtenaar van het ministerie van Landbouw, Visserij, Voedselzekerheid en Natuur in een gesprek met Tweede Kamerleden, en toelichting van een woordvoerder van dat ministerie achteraf. Het duurt daarmee mogelijk nog jaren voor het vliegveld open kan.
5 uur geledenHOOFDDORP (ANP) - De burgemeester van Haarlemmermeer, Marianne Schuurmans, zegt dinsdag dat ze diep geschokt is door de gewelddadige dood van een 59-jarige vrouw in Nieuw-Vennep. Het lichaam van het slachtoffer werd maandag aangetroffen op een parkeerplaats bij het station van Nieuw-Vennep in Haarlemmermeer. Een 36-jarige man is dinsdag opgepakt voor haar dood.
6 uur geledenNIEUW-VENNEP (ANP) - De politie heeft een verdachte aangehouden voor de dood van een 59-jarige vrouw in Nieuw-Vennep maandag. Het gaat om een 36-jarige man zonder vaste woon- of verblijfplaats, die dinsdagmiddag in de Noord-Hollandse plaats is aangehouden.
8 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De politie onderzoekt een mogelijk verband tussen de dood van de vrouw die vorige week werd gevonden in een woning in Amsterdam en die van de vrouw die maandagavond werd aangetroffen op een parkeerplaats bij het station in het Noord-Hollandse Nieuw-Vennep. De vrouwen waren beiden werkzaam bij ABN AMRO, meldt de bank.
8 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De 21-jarige man die afgelopen zaterdag in Eindhoven werd aangehouden in een terrorismeonderzoek blijft veertien dagen langer vast. De Eindhovenaar wordt verdacht van opruiing tot een terroristisch misdrijf en deelname aan een terroristische organisatie, meldt het Openbaar Ministerie.
10 uur geledenLEEUWARDEN (ANP) - De rechtbank in Leeuwarden heeft een minderjarige jongen veroordeeld voor de voorbereiding van een terreuraanslag op het Vlaamse Parlement in Brussel en een militaire vliegbasis ten noorden van Arnhem in 2024. De jongen is veroordeeld tot voorwaardelijke jeugddetentie van drie maanden met een proeftijd van twee jaar. Ook moet hij behandeling ondergaan bij het Landelijke Steunpunt Extremisme. Hij was 12 en 13 jaar toen hij de strafbare feiten pleegde.
10 uur geleden