Planbureau: te weinig aandacht voor groen in herstelplan kabinet
DEN HAAG (ANP) - In de weg uit de coronacrisis moet het kabinet keuzes maken die niet alleen goed zijn voor de economie, maar ook bijdragen aan een beter milieu en een schonere lucht, zegt het Planbureau voor de Leefomgeving. Het adviesbureau vindt dat het kabinet nog te weinig aandacht heeft voor een duurzame, groene weg uit de crisis.
"Op de korte termijn leidt de coronacrisis tot een verminderde druk op natuur en milieu, een schonere lucht en een stillere leefomgeving - maar dit effect is tijdelijk", zegt PBL-baas Hans Mommaas. Als de politiek klimaat- en natuurdoelen uit het oog verliest "raakt Nederland nog verder achterop", vreest hij.
Groene investeringen in duurzame projecten kunnen ook het economisch herstel helpen, merkt het bureau op in een advies aan het kabinet. Door het economisch en het duurzame herstel hand in hand te laten gaan, levert dat aan beide kanten meer op, stelt het planbureau. Het kabinet zou ook bedrijven moeten aanmoedigen en verleiden groene keuzes te maken. Nederland moet ervoor waken bij het herstel uit de crisis bijvoorbeeld niet afhankelijk te worden van vervuilende technieken, terwijl schone alternatieven eigenlijk de toekomst hebben.
Om meer geld te pompen in duurzame projecten en innovaties, zouden overheden moeten samenwerken met banken. "De financiƫle sector is een interessante samenwerkingspartner voor overheden" om dit gedaan te krijgen, tekent het planbureau op. Verder moeten groene producten en diensten voor zowel consumenten als bedrijven goedkoper worden dan de meer vervuilende opties. De markt regelt dit nog niet genoeg, zegt het PBL.
De schade die de productie van bepaalde goederen aanbrengt aan het milieu moet worden meeberekend in de prijs, want milieuschade kost ook de samenleving bakken met geld. Het kabinet kan consumenten en bedrijven de goede kant op duwen door "verboden vergunningen, maar ook door emissiehandel of groene belastingen".
Het planbureau zegt dat het kabinet in het herstelbeleid oog moet houden voor "vier hardnekkige problemen met gevolgen voor de kwaliteit van de leefomgeving", waaronder de uitstoot van broeikasgassen als CO2 (koolstofdioxide) en het verdwijnen van bepaalde dier- en plantensoorten door natuurvervuiling. In andere landen als Duitsland en Frankrijk gebeurt dat al, maar de groene rekenmeesters zien "dat de aandacht van beleidsmakers en politici in Nederland op dit moment nog vooral is gericht op crisisbeleid op de korte termijn en niet of nauwelijks op herstelbeleid op de middellange en langere termijn."
Meer uit Binnenland
EINDHOVEN (ANP) - Een 21-jarige man uit Eindhoven is zaterdagavond aangehouden in een terrorismeonderzoek. Dat meldt de politie zondag. De politie onderzoekt of de man banden heeft met Islamitische Staat (IS).
38 minuten geledenHILVERSUM (ANP) - Het programma RTL Tonight stopt. Dat heeft een woordvoerder aan het ANP bevestigd na een bericht van het AD. De laatste uitzending van het RTL 4-programma is op 12 juni. Vanaf komend najaar kiest de zender voor een "vertrouwde talkshowopzet", gepresenteerd door Renze Klamer.
1 uur geledenWAGENINGEN/LEIDEN (ANP) - Mensen met hooikoorts krijgen het dit voorjaar "behoorlijk voor de kiezen", schrijven deskundigen op Nature Today. Het seizoen begon al uitzonderlijk vroeg, met onder meer een recordhoge concentratie elzenpollen in de lucht. Afgelopen week was de pollenconcentratie van de es, populier, iep en haagbeuk hoog, melden het LUMC in Leiden en ziekenhuis Elkerliek in Helmond.
4 uur geledenHOORN (ANP) - Een van de drie mensen die zaterdagavond gewond raakten door een steekpartij in Hoorn, is overleden. Het gaat om een 29-jarige man uit Hoorn, meldt de politie.
6 uur geledenHOORN (ANP) - Aan de Italiaanse Zeedijk in Hoorn zijn zaterdagavond drie mensen gewond geraakt. Dat meldt de politie Noord-Holland. Om 23.22 uur werd er melding gemaakt van een steekincident, bevestigt een politiewoordvoerder. Het incident gebeurde op straat in het horecagebied.
12 uur geledenNIEUWERKERK (ANP) - Een van de vier mensen die gewond raakten door een ernstig auto-ongeluk op de N59 bij het Zeeuwse Nieuwerkerk is overleden, meldt de politie. Het gaat om een 19-jarige inwoonster van Aagtekerke. Ze overleed ter plaatse.
17 uur geledenNIEUWERKERK (ANP) - Door een ernstig ongeluk op de N59 bij het Zeeuwse Nieuwerkerk zijn zaterdagavond vier mensen gewond geraakt, meldt de politie. Hoe ernstig hun verwondingen zijn, kon een woordvoerder nog niet zeggen.
18 uur geleden