Plan voor stiller vliegen Schiphol haalt kabinetsdoel niet
SCHIPHOL (ANP) - Schiphol heeft zijn plannen gepresenteerd om de luchtvaart vanaf eind volgend jaar stiller te maken, maar voldoet daarmee nog niet aan de kabinetsdoelen. Het weren van nachtvluchten, privévliegtuigen en "de meest lawaaiige toestellen" levert ‘s nachts wel genoeg geluidsvermindering op, maar overdag niet. Schiphol wacht af welke maatregelen de overheid hiervoor neemt en ziet zelf wel wat in het verder vernieuwen van de vliegtuigvloot.
Schiphol presenteerde in april al acht stappen om stiller, schoner en beter te worden. Die wil de luchthaven nog steeds uitvoeren, maar voor de deadline van donderdag heeft Schiphol voor het kabinet vier stappen geselecteerd om geluidsoverlast tegen te gaan. Ook een fonds met daarin jaarlijks 10 miljoen euro voor omgeving en bewoners is onderdeel van de zienswijze van Schiphol.
Schiphol wil dat er geen vliegtuigen opstijgen tussen 00.00 uur en 06.00 uur en dat er tussen middernacht en 05.00 uur geen toestellen landen. Samen met het weren van privévliegtuigen en lawaaiige toestellen levert dat ‘s nachts 46 procent geluidsvermindering op. De overheid vraagt om 15 procent.
Wettelijk vastgelegd
De maatregelen leveren overdag maar 15 procent geluidreductie op, waardoor nog een beperking van 5 procentpunt nodig is. "Er zijn deze week vanuit de sector veel zienswijzen binnengekomen en de overheid heeft zelf ook nog plannen", zegt een woordvoerder. "Daar moet die andere 5 procent vandaan komen wat ons betreft."
Schiphol wil dat de te nemen stappen wettelijk worden vastgelegd, zodat de sector zich er daadwerkelijk aan moet houden. "Harde geluidsgrenzen en harde uitstootgrenzen zijn meetbaar en handhaafbaar", meldt de luchthaven verder. "Schiphol wil daarom uiterlijk in 2025-2026 een stelsel waarbij gestuurd wordt op structurele vermindering van geluid en uitstoot van CO2 in lijn met het klimaatakkoord van Parijs en niet op het aantal vliegtuigbewegingen."
'Sterk overschat'
De KLM Groep, met daarin onder meer Transavia, presenteerde donderdag bijvoorbeeld al zijn zienswijze voor het beperken van geluidshinder. De groep wil de kabinetsdoelen onder meer bereiken met stillere vliegtuigen. De doelstelling voor minder geluid over de gehele dag verwacht de luchtvaartgroep echter niet voor november volgend jaar te halen, maar pas in 2026.
Omwonenden vinden de plannen van Schiphol en KLM op het gebied van nachtvluchten goed, zegt de Maatschappelijke Raad Schiphol in oprichting (MRS). "Maar de MRS waarschuwt dat het effect van vlootvernieuwing op de ervaren geluidshinder sterk wordt overschat. Krimp is daarvoor echt noodzakelijk."
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Ook justitieminister David van Weel (VVD) biedt zijn excuses aan voor zijn communicatie over het dossier-Lisa. Hij zei dat ongeveer 1700 politieagenten in het "dossier" van de vermoorde Lisa hadden gekeken, maar hij corrigeert dat nu naar "politiesystemen". Door zijn eerdere woordkeuze zouden agenten zich geschoffeerd hebben gevoeld.
38 minuten geledenTER APEL (ANP) - Na aanhoudende berichten over overlastgevende asielzoekers in Emmen zet minister Bart van den Brink (Asiel, CDA) extra mensen in om het toezicht op straat te verscherpen. Tijdens zijn eerste bezoek als bewindsman aan het aanmeldcentrum in Ter Apel maakte hij bekend zes buitengewoon opsporingsambtenaren (boa's) en een teamleider in te zetten en bovendien de toezichtteams op straat met acht mensen te versterken.
3 uur geledenTER APEL (ANP) - Twee weken na zijn aanstelling bracht asielminister Bart van den Brink (CDA) maandag zijn eerste werkbezoek aan het aanmeldcentrum van Ter Apel, om daar "rust, reinheid, regelmaat" te beloven. Burgemeester Jaap Velema vindt het snelle bezoek "een goede eerste stap voor het opbouwen van een vertrouwensrelatie". Maar hij is ook afwachtend. "Het zal allemaal wel even moeten blijken."
4 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Minister Eelco Heinen (Financiën, VVD) vindt het nog te vroeg om maatregelen te nemen tegen de stijgende energieprijzen door de oorlog in Iran. "We zien nu een heftige marktreactie, maar hoe het zich verder ontwikkelt, weten we simpelweg nog niet", zei hij voorafgaand aan de vergadering met de ministers van Financiën van de eurolanden in Brussel.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Hans Vijlbrief (Sociale Zaken en Werkgelegenheid) feliciteert Hans Spekman met zijn benoeming tot voorzitter van vakbond FNV. "Ik ken hem als een sociaal betrokken en bevlogen mens", aldus de D66-bewindsman. Hij zegt uit te kijken naar de samenwerking met Spekman. "Nederland kent een lange traditie van overleg in de polder, en daarvoor is een sterke vakbond onmisbaar."
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het bestuur van BBB "betreurt" dat een brief waarin een groep prominente leden zorgen uitte over de gang van zaken binnen de partij, "in de media is beland". Dat laat secretaris Ronne Smolders in een verklaring weten. In de brief spraken enkele tientallen leden, onder wie senatoren en oud-bewindspersonen, hun ongenoegen uit over het vertrek van Mona Keijzer, nadat zij gepasseerd was als opvolger van partijleider Caroline van der Plas.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister-president Rob Jetten (D66) ziet nog geen aanleiding om de belasting op brandstof te verlagen. In het televisieprogramma Nieuwsuur zei de premier dat hij de stijgende prijzen voor benzine en diesel wel in de gaten houdt.
22 uur geleden