Plan voor creëren grootste olietankerrederij stuit op verzet
ANTWERPEN (ANP/BELGA) - De plannen van de Antwerpse olietankerrederij Euronav om samen te gaan met zijn Noorse sectorgenoot Frontline vallen niet goed bij de grootste aandeelhouder van het Belgische concern. De oprichtersfamilie Saverys stelt in een verklaring liever een strategie van vergroening te kiezen.
Euronav en zijn concurrent Frontline kondigden donderdag hun fusieplannen aan. Door de samenvoeging van Euronav, opgericht door de familie Saverys, en Frontline, de rederij van de Noorse scheepsmagnaat John Fredriksen, zal de grootste olietankerrederij ter wereld ontstaan. Euronav-topman Hugo De Stoop zal het fusiebedrijf gaan leiden.
Frederiksen had al een belang opgebouwd in Euronav, maar de grootste Euronav-aandeelhouder is de Belgische rederij CMB met een belang van ruim 12 procent. Dat bedrijf is in handen is van de Antwerpse redersfamilie Savereys. En die verzet zich tegen de fusieplannen.
In een verklaring stelt CMB de huidige strategie van Euronav ter discussie. Die strategie is volgens CMB namelijk alleen toegespitst op het transport van ruwe aardolie, terwijl de wereld juist behoefte heeft aan een snelle vermindering van broeikasgassen. CMB wil de aandeelhouders dan ook overtuigen van een koerswijziging bij Euronav.
"De strategie die CMB voorstelt is om de vloot van Euronav geleidelijk aan te diversifiëren, weg van het transport van ruwe olie en te focussen op vergroening en het koolstofvrij maken van de scheepvaart en zware industrie." De exclusieve focus op fossiele brandstoffen en de geopolitieke risico's die daaraan verbonden zijn, kunnen volgens CMB de toekomst van de onderneming zelfs in gevaar brengen.
Meer uit Financieel
BELÉM (ANP/BLOOMBERG) - De Europese Unie en China sluiten zich aan bij een nieuwe coalitie die gericht is op het verbeteren van de handel in CO2-rechten. Het initiatief streeft ernaar landen samen te brengen om praktijken en standaarden in zogenoemde koolstofmarkten op elkaar af te stemmen.
12 uur geledenAVARUA (ANP/AFP) - Een Chinees onderzoeksschip meerde zaterdag aan bij de Cookeilanden om de mogelijkheden voor diepzeemijnbouw bij de archipel in de Grote Oceaan te onderzoeken. Dit betreft een opkomende industrie die zowel China als de Verenigde Staten steeds meer interesseert.
13 uur geledenHAVANA (ANP/BLOOMBERG) - Het internationale toerisme naar Cuba zakt in onder druk van de economische problemen in het land. Het communistische eiland lijkt dit jaar op weg naar het laagste bezoekersaantal sinds de coronapandemie.
14 uur geledenBANGKOK (ANP/BLOOMBERG) - Wie op vakantie gaat naar Thailand en 's middags bijvoorbeeld een biertje drinkt, riskeert vanaf zaterdag een forse boete door veranderde alcoholwetgeving. De Thaise autoriteiten hebben de regels aangescherpt en besloten strenger te handhaven.
14 uur geledenNEW YORK (ANP/DPA/BELGA/BLOOMBERG) - De grote Amerikaanse farmaceut Pfizer wint de biedingsstrijd om branchegenoot Metsera. Het bestuur van die Amerikaanse ontwikkelaar van medicijnen tegen obesitas is akkoord gegaan met een bod ter waarde van 10 miljard dollar. Metsera koos bewust niet voor het Deense Novo Nordisk, dat de onderneming eveneens wilde inlijven en zijn bod onlangs nog flink verhoogde.
15 uur geledenAUSTIN (ANP/BLOOMBERG) - Tesla heeft op zijn aandeelhoudersvergadering donderdag geen steun gekregen voor mogelijke investeringen in xAI, het AI-bedrijf van topman Elon Musk. Dat volgt uit informatie die Tesla vrijdagavond laat naar buiten heeft gebracht. Dit lijkt een tegenvaller voor Musk, die op de vergadering wel uitzicht kreeg op een megabeloning van 1 biljoen, oftewel 1000 miljard dollar.
15 uur geledenPARIJS (ANP/DPA) - Webwinkel Shein ontloopt een directe blokkade in Frankrijk. De regering in Parijs dreigde daartoe over te gaan nadat in het assortiment van Shein op kinderen lijkende sekspoppen waren ontdekt. Maar volgens de Franse overheid heeft Shein de bewuste artikelen inmiddels verwijderd.
17 uur geleden