
Plan Jetten voor overbelast stroomnet: samenwerken en spitsmijden
DEN HAAG (ANP) - Het stroomnet wordt vanwege de opkomst van duurzame energie intensiever gebruikt, raakt daardoor vaker overbelast en energieminister Rob Jetten wil dit proces veranderen. De bewindsman heeft een plan naar de Tweede Kamer gestuurd dat de hiervoor aangestelde coƶrdinator Ben Voorhorst samen met onder meer netbeheerders en bedrijven heeft opgesteld. Het idee is om ruimte te maken op het stroomnet door deze snel uit te breiden en slimmer te gebruiken. Energiebedrijven en andere gebruikers van het elektriciteitsnet vinden het een "goed begin", maar niet genoeg om alle doelstellingen voor 2030 te halen.
Op dit moment steken netbeheerders jaarlijks 3,9 miljard euro in het elektriciteitsnet, een verdubbeling vergeleken met 2019. Dat alleen is volgens de opstellers van het plan niet genoeg. Als betrokkenen als netbeheerders, overheden en marktpartijen beter samenwerken is die investering sneller daadwerkelijk terug te zien in het elektriciteitsnet. Vergunningsprocedures kunnen zo bijvoorbeeld sneller worden doorlopen, zodat er eerder tot bouw kan worden overgegaan.
Het zogeheten 'spitsmijden' is vervolgens een van de manieren waarop er slimmer met het net kan worden omgegaan, bijvoorbeeld door fabrieken niet aan te zetten als de energievraag op zijn hoogst is. Een van de plannen is om dit voordeliger te maken. Een ander idee is om energieverbruik in bijvoorbeeld bedrijventerreinen beter onderling af te stemmen hoe energie wordt opgewerkt, opgeslagen en verbruikt en wat wordt gedaan met restwarmte.
Regionale samenwerking
Energie-Nederland en VEMW, die energiebedrijven en andere gebruikers van het net vertegenwoordigen, vinden het onder meer goed dat regionale samenwerking tussen netbeheerders en overheden wordt toegejuicht. Maar volgens de organisaties zijn de maatregelen in het plan geen garantie dat er voldoende netcapaciteit zal zijn om de klimaatambities van het kabinet en de bedrijven waar te maken. Zo zouden goede afspraken over het nodige verzwaren van het net ontbreken. "Een echt aanvalsplan om dit mogelijk te maken vraagt om onorthodoxe maatregelen, zoals een radicale herziening van procedures en vergunningstrajecten of het oprichten van een crisisteam", schrijven Energie-Nederland en VEMW in een verklaring.
De Nederlandse Vereniging Duurzame Energie (NVDE) spreekt op haar beurt van een "belangrijke stap". "Het komt nu aan op de uitvoering van de acties uit dit programma", zegt voorzitter Olof van der Gaag. De organisatie benadrukt wel dat het efficiƫnter maken van het netgebruik niet ten koste mag gaan van duurzame projecten.
Meer uit Financieel
CUPERTINO (ANP/BLOOMBERG) - Het Amerikaanse technologieconcern Apple heeft in de afgelopen periode een hogere omzet behaald dan door kenners was verwacht. De omzet steeg in het derde kwartaal van het gebroken boekjaar van Apple met bijna 10 procent tot 94 miljard dollar vergeleken met een jaar eerder. Analisten gepolst door persbureau Bloomberg hadden in doorsnee op 89,3 miljard dollar gerekend.
3 uur geledenSEATTLE (ANP) - Webwinkel en technologieconcern Amazon heeft in de afgelopen periode een flink hogere winst geboekt dan een jaar eerder. Ook de omzet nam toe. Dat maakte Amazon bekend na het slot van de beurshandel in New York. Amazon bleef onder meer profiteren van groei bij de clouddiensten.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - Microsoft en Meta Platforms, het moederbedrijf van Facebook, WhatsApp en Instagram, stonden donderdag bij de winnaars op de aandelenbeurzen in New York na goed ontvangen cijfers van de Amerikaanse technologieconcerns. De marktwaarde van Microsoft steeg daardoor voor het eerst tot boven de 4 biljoen dollar.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump wil dat grote farmaceuten de prijzen van medicijnen fors gaan verlagen. Hij heeft aan zeventien farmaceuten een brief gestuurd met een waarschuwing dat ze daarvoor zestig dagen de tijd krijgen, anders dreigen maatregelen.
5 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Muziekconcern Universal Music Group (UMG) heeft in de eerste helft van dit jaar een hogere winst geboekt, met ook een gestegen omzet. UMG, dat bekende popsterren als Taylor Swift, Drake, Ariana Grande, Rihanna, Harry Styles en Billie Eilish vertegenwoordigt, haalde bijvoorbeeld hogere inkomsten uit muziekabonnementen. Ook verdiende het bedrijf meer geld aan muziekstreamingdiensten.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index is donderdag met verlies gesloten. Beleggers op het Damrak hadden een drukke dag met kwartaalcijfers van onder meer Shell, ArcelorMittal, ING, Unilever en Air France-KLM. Die resultaten werden wisselend ontvangen.
8 uur geledenZOETERMEER (ANP) - Voor Europese ondernemers is nog veel onduidelijk over de uitwerking van de handelsdeal tussen de Europese Unie en de Verenigde Staten. Dit meldt ondernemersorganisatie evofenedex een dag voordat de afgesproken heffing van 15 procent op de meeste Europese goederen moet ingaan.
8 uur geleden