Plafond aan giften aan partijen, verbod op buitenlandse donaties
DEN HAAG (ANP) - Politieke partijen mogen wat de Tweede Kamer betreft maximaal 100.000 euro per jaar van een bepaalde donateur ontvangen. Vorige week behandelde het parlement de wet die over financiering van de politieke partijen ging, dinsdag werd er over aanpassingen in het voorstel gestemd. Ook komt er op last van de Kamer een verbod op donaties uit het buitenland. Over de wetswijziging is nog niet gestemd.
Het gaat om een maximumgift per jaar aan partijen, hun neveninstellingen, zoals wetenschappelijke instituten, én hun kandidaten. Zij samen mogen dus niet meer dan 100.000 euro van dezelfde persoon ontvangen in een jaar. Onderlinge giften worden niet meegeteld, bijvoorbeeld van een wetenschappelijk bureau aan de partij.
"Het ontbreken van enig maximum legitimeert een situatie waarin een politieke partij, via een rechtstreekse gift of via haar neveninstellingen of kandidaten, een substantieel deel van haar inkomen zou verkrijgen van één gever. Dat leidt op zijn minst tot de schijn van belangenverstrengeling", leggen indieners Renske Leijten (SP), Khadija Arib (PvdA), Laura Bromet (GroenLinks) en Kamerlid Pieter Omtzigt uit in hun voorstel.
Een voorstel van Leijten om alleen giften van Nederlandse donateurs toe te staan, werd ook aangenomen. Daarnaast dwong de Kamer af dat giften boven de 10.000 euro binnen drie dagen openbaar moeten worden gemaakt. Giften boven de 1000 euro moeten op termijn ook openbaar worden gemaakt. Die grens was tot nu toe 4500 euro.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Jo-Annes de Bat krijgt bij zijn aantreden als staatssecretaris van Klimaat en Groene Groei het volgelopen stroomnet onder zijn hoede. Dat zei de CDA'er na zijn gesprek met beoogd premier Rob Jetten. Hij wil oplossingen voor de drukte op het stroomnet "versnellen", maar weet nog niet hoe. "Dat ga ik allemaal ontdekken. Er zal vast een heel inwerkprogramma staan om zaken nog beter te begrijpen."
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Toekomstig minister van Defensie, Dilan Yeşilgöz, hoopt dat er meer erkenning komt voor de strijdkrachten. "Ik hoop wel, vooral, dat we met elkaar onze militairen veel meer gaan waarderen en gaan eren", zei de VVD'er donderdag na een gesprek met formateur Rob Jetten.
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Rianne Letschert wil zich in het begin van haar ministerschap vooral richten op de cultuursector en op media, om die onderwerpen snel in de vingers te krijgen. De voormalige informateur wordt minister van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap namens D66. "Op beleidsterreinen zit ik er helemaal middenin", zei de voormalige bestuursvoorzitter van de Universiteit Maastricht over het hoger onderwijs en onderzoek.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Bereikbaarheid van nieuwe woningen, goed openbaar vervoer en milieubeleid zijn de drie prioriteiten voor Annet Bertram wanneer ze in het nieuwe kabinet aan de slag gaat als staatssecretaris van Infrastructuur en Waterstaat. Dat zei de kersverse CDA'er na haar kennismakingsgesprek met beoogd premier Rob Jetten. Ze somde daarmee min of meer haar hele aankomende takenpakket op.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Terugkijkend vindt D66'er Stientje van Veldhoven dat haar eerdere overstap van bewindspersoon naar lobbyist niet goed is gegaan. Dat zei ze woensdag na afloop van haar gesprek met formateur Rob Jetten. "Omdat het toch allerlei vragen opleverde, dat is niet goed voor de politiek," vindt de aankomend minister van Klimaat en Groene Groei.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Heleen Herbert was verbaasd dat ze is gevraagd om minister van Economische Zaken te worden, zei ze na afloop van haar gesprek met formateur Rob Jetten. De CDA'er zei dat het "een vraag is waar je onmogelijk ja op kunt zeggen, maar ook onmogelijk nee op kunt zeggen", waarmee ze voormalig onderwijsminister Robbert Dijkgraaf aanhaalde.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - In 258 gemeenten is de StemWijzer online gegaan in aanloop naar de gemeenteraadsverkiezingen op 18 maart. De stemhulp is afgestemd op de lokale partijen en onderwerpen die in een gemeente spelen.
1 dag geleden