Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

PKK-leider roept Koerden op strijd tegen Turkije te staken

PKK-leider roept Koerden op strijd tegen Turkije te staken

ANKARA (ANP/RTR) - PKK-leider Abdullah Öcalan heeft alle Koerdische groepen opgeroepen om de wapens neer te leggen in de strijd tegen Turkije. Öcalan, die al meer dan 25 jaar vastzit in een Turkse gevangenis, zegt bovendien dat de Koerdische Arbeiderspartij (PKK) zichzelf moet ontbinden.

De aankondiging van de PKK-leider werd voorgelezen door leden van de Democratische Partij van de Volkeren (DEM), een linkse pro-Koerdische partij, die bij hem op bezoek zijn geweest. Öcalan zou bereid zijn de "historische verantwoordelijkheid" voor deze beslissing te dragen.

De PKK heeft zich tientallen jaren hardgemaakt voor een onafhankelijk of autonoom Koerdistan. Daar werd met geweld voor gestreden. De partij wordt beschouwd als een terroristische organisatie door onder andere de Europese Unie en de Verenigde Staten.

Wapenstilstand

De oproep tot vrede van Öcalan is niet nieuw, zegt Koerdistan-kenner en socioloog van de Universiteit Wageningen Joost Jongerden. Toch noemt hij deze stap "historisch". "Het conflict is uitzichtloos, en we zien de afgelopen jaren en maanden alleen maar escalatie. Het is dus een nogal gewaagde stap, en misschien ook wel een noodzakelijke, om een oplossing te forceren." Jongerden denkt dat Öcalan erop rekent dat het neerleggen van de wapens gepaard gaat met de mogelijkheid voor Koerden om zich politiek te organiseren, maar Jongerden betwijfelt of die verwachting terecht is.

Öcalan richtte de PKK op in 1978. Zes jaar later begon de partij de gewapende strijd tegen Turkije, waarbij meer dan 40.000 mensen zijn gedood. De PKK en Turkije sloten in 2013 ook al een wapenstilstand, maar die hield geen stand. Twee jaar later laaide de strijd weer op.

Hele regio

"Een politieke oplossing van de Koerdische kwestie zou niet alleen voor Turkije, maar voor de hele regio grote gevolgen hebben", aldus Jongerden. De PKK is ook actief in het noorden van Irak en heeft banden met Koerdische bewegingen in Syrië. Conflicten slaan daardoor makkelijk over op buurlanden.

Öcalan werd in 1999 opgepakt in Kenia. Hij werd ter dood veroordeeld, maar zijn straf werd later omgezet in levenslang. Öcalan zit vast op een eiland in de buurt van Istanbul, maar een bondgenoot van de Turkse president Recep Tayyip Erdogan heeft gesuggereerd dat hij onder huisarrest vrij zou kunnen komen als de Koerden de strijd zouden staken.

Meer uit Buitenland

VN-assemblee wil dat Palestijnse leider via video toespraak houdt

NEW YORK (ANP/AFP) - De Algemene Vergadering van de Verenigde Naties heeft ervoor gestemd dat de Palestijnse leider Mahmoud Abbas de vergadering via een videoverbinding toespreekt. "De staat Palestina mag een van tevoren opgenomen toespraak van zijn president toesturen", zo luidde de boodschap van de Algemene Vergadering. Die wordt dan komende week in de vergaderzaal getoond.

32 minuten geleden
Kallas: Poetin test Westen met schendingen luchtruim

BRUSSEL (ANP) - EU-buitenlandchef Kaja Kallas noemt de Russische schendingen van het Estse luchtruim "een extreem gevaarlijke provocatie". Volgens haar probeert de Russische president Vladimir Poetin het Westen te "testen" met dit soort acties. "We moeten geen zwakte tonen", schrijft ze op X.

34 minuten geleden
VN-Veiligheidsraad stelt sancties tegen Iran in om nucleaire deal

NEW YORK (ANP/AFP/RTR/DPA) - De VN-Veiligheidsraad heeft besloten de sancties die het eerder oplegde aan Iran, opnieuw in te stellen. Een voorstel om de sancties te laten vervallen, is verworpen. Tenzij binnen een paar dagen een andere uitweg wordt gevonden, gaan daarmee de sancties aan het eind van de maand weer in.

1 uur geleden
Irak claimt uitschakelen prominente commandant Islamitische Staat

BAGDAD (ANP/RTR) - Irak claimt in buurland Syrië samen met een door de VS geleide coalitie een belangrijke commandant te hebben gedood van de terroristische beweging Islamitische Staat. De Iraakse antiterrorismebestrijders melden dat commandant Omar Abdul Qader Bassam is gedood. Hij wordt ook Abdul Rahman al-Halabi genoemd.

1 uur geleden
Estland meldt schending luchtruim door 3 Russische straaljagers

TALLINN (ANP/RTR/AFP) - De Estse regering meldt dat het luchtruim geschonden is door drie Russische MiG-gevechtsvliegtuigen. Die zouden vrijdag twaalf minuten boven de Finse Golf hebben gevlogen. Estland noemt de schending "ongekend brutaal".

1 uur geleden
Media: Berlijn desnoods zonder Parijs verder met nieuw vliegtuig

BERLIJN (ANP) - Duitsland overweegt zonder Frankrijk verder te werken aan een nieuw Europees gevechtsvliegtuig. Er is zoveel ruzie over de verdeling van het werk, dat Duitsland Frankrijk liever inruilt voor het VK of Zweden, zeggen ingewijden tegen Politico en andere media.

2 uur geleden
Ook België rust fregatten uit met afleidingsmiddelen

BRUSSEL (ANP) - België koopt afleidings- en misleidingsmiddelen om de fregatten te beschermen die het samen met Nederland laat bouwen. De 'decoy-verdedigingssystemen' doen zich bijvoorbeeld voor als echte doelwitten en zetten de vijand zo op het verkeerde been. Nederland besloot al meteen om zijn nieuwe fregatten ermee uit te rusten.

3 uur geleden