Pim Lammers wint Zilveren Griffel, ook Wonderverteller bekroond
AMSTERDAM (ANP) - Schrijver Pim Lammers heeft zijn tweede Zilveren Griffel gewonnen. De auteur is bekroond voor zijn boek Een ongelofelijk grote, ongelofelijk gevaarlijke leguaan. De illustraties van Natascha Stenvert kregen een Zilveren Penseel. Dat heeft boekenkoepel CPNB woensdag bekendgemaakt. Lammers won de Zilveren Griffel eerder in 2018.
Een ongelofelijk grote, ongelofelijk gevaarlijke leguaan gaat over een jongetje dat een familiefoto mee naar school moet nemen en zelf een gezin verzint met drie vaders, twee moeders, twaalf broertjes en zusjes én een leguaan. Ook het boek De wonderverteller van Lida Dijkstra en Djenné Filla won een Zilveren Griffel en een Zilveren Penseel. Het boek gaat over de reizen van Marco Polo, door de ogen van een meisje dat een belangrijke rol in de avonturen van de reiziger blijkt te hebben gespeeld.
In totaal reikte de jury twaalf Zilveren Griffels en acht Zilveren Penselen uit in verschillende leeftijdscategorieën. Per categorie kunnen twee boeken een onderscheiding krijgen. Alle Nederlandstalige titels in deze lijst dingen eind september mee naar de Gouden Griffel en Gouden Penseel. De juryvoorzitter is dit jaar Noraly Beyer.
'Boeken die ertoe doen'
De Griffels en Penselen zijn de bekendste en belangrijkste Nederlandse juryprijzen voor kinderboeken: de Griffels voor de best geschreven en de Penselen voor de mooist geïllustreerde kinderboeken. De uitreiking vond plaats in theater De Krakeling in Amsterdam.
CPNB-directeur Eveline Aendekerk constateerde bij de uitreiking dat de jury nadrukkelijk heeft gekozen voor "boeken die ertoe doen. Boeken die kinderen serieus nemen. Die niet voorschrijven hoe je moet denken, maar uitnodigen om te denken en te voelen. Boeken die een kind niet alleen laten met zijn vragen, maar laten zien dat verwondering, verdriet, vreugde en twijfel allemaal bestaansrecht hebben."
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - De website van de Autoriteit Persoonsgegevens (AP) is weer bereikbaar. Woensdag werd deze offline gehaald als gevolg van kwetsbaarheden in programmeertaal PHP.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - AIVD-baas Simone Smit houdt er rekening mee dat AI zelf een nieuwe dreiging gaat vormen, los van bestaande dreigingen waarvoor kunstmatige intelligentie wordt ingezet. Dat zegt de directeur-generaal van de Algemene Inlichtingen- en Veiligheidsdienst in podcast Wereldupdate van denktank Clingendael.
6 uur geledenROERMOND (ANP) - De 59-jarige Fouzia R. is volgens het Openbaar Ministerie als enige verantwoordelijk voor de gewelddadige dood van haar 14-jarige dochter Nour. Het meisje werd op 20 april doodgestoken in een woning aan de Elzenstraat in het Venlose stadsdeel Blerick. Haar vader geldt niet langer als verdachte, aldus het OM.
9 uur geledenLELYSTAD (ANP) - Agenten hebben woensdag in een loods aan de Werfweg in Lelystad ongeveer 3000 kilo aan illegaal zwaar vuurwerk in beslag genomen, meldt de politie donderdag. Ook is een 33-jarige man aangehouden.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het Nationaal Cyber Security Centrum (NCSC) heeft donderdagmiddag nog geen signalen dat de kwetsbaarheden in programmeertaal PHP succesvol zijn misbruikt. Dat meldt de instantie in een nieuwe update. "Ook zijn er momenteel geen aanwijzingen dat de beschikbare patches de kwetsbaarheden onvoldoende verhelpen."
12 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Een 40-jarige man uit Zaandam is veroordeeld tot een week cel en dertig uur taakstraf voor het vernielen van een politievoertuig op maandag in de Amsterdamse wijk Floradorp, meldt het Openbaar Ministerie donderdag. Eerder werd een 22-jarige Amsterdammer al veroordeeld voor vernielingen in Floradorp.
12 uur geledenBILTHOVEN (ANP) - De kans is heel klein dat een mens besmet raakt met het Shamonda-virus, een veeziekte. En als mensen toch worden geïnfecteerd, hebben de meeste mensen voldoende weerstand. "We kunnen niet uitsluiten dat het virus ook mensen kan infecteren, maar we denken dat het risico laag is", zegt viroloog Chantal Reusken van het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM).
13 uur geleden