Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Pilotenstaking luchtvaartmaatschappij SAS voorlopig van de baan

Pilotenstaking luchtvaartmaatschappij SAS voorlopig van de baan

KOPENHAGEN (ANP/AFP) - De stakingsdreiging van piloten van de Scandinavische luchtvaartmaatschappij SAS is voorlopig van de baan. Honderden piloten van SAS dreigden het werk neer te leggen uit onvrede over het vastlopen van onderhandelingen over lonen en andere arbeidsvoorwaarden. De onderhandelingen tussen de vakbonden en de financieel noodlijdende luchtvaartmaatschappij zijn echter met 72 uur verlengd.

De staking bij SAS zou de reischaos in Europa verder hebben vergroot, doordat luchthavens en maatschappijen moeite hebben om nieuwe medewerkers te werven na het ontslag van personeel tijdens de coronapandemie. SAS, dat tijdens de coronacrisis duizenden banen schrapte, lanceerde in februari een herstructureringsplan omdat het door de pandemie een enorme financiële klap kreeg. De maatschappij heeft deze zomer al zo'n 4000 vluchten geannuleerd vanwege personeelstekorten.

Volgens de piloten wil de luchtvaartmaatschappij hun lonen met meer dan 30 procent verlagen. Ze dreigden daardoor vanaf 29 juni het werk neer te leggen. De deadline van de onderhandelingen, die al maanden duren, is nu verlengd tot net na middernacht op zaterdag 2 juli. SAS verklaarde het besluit te verwelkomen en vastberaden te zijn om tot een overeenkomst te komen en een staking af te wenden.

De Scandinavische regeringen zijn inmiddels de luchtvaartmaatschappij te hulp geschoten. De Deense regering heeft gezegd bereid te zijn haar belang in SAS te verhogen tot 30 procent en schulden van 3,5 miljard Deense kroon (470 miljoen euro) af te schrijven.

De Zweedse regering heeft geweigerd meer kapitaal in SAS te steken, maar zal het parlement wel voorstellen om het bedrijf toestemming te geven om de staatsschuld om te zetten in aandelenkapitaal. Noorwegen, dat zich vier jaar geleden al terugtrok uit het bedrijf, verklaarde bereid te zijn opnieuw een belang te bezitten in SAS door het bedrijf toestemming te geven om de schuld aan de Noorse overheid om te zetten in aandelen.

Meer uit Financieel

Saudi-Arabië boekt sterkste economische groei in drie jaar

RIYAD (ANP/BLOOMBERG) - De economie van Saudi-Arabië groeide in 2025 in het hoogste tempo in drie jaar, met de oliesector als belangrijkste groeimotor. Het bruto binnenlands product (bbp) steeg met 4,5 procent, volgens voorlopige cijfers van het nationale statistiekbureau die zondag werden gepubliceerd.

42 minuten geleden
Bitcoin daalde 11 procent in januari, vierde verliesmaand op rij

DEN HAAG (ANP/BLOOMBERG) - De bitcoin, 's werelds belangrijkste digitale munt, staat onder druk. In januari zakte de cryptomunt bijna 11 procent, waarmee het de vierde opeenvolgende maand met koersverlies was. Dat is de langste verliesreeks sinds 2018.

47 minuten geleden
Slechte start voor autoverkoop, elektrische auto's kelderen

BUNNIK (ANP) - Autodealers zijn het nieuwe jaar slecht begonnen, met een flinke daling van de nieuwverkopen in januari. Volgens de brancheorganisaties BOVAG en RAI Vereniging rolden vorige maand maar 28.347 nieuwe auto's de Nederlandse showrooms uit, ruim 13 procent minder dan in januari vorig jaar. Het aantal volledig elektrische auto's kelderde zelfs met 35,4 procent.

4 uur geleden
Indonesië staat omstreden AI-chatbot Grok weer toe

JAKARTA (ANP/BLOOMBERG) - Indonesië staat de in opspraak geraakte chatbot Grok weer toe nadat het bedrijf van eigenaar Elon Musk heeft gezegd maatregelen te nemen om misbruik van de dienst tegen te gaan. Eerder werd de chatbot, die AI-naaktbeelden van vrouwen en kinderen genereert, verboden in Indonesië.

5 uur geleden
FT: Ford sprak met Chinese concurrent Xiaomi over joint venture

DETROIT (ANP) - De Amerikaanse autofabrikant Ford heeft gesprekken gevoerd met zijn Chinese concurrent Xiaomi over het oprichten van een joint venture voor de productie van elektrische auto's in de Verenigde Staten. Dat meldt de Financial Times op basis van bronnen die bekend zijn met de zaak.

6 uur geleden
KLM hervat vluchten naar Tel Aviv en Dubai

SCHIPHOL (ANP) - KLM hervat maandag en dinsdag het vliegverkeer naar de Israëlische hoofdstad Tel Aviv, maakte de luchtvaartmaatschappij bekend. Daarnaast worden vanaf zondag tot en met vrijdag de vluchten naar Dubai hervat, met een aangepast vliegschema.

6 uur geleden
Trump: India gaat olie kopen uit Venezuela in plaats van Iran

WASHINGTON (ANP/RTR) - India gaat olie uit Venezuela kopen, in plaats van uit Iran. Dat zei de Amerikaanse president Donald Trump zaterdag. "We hebben die deal al gesloten, het concept van de deal," zei Trump tegen verslaggevers aan boord van de Air Force One onderweg naar Florida vanuit Washington.

8 uur geleden