Piet S.: inkomsten kwamen uit ruilhandel, niet witgewassen
DEN HAAG (ANP) - Piet S. had allerlei ruilhandeltjes lopen, onder meer met horloges en auto’s, en verdiende hier aardig mee. Dit verklaart zijn luxueuze bezittingen, zo schetst hij tijdens een zitting in de zaak tegen hem bij de rechtbank in Den Haag. Het Openbaar Ministerie denkt echter dat S. zijn geld verdiende met drugshandel en dat hij deze verdiensten heeft witgewassen.
S. (66), ook wel bekend als ‘Dikke Piet’ of ‘ouwe’, heeft een decennialange reputatie in de onderwereld. Hij wordt in de zaak-Taxus door het OM gezien als de leider van een groep die zich bezighield met de handel in cocaïne, heroïne, hasj en synthetische drugs.
De opbrengsten hiervan werden volgens justitie witgewassen in dure auto’s en horloges en vastgoed. Diverse bedrijfjes zouden dit witwassen met een "complexe constructie" verhullen. De witwasverdenking staat de komende weken centraal in de rechtbank.
Ruilhandel
Volgens S. had hij zowel in Nederland als in Spanje, waar hij regelmatig verbleef, diverse bronnen van inkomsten. In Spanje verhuurde hij bijvoorbeeld "auto’s, huizen en boten. In het hoogseizoen is het heel moeilijk om een huis te huren, maar ik had de juiste contacten. En daar verdiende ik aan." Die inkomsten in Spanje heeft hij wel in zijn boekhouding staan, maar "die zijn niet opgegeven bij de Belastingdienst", zo gaf hij enigszins schoorvoetend toe. "Dat was misschien uit gemak."
Ook deed hij aan ruilhandel met auto’s en horloges en verkocht hij eens een bananenbedrijf voor tienduizenden euro’s. Een duidelijke administratie lijkt te ontbreken. "Ik schrijf gewoon de hele dag op een briefje als ik in de rondte rij", legt S. uit over zijn ruilhandel. Hierop stonden de transacties van die dag. "Als je al lang in de autohandel zit, is je woord genoeg. Ik deed dat briefje in een doosje thuis of in een tasje." Ook met ‘bemiddelen’ (S. omschreef zichzelf eerder als een soort scheidsrechter voor criminele groepen die hielp bij het oplossen van conflicten) verdiende hij geld.
Het OM gelooft dit verhaal niet en kondigde eerder al aan tientallen miljoenen af te willen pakken. In totaal zijn in de zaak-Taxus meer dan twintig verdachten opgepakt die een rol zouden hebben gespeeld in de drugshandel en/of in het witwassen. In mei worden de strafeisen verwacht.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Het Rode Kruis opent gironummer 6868 voor donaties om de slachtoffers te helpen van de overstromingen in Nepal. De organisatie schat in 20 miljoen euro nodig te hebben om in de komende maanden hulp te bieden aan duizenden mensen.
1 uur geledenBERLIJN (ANP) - Nederland en vijf andere EU-landen willen dat er honderden miljoenen euro's afgaan van de voorgestelde EU-meerjarenbegroting (2028-2034) van bijna 2 biljoen. Dat staat in een gezamenlijke verklaring na overleg tussen Nederland, Duitsland, Zweden, Denemarken, Oostenrijk en Finland.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Naast een watertekort houden overheden nu ook rekening met wateroverlast die kan ontstaan als gevolg van de regen die de komende dagen wordt verwacht. Dat meldt het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat na een nieuw overleg van het Managementteam Watertekorten (MTW), waarin onder meer Rijkswaterstaat en waterschappen zitten.
1 uur geledenKATHMANDU (ANP) - De Nederlandse Ilse Sapkota-Bennink vreest voor het leven van haar dierbaren in Nepal en is een hulpactie aan het opzetten. Ze woont al negentien jaar met haar Nepalese man in het land, dat is getroffen door de plotselinge overstromingen, en bevindt zich momenteel in hoofdstad Kathmandu.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Diverse hulporganisaties schalen op om hulp te bieden in het grensgebied van Nepal en Tibet dat woensdag werd getroffen door plotselinge overstromingen. Onder meer UNICEF is aanwezig in de regio en ook het Rode Kruis laat weten volop bezig te zijn met de hulpverlening.
2 uur geledenGRONINGEN (ANP) - De twee verdachten van de zeer ernstige mishandeling van een nu 6-jarig meisje in Stadskanaal worden medio november geplaatst in het Pieter Baan Centrum (PBC) voor een gedragskundige observatie. Daarbij zal ook gekeken worden hoe zij met elkaar omgaan.
3 uur geledenHOUTEN (ANP) - De zomer van 2026 is de warmste sinds het begin van de metingen in 1901, meldt Weeronline. De gemiddelde temperatuur komt uit op 19,3 graden en dat is 0,4 graden boven het vorige record uit 2018. Een temperatuur van 17,6 graden is gemiddeld voor de Nederlandse zomer.
4 uur geleden