Piet S.: inkomsten kwamen uit ruilhandel, niet witgewassen
DEN HAAG (ANP) - Piet S. had allerlei ruilhandeltjes lopen, onder meer met horloges en auto’s, en verdiende hier aardig mee. Dit verklaart zijn luxueuze bezittingen, zo schetst hij tijdens een zitting in de zaak tegen hem bij de rechtbank in Den Haag. Het Openbaar Ministerie denkt echter dat S. zijn geld verdiende met drugshandel en dat hij deze verdiensten heeft witgewassen.
S. (66), ook wel bekend als ‘Dikke Piet’ of ‘ouwe’, heeft een decennialange reputatie in de onderwereld. Hij wordt in de zaak-Taxus door het OM gezien als de leider van een groep die zich bezighield met de handel in cocaïne, heroïne, hasj en synthetische drugs.
De opbrengsten hiervan werden volgens justitie witgewassen in dure auto’s en horloges en vastgoed. Diverse bedrijfjes zouden dit witwassen met een "complexe constructie" verhullen. De witwasverdenking staat de komende weken centraal in de rechtbank.
Ruilhandel
Volgens S. had hij zowel in Nederland als in Spanje, waar hij regelmatig verbleef, diverse bronnen van inkomsten. In Spanje verhuurde hij bijvoorbeeld "auto’s, huizen en boten. In het hoogseizoen is het heel moeilijk om een huis te huren, maar ik had de juiste contacten. En daar verdiende ik aan." Die inkomsten in Spanje heeft hij wel in zijn boekhouding staan, maar "die zijn niet opgegeven bij de Belastingdienst", zo gaf hij enigszins schoorvoetend toe. "Dat was misschien uit gemak."
Ook deed hij aan ruilhandel met auto’s en horloges en verkocht hij eens een bananenbedrijf voor tienduizenden euro’s. Een duidelijke administratie lijkt te ontbreken. "Ik schrijf gewoon de hele dag op een briefje als ik in de rondte rij", legt S. uit over zijn ruilhandel. Hierop stonden de transacties van die dag. "Als je al lang in de autohandel zit, is je woord genoeg. Ik deed dat briefje in een doosje thuis of in een tasje." Ook met ‘bemiddelen’ (S. omschreef zichzelf eerder als een soort scheidsrechter voor criminele groepen die hielp bij het oplossen van conflicten) verdiende hij geld.
Het OM gelooft dit verhaal niet en kondigde eerder al aan tientallen miljoenen af te willen pakken. In totaal zijn in de zaak-Taxus meer dan twintig verdachten opgepakt die een rol zouden hebben gespeeld in de drugshandel en/of in het witwassen. In mei worden de strafeisen verwacht.
Meer uit Binnenland
GRONINGEN (ANP) - De Groningse gedeputeerde die over sport gaat, Marian van Dijken (BBB), is heel blij dat de wereldkampioenschappen wielrennen naar Groningen en Drenthe komen. Het liefst had ze die in 2032 hier willen zien, maar 2034 is wat haar betreft ook goed, reageerde ze. "Als het maar komt, zodat tientallen miljoenen televisiekijkers kunnen zien wat de noordelijke provincies voor moois te bieden hebben." Er komen ook altijd veel bezoekers op af.
51 minuten geledenARNHEM (ANP) - Gelderland stelt definitief stroken van 500 meter rond de Veluwe en drie andere kwetsbare natuurgebieden in, waar de uitstoot van stikstof fors omlaag moet. Een meerderheid van de Provinciale Staten (37-14) koos ervoor dat vast te leggen in de nieuwe omgevingsverordening. Zeven van de twaalf Statenleden van de BBB stemden tegen het beleid van de eigen gedeputeerde Ans Mol.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Burgemeester Ahmed Marcouch van Arnhem maakt zich "grote zorgen over de manier waarop de politiek de politie aanstuurt". Hij reageert daarmee op het besluit van de politie om te stoppen met het organiseren van publieke religieuze bijeenkomsten, zoals voor de ramadan.
5 uur geledenUTRECHT (ANP) - Tientallen mensen zijn in Utrecht samengekomen om stil te staan bij de dood van Alfredo Goeloe. Zij verzamelden zich op het Domplein en liepen een stille tocht door het centrum naar het Nijntje Pleintje, zag een ANP-verslaggever. Daar legden ze bloemen neer en staken kaarsen aan voor de 51-jarige man die op 12 september omkwam nadat hij onwel werd toen hij werd gearresteerd in Rotterdam-Zuid.
7 uur geledenOPHEUSDEN (ANP) - Voor de hele bebouwde kom van Opheusden is vanaf donderdag 17.00 uur een noodverordening afgekondigd. Burgemeester Jan Kottelenberg heeft een deel van het centrum als veiligheidsrisicogebied aangemerkt. De maatregelen zijn volgens de Gelderse gemeente nodig om rellen zoals die van afgelopen donderdag te voorkomen.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Pieter Heerma van Binnenlandse Zaken gaat onderzoek doen naar de werkwijze van zes organisaties die zijn ingehuurd om onderzoek te doen naar buitenlandse inmenging en manipulatie. Het gaat om de werkwijze bij onderzoeken die voor het ministerie zijn gedaan. De CDA-minister zegde dat toe tijdens een debat na vragen van BBB-leider Henk Vermeer.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een natte herfst en winter zijn waarschijnlijk nodig om in het komende voorjaar een goede uitgangspositie te hebben voor een volgend droogteseizoen. Dat zei Harold van Waveren, voorzitter van het landelijke crisisteam over de droogte, in een presentatie voor Tweede Kamerleden. "Herstel gaat maanden duren, met name voor het grondwater."
8 uur geleden