Piet S.: inkomsten kwamen uit ruilhandel, niet witgewassen
DEN HAAG (ANP) - Piet S. had allerlei ruilhandeltjes lopen, onder meer met horloges en auto’s, en verdiende hier aardig mee. Dit verklaart zijn luxueuze bezittingen, zo schetst hij tijdens een zitting in de zaak tegen hem bij de rechtbank in Den Haag. Het Openbaar Ministerie denkt echter dat S. zijn geld verdiende met drugshandel en dat hij deze verdiensten heeft witgewassen.
S. (66), ook wel bekend als ‘Dikke Piet’ of ‘ouwe’, heeft een decennialange reputatie in de onderwereld. Hij wordt in de zaak-Taxus door het OM gezien als de leider van een groep die zich bezighield met de handel in cocaïne, heroïne, hasj en synthetische drugs.
De opbrengsten hiervan werden volgens justitie witgewassen in dure auto’s en horloges en vastgoed. Diverse bedrijfjes zouden dit witwassen met een "complexe constructie" verhullen. De witwasverdenking staat de komende weken centraal in de rechtbank.
Ruilhandel
Volgens S. had hij zowel in Nederland als in Spanje, waar hij regelmatig verbleef, diverse bronnen van inkomsten. In Spanje verhuurde hij bijvoorbeeld "auto’s, huizen en boten. In het hoogseizoen is het heel moeilijk om een huis te huren, maar ik had de juiste contacten. En daar verdiende ik aan." Die inkomsten in Spanje heeft hij wel in zijn boekhouding staan, maar "die zijn niet opgegeven bij de Belastingdienst", zo gaf hij enigszins schoorvoetend toe. "Dat was misschien uit gemak."
Ook deed hij aan ruilhandel met auto’s en horloges en verkocht hij eens een bananenbedrijf voor tienduizenden euro’s. Een duidelijke administratie lijkt te ontbreken. "Ik schrijf gewoon de hele dag op een briefje als ik in de rondte rij", legt S. uit over zijn ruilhandel. Hierop stonden de transacties van die dag. "Als je al lang in de autohandel zit, is je woord genoeg. Ik deed dat briefje in een doosje thuis of in een tasje." Ook met ‘bemiddelen’ (S. omschreef zichzelf eerder als een soort scheidsrechter voor criminele groepen die hielp bij het oplossen van conflicten) verdiende hij geld.
Het OM gelooft dit verhaal niet en kondigde eerder al aan tientallen miljoenen af te willen pakken. In totaal zijn in de zaak-Taxus meer dan twintig verdachten opgepakt die een rol zouden hebben gespeeld in de drugshandel en/of in het witwassen. In mei worden de strafeisen verwacht.
Meer uit Binnenland
VLISSINGEN (ANP) - De evacuatie van drie opvarenden van het cruiseschip Hondius vindt "naar alle waarschijnlijkheid" woensdag plaats. Twee speciale vliegtuigen zijn al onderweg om het drietal op te halen en naar Nederland te brengen. Dat laat cruisemaatschappij Oceanwide Expeditions weten. Het gaat om twee zieke bemanningsleden en een persoon die een relatie had met een Duitse opvarende die is overleden.
3 uur geledenLONDEN (ANP) - De Britse premier Keir Starmer heeft zijn medeleven uitgesproken met landgenoten die vastzitten op het Nederlandse cruiseschip Hondius. "We werken nauw samen met internationale partners om de Britse staatsburgers aan boord te ondersteunen en we stellen plannen op voor hun veilige doorreis", schreef hij op X.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Drie zieke opvarenden van het cruiseschip Hondius, dat voor de kust van Kaapverdië ligt, worden van boord gehaald en naar Nederland gebracht voor medische verzorging. Onder hen is één Nederlander, meldt het ministerie van Buitenlandse Zaken. "Alle inzet is erop gericht om dit op zo kort mogelijke termijn te laten plaatsvinden." Op het schip zijn meerdere mensen besmet geraakt met het hantavirus.
5 uur geledenGENÈVE (ANP) - Hulpverleners zijn volgens de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) bezig met het weghalen van twee ernstig zieke patiënten van het Nederlandse cruiseschip Hondius, om ze vervolgens over te brengen naar Nederland voor behandeling. De zieken verkeren volgens infectieziektendirecteur Maria Van Kerkhove in stabiele toestand. Op het schip was een uitbraak van het hantavirus.
6 uur geledenWAGENINGEN (ANP) - Voor het Vrijheidsdefilé in Wageningen stonden dinsdagmiddag de toeschouwers weer "rijen dik" mee te kijken, zegt een woordvoerder van de organisatie Wageningen45. Naast veteranen uit de Tweede Wereldoorlog liepen er ook militairen uit 25 landen mee met de militaire optocht, aldus de organisatie.
7 uur geledenMADRID (ANP) - Een team van epidemiologen gaat dinsdagmiddag het cruiseschip Hondius inspecteren. "Dit zal helpen bij beslissingen over de repatriëringsprocessen en de route van het schip", meldt het Spaanse ministerie van Volksgezondheid na overleg met de Wereldgezondheidsorganisatie.
7 uur geledenUTRECHT (ANP) - Valt er vandaag écht iets te vieren? Die vraag stond centraal in de 5 meilezing die schrijver en presentator Splinter Chabot dinsdag uitsprak in de Domkerk in Utrecht. Volgens Chabot nemen donkerte, verharding en verruwing in onze samenleving en in de wereld verder toe. Ook vraagt hij zich af hoe vrij mensen zijn als ze voorzichtig moeten zijn met het ophangen van een regenboogvlag of Palestijnse vlag en hoeveel vrijheid er is als uit onderzoek blijkt dat het antisemitisme toeneemt.
10 uur geleden